
Справа № 560/4436/18
РІШЕННЯ
іменем України
19 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Страхарська М.В. за участі позивача - ОСОБА_1 представника позивача - ОСОБА_2 представника відповідача - Лисої О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ТА ЗМІСТ ПОЗОВУ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у якому просить
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і невиплаті йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статей 56,57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.06.2018 року з врахуванням проведених виплат.
Посилається на те, що він є пенсіонером, особою категорії 1, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач 10 травня 2018 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до положень статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У проведенні перерахунку йому було відмовлено на підставі недоцільності такого перерахунку, адже як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб'єкта владних повноважень, та вважаючи, що розмір пенсії навпаки підлягає збільшенню, позивач звернувся до суду.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
Позовна заява ОСОБА_1 надійшла до суду 27 грудня 2018 року.
Ухвалою від 29 грудня 2018 року залишено позовну заяву без руху та надано строк для обґрунтування позивачем поважності причин пропуску строку звернення до суду.
04 січня 2019 року позивач подав уточнену редакцію адміністративного позову з обґрунтуванням поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Суд ухвалою від 08 січня 2019 року відкрив провадження у справі, визнавши поважними причини пропуску строку звернення до суду. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та витребувано матеріали пенсійної справи позивача.
22 січня 2019 року до суду надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1
25 січня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де вказується на незгоду з позовними вимогами враховуючи те, що позивач не володіє правом обирати умови пенсійного забезпечення за Законом № 1058 -IV або спеціальним законом № 796-XII. На думку відповідача, Законом № 1058 - IV не передбачено встановлення до пенсії доплати за понаднормативний стаж, а тому вимоги позивача необґрунтовані.
Крім того, відповідач зазначає, що "умовний" перерахунок пенсії позивача свідчить про те, що якщо здійснювати перерахунок за двоскладовою формулою, передбаченою діючою редакцією ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії підлягатиме зменшенню.
Просить у задоволенні позову відмовити.
29 січня 2019 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив, де він посилається на те, що на момент призначення йому пенсії діяла редакція ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачала пільгове нарахування понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за двоскладовою формулою).
Будь-які інші процесуальні дії судом не вчинялись.
В судовому засіданні позивач позов підтримує. Зазначає, що оскільки у 2018 році ним не ставилось питання про призначення пенсії вперше, а йшлось про перерахунок вже призначеної пенсії, відповідач не мав права відмовляти у такому перерахунку з посиланням на нові норми закону.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнає з підстав, зазначених у відзиві. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_2 видане 25 травня 2017 року), інвалідом 2 групи ( посвідчення серії НОМЕР_3 видане 06 липня 2017 року).
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач з 1992 року перебуває на пенсійному обліку, загальний страховий стаж позивача становить понад 41 рік.
Відповідно до розпорядження Хмельницького МУСЗН № 141065 від 16.12.1999 року ( а.с. 44) ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
10 травня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з письмовою заявою, в якій просив перерахувати розмір його пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
21 травня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивачу обчислений відповідно до діючих вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а за даними "умовного розрахунку" пенсії, який був проведений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню, відтак проводити такий перерахунок визнано за недоцільне.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до пункту 4-7 розділу XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (справа № К/9901/684/17), від 05.09.2018 (справа № 565/1062/17), від 10.10.2018 року ( справа № 679/952/17).
Суд оцінює критично посилання відповідача на неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Мова йде про умову, яка пов'язується з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (так звана двоскладова формула).
Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена задовго до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 11.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначені ж зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін.
Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку, на нього не поширюється вказана умова.
Одночасно, підстави для врахування положень ч. 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає, оскільки як встановлено вище, пенсія позивача не обчислюється та не призначалась відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких роз'яснень, які підміняють собою рішення та обумовлені категоріями доцільності/недоцільності, як це має місце у даній справі.
Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, з якого робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню.
Відповідач у листі - відмові не зазначає про те, що позивачем не дотримано будь - які вимоги стосовно наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності.
Суд критично оцінює "умовні розрахунки", на які посилається у відмові відповідач, оскільки як встановлено судом вище, позивач має право на проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону. Відтак, суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій.
Крім того, представником відповідача в судовому засіданні не доведена достовірність та правильність наданого суду умовного розрахунку, оскільки окремі складові та коефіцієнти такого розрахунку не знайшли підтвердження матеріалами пенсійної справи та були незрозумілими для усіх учасників справи.
Суд вважає, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб'єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
У разі, якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, а не посилатись на будь - які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз'яснення чи рекомендації.
Згідно з ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою 10 травня 2018 року, перерахунок призначеної пенсії слід провести починаючи з 01 травня, а не 29 червня 2018 року.
Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і невиплаті позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також потрібно зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.05.2018 року з врахуванням проведених раніше виплат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і невиплаті ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01 травня 2018 року з врахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складене 20 лютого 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок