
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2019 р. справа № 809/287/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщення суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа: Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
12.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа: Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та згідно ст.63 даного Закону має право на перерахунок пенсії за наявності відповідних підстав.
Зокрема позивач вказав, що на виконання вимог, визначених КМУ, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області було видано довідку про його грошове забезпечення однак в даній довідці протиправно було зменшено розмір премії. В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що у відповідь на заяву про надання довідки з відповідним розміром надбавок та премій, з яких була обчислена призначена йому пенсія, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила його, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року за №45, передбачено обрахування розміру премії для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Крім того третьою особою було зазначено, що такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, пенсійна надбавка, надбавка за безперервну службу постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове отримання поліцейських Національної поліції» чинним законодавством України вже не передбачені, тому до довідки про грошове забезпечення за №128/108/05/8-17 від 16.05.2017 року ці надбавки не включені. Позивач вважає дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без зазначення усіх надбавок, доплат, підвищень та премії і бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії неправомірними, просить зобов'язати відповідача провести такий перерахунок із врахуванням усіх надбавок та премії у відповідному розмірі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 року відкрито провадження у даній справі, призначено розгляд справи відповідно до вимог статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу та третій особі п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов з дня вручення цієї ухвали.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.02.2018 року відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просило в задоволенні позову відмовити, оскільки чинним законодавством України надбавка за виконання особливо важливих завдань, пенсійна надбавка, надбавка за безперервну службу не передбачені. Крім того, функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії, не входять до компетенції пенсійного органу.
Вказану ухвалу третьою особою - Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області отримано 16.02.2018 року, однак на момент прийняття судом рішення по справі письмові пояснення щодо позову на адресу суду не надходили.
Ухвалою суду від 13.02.2018 року було зупинено провадження по даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі за №Пз/9901/1/18.
У звя'зку з набранням чинності вищевказаним рішенням після його перегляду Великою Палатою Верховного Суду відповідно до ухвали суду від 31.01.2019 року провадження у справі було поновлено.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, оцінивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
З метою подання документів до органів ПФУ для перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та до розміру його грошового забезпечення було включено серед іншого, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, пенсійну надбавку - 50%, надбавку за безперервну службу - 70% та премію - 100 %.
Відповідно до дослідженого судом письмового доказу 16.05.2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано довідку про грошове забезпечення за №128/108/05/8-17 відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з посадового окладу - 2 900 грн., окладу за військове (спеціальне) звання - 2 000 грн., надбавки за стаж служби 40% - 1960 грн. (а.с. 15).
Судом встановлено, що не погоджуючись із даною довідкою позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення з надбавками та преміями, які були обчислені під час призначення пенсії.
Листом від 27.12.2017 року № Б-179/108/05/8-17 третя особа відмовила у наданні такої довідки, так як Порядком перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45, зазначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, пенсійна надбавка, надбавка за безперервну службу постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове отримання поліцейських Національної поліції» вже не передбачені.
01.12.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням усіх надбавок, доплат, підвищень та премії.
Згідно відповіді від 06.12.2017 року за №1205/Б-15 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, вищевказаний Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частинами 1 та 2 статті 63 Закону встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином перерахунок пенсії провадиться виключно за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Однак, згідно дослідженої судом довідки №128/108/05/8-17 від 16.05.2017 року вказані позивачем види грошового забезпечення в даній довідці не зазначені, що позбавляло суб'єкта владних повноважень можливості здійснити перерахунок пенсії.
Суд не приймає до уваги наявну в матеріалах справи копію довідки №274/43/28/01-2018 від 14.02.2018 про суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, відповідно до якої позивач просить зробити перерахунок пенсії, оскільки дана довідка датована 14.12.2018 року, тобто не могла бути додана до заяви від 01.12.2017 року.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Проте доказів подання органу ПФУ будь-яких інших довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивачем суду не подано.
Таким чином правові підстави для перерахунку пенсії у Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні.
Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області визначена позивачем як третя особа у даному спорі, що згідно приписів КАС України виключає можливість звернення до неї будь-яких позовних вимог.
З огляду на зазначене позовна вимога про визнання неправомірними дій третьої особи до задоволення не підлягає.
Враховуючи викладене у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст. ст. 246, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 20.02.2019 року, як дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1, (код НОМЕР_1), АДРЕСА_1;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
третя особа: Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, (код 08592193), вул. Сахарова,15, м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Гундяк В.Д.