
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/2708/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
представника позивача ОСОБА_1 в режимі відеоконференції,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» про стягнення штрафу в сумі 6800,00 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» про стягнення штрафу в сумі 6800,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачено штраф у розмірі 6800,00 грн., який виник на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 14.02.2018 року №20/31/13-5/14/П про накладення штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Ухвалою суду від 27.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі із повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 13.09.2018 року було задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження в адміністративній справі №813/2708/18 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» про стягнення штрафу в сумі 6800,00 грн. до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №1340/3774/18 за позовом Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 14.02.2018 року №20/31/13-5/14/П.
Ухвалою суду від 15.01.2019 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 12.02.2019 року постановлено судові засідання у справі проводити в режимі відеоконференції за участю представника позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала. Окрім того, представник наголосила, що підставою для прийняття оскаржуваної постанови було невиконання позивачем розпорядження Нацкомфінпослуг від 25.05.2017 року №2005. Вказує, що зазначене розпорядження відповідачем було оскаржено в судовому порядку та скасовано рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 року у справі №813/4249/17, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2018 року. З огляду на те, що розпорядження, яке стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови та сама постанова є протиправними і скасовані в судовому порядку, тому відповідач вбачає наявні підстави для відмови у задоволенні позову.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача і представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року №2664-ІІІ (далі - Закон №2664-ІІІ, у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 23 Закону №2664-ІІІ, Нацкомфінпослуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_3 України, здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Згідно із статтею 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Пунктом 3 частини першою статті 41 Закону України №2664-ІІІ встановлено, що уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 40 Закону №2664-ІІІ, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу:
1) зобов’язати порушника вжити заходів для усунення порушення;
2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи;
3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону;
4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію;
6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи;
7) виключати відповідно до законодавства учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) з Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;
8) установлювати для небанківських фінансових груп підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій;
9) виносити рішення про заборону недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення укладати нові пенсійні контракти з учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування у разі порушення вимог, установлених для таких недержавних пенсійних фондів законом та ліцензійними умовами.
Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року за №2319 затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, яке визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування заходів впливу.
Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, комісія може застосовувати такі заходи впливу:
1) зобов’язати порушника вжити заходів для усунення порушення;
2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи;
3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»;
4) тимчасово зупиняти (обмежувати) або анулювати (відкликати) ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію;
6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи;
7) виключати відповідно до законодавства учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) з Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;
8) установлювати для небанківських фінансових груп підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій;
9) виносити рішення про заборону недержавним пенсійним фондам - суб’єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення укладати нові пенсійні контракти з учасниками накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування у разі порушення вимог, установлених для таких недержавних пенсійних фондів законом та ліцензійними умовами.
Пунктом 2.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги передбачено, що рішення про зобов’язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
Відповідно до пункту 2.4 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги у разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.
Якщо до особи застосований захід впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, і цією особою сплачено штраф, але правопорушення, за яке застосовано штрафну санкцію (штраф), не усунено, то до такої особи може бути застосований захід впливу, передбачений підпунктом 1 пункту 2.1 цього розділу, а саме – зобов’язання порушника вжити заходів для усунення порушення, що в свою чергу повинно бути оформлено письмовим розпорядженням.
Як встановлено із матеріалів справи, 25.05.2017 року позивачем винесено розпорядження №2005 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» за порушення вимог законодавства у сфері фінансових послуг, яким зобов’язано ПрАТ «АСК «Скарбниця» усунути порушення та повідомити Нацкомфінпослуг з наданням підтверджуючих документів у термін до 16.06.2017 року.
В подальшому, Нацкомфінпослуг на підставі вказаного розпорядження проведено перевірку та за її результатами було складено акт про правопорушення, вчинені ПрАТ «АСК «Скарбниця» на ринку фінансових послуг від 19.01.2018 року №31/13-5/14.
За результатами розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення, Нацкомфінпослуг прийнято постанову про накладення штрафної санкції (штрафу) на ПрАТ «АСК «Скарбниця» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №20/31/13-5/14/П від 14.02.2018 року на суму 6800,00 грн.
З наведеного слідує, що підставою для прийняття постанови відповідачем стало невиконання позивачем розпорядження від 25.05.2017 року №2005.
Оскільки зазначена сума штрафу відповідачем у добровільному порядку сплачена не була, позивач, у відповідності до ч.3 ст.41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» звернувся до суду із позовом про стягнення штрафу.
Згідно із комп’ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду, суд встановив, що 21 листопада 2017 року ПрАТ «АСК «Скарбниця» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження №2005 від 25 травня 2017 року та постанови №789/1247/13-4/14/П від 12 липня 2017 року.
01 лютого 2018 року Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі №8134249/17, яким позов ПрАТ «АСК «Скарбниця» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №2005 від 25 травня 2017 року «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця», також визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №789/1247/13-4/14/П від 12 липня 2017 року про накладення на ПрАТ «АСК «Скарбниця» штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
21 травня 2018 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №876/1979/18, апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 року у справі №813/4249/17 - без змін.
Окрім того, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2018 року, яке не оскаржувалося учасниками справи та набрало законної сили 30.10.2018 року, у справі №1340/3774/18 за позовом ПрАТ «АСК «Скарбниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови, позов ПрАТ «АСК «Скарбниця» було задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про накладення штрафної санкції (штрафу) на ПрАТ «АСК «Скарбниця» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №20/31/13-5/14/П від 14.02.2018 року.
Таким чином, покладені в основу позову у справі №813/2708/18 доводи Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері фінансових послуг, визнані необґрунтованими судовими рішеннями, які набрали законної сили, а постанова №20/31/13-5/14/П від 14.02.2018 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг ПрАТ «АСК «Скарбниця» визнана протиправною та скасована.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Передбачене вищевказаною нормою звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні встановлює обов’язок суду враховувати такі обставини при вирішенні даної справи.
Таким чином, вищевказане судове рішення має преюдиційне значення для вирішення даного спору, у зв’язку із чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення означеного позову. Фактично, на момент розгляду справи відсутні правові та фактичні обставини для стягнення з відповідача заявленої суми, позаяк підстави для такого стягнення перестали існувати, з огляду на що, в задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Судові витрати в порядку ст.139 КАС України стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволенні прозову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» про стягнення штрафу в сумі 6800,00 грн. відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 лютого 2019 року.