
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2019 р. № 814/3037/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001
про:визнання противоправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про визнання протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області щодо виготовлення довідки від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років без врахування всіх складових грошового забезпечення та зі зниженням розміру зазначених, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, та такими, що порушують вимоги: Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-УІІІ від 23 грудня 2015 року; ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»; зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.08.2015 р., Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р., постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців»», постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р., вказавши:
- посадовий оклад в розмірі 3600,00 грн.;
- оклад за спеціальним званням в розмірі 2400,00 грн.;
- надбавку за стаж служби в розмірі 40 % - 2700,00 грн.;
- надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % - 4350,00 грн.;
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % - 540 грн.;
- премії в розмірі 121,7 % - 16539,03 грн.;
а всього 30129,03 грн., з визначенням розміру пенсії 65 % грошового забезпечення в сумі 19583 гривень 87 копійок, без граничного розміру.
Відповідач надав відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для виготовлення довідки із зазначенням сум складових грошового забезпечення, які вказані позивачем у позові, відсутні.
Ухвалою суду від 08.02.2018р. було зупинено провадження у справі № 814/3037/17 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 802/2196/17.
Ухвалою від 13.02.2019 провадження у справі поновлено.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена з 2015 року відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області з заявою про отримання довідки відповідача, на підставі якої йому перераховано пенсію з 01.01.2016 року.
Згідно отриманих довідок від 23.12.2015 року, та від 03.07.2017, позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 року без урахування такої складової грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, а премія зазначена в значно низькому розмірі - 1,03%, тоді як при призначенні пенсії розмір премії складав 121,7%.
На виконання приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області направила до Головного управління ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якій зазначено посадовий оклад - 3600,00 грн., оклад за військовим званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (45 %) - 2700,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., премія (1,03%) - 95,17 грн., усього грошового забезпечення - 9335,17 грн.
Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" внесено зміни до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За приписами ч. 2 ст. 51 Закону України 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки Закон України № 900-VІІІ прийнято у грудні 2015 року, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.01.2016 року.
Станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських встановлювалось Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ 988), тому грошове забезпечення пенсіонерам з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку, визначається відповідно до Постанови КМУ 988.
П. 1 Постанови КМУ 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Всі вказані складові грошового забезпечення містить довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що виготовлена відповідачем та направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області.
Посилання позивача на необхідність застосування при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 № "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" судом до уваги не береться, оскільки вказані нормативні акти питання грошового забезпечення поліцейських не регулюють, тому на вказані правовідносини не розповсюджуються.
Таким чином, підстави для зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 такої складової, як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) відсутні, оскільки вказана складова не є складовою грошового забезпечення поліцейських.
П. 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до п. 12 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У довідці розмір премії визначено у розмірі 1,03%, оскільки саме такий середній розмір премії фактично виплачений за грудень 2015 року за відповідною посадою, яку займав позивач, що було взято до уваги при складанні довідки позивача.
Позивач доказів того, що розмір премії за січень 2016 є більшим, ніж за грудень 2015 року, не надав, тому суд вважає за можливе застосувати для перерахунку пенсії позивача застосувати розмір премії за грудень 2015 року, оскільки таке рішення не призведе до зменшення розміру пенсії позивача, тобто не погіршить його становище, що існувало на момент звернення з цим позовом до суду.
Велика Палата Верховного Суду дійшла таких висновків у зразковій справі № 802/2196/17-а:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. При розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Справа № 814/3037/17 є типовою, тому суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оскільки позивачем, всупереч ст.77 КАС України не доведено, ті обставини, якими він обґрунтовує позов, у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо позовної вимоги в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, то вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки у задоволенні позову відмовлено, а подання звіту про виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень можливе лише при ухваленні рішення не на користь останнього.
Судові витрати по справі покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 194, 241 - 246, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 08592253) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко