
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2019 р. № 400/127/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (надалі - відповідач, Миколаївський ОВК), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо ненадання на заяву від 05.11.2018 року відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 копії довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року;
- зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2018 року щодо надання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 копії довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року;
- зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 на його заяву від 05.11.2018 року копію довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року;
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військовою комісаріату щодо неповернення відповідно до абз. 15 п. 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348 ОСОБА_1 його заяви від 05.11.2018 року, з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення;
- зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2018 року стосовно повернення відповідно до абз. 15 п. 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348 ОСОБА_1 його заяви від 05.11.2018 року, з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення;
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1, для цілей перерахунку призначення йому пенсії з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час проходження військової служби у Військовій частині А2183, в період з 01.03.2018 року по 03.08.2018 року ним було отримано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відповідач повинен провести йому перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії з урахуванням вище зазначених видів грошового забезпечення. Листом від 21.11.2018 р. відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для виплати пенсії.
Крім того, відповідачем на звернення позивача від 05.11.2018 року не надано позивачу витребувані копії заяви від 05.11.2018 року з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення, просив повернути на його адресу та копію довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року.
Ухвалою від 22.01.2019 року судом відкрито провадження по вищезазначеній справі з призначенням її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні. В своєму відзиві відповідач зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки не відносяться до щомісячних надбавок, доплат, підвищень, як того вимагає ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ та п. 7 Постанови № 393.
Що стосується звернення до Миколаївського обласного військового комісаріату, то позивачу було надано відповідь 21.11.2018 року за вих. № 12/7214.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України. З 04.08.2018 року позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (надалі - Закон України № 2262).
05.11.2018 року позивач звернувся до Миколаївського ОВК з заявою, в якій просив провести йому перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також, в даній заяві позивач просив:
- надіслати на його адресу довідку про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії з 04.08.2018 року;
- копію грошового атестату, виданого військовою частиною А2183;
- копію довідки військової частини А2183 про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу;
- копію довідки Миколаївського ОВК про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- повернути на його адресу копію заяви від 05.11.2018 року з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення.
Листом від 21.11.2018 року № 12/7214 у задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку грошового забезпечення для призначення пенсії з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань було відмовлено.
При цьому, відповідно до листа від 21.11.2018 року № 12/7214 відповідачем не додано витребувану позивачем довідку про отримане капітаном Нетребою О.В. грошове забезпечення, як і не обґрунтовано відмову у наданні такої довідки.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до грошового атестату позивача Форма № 2 серія НОМЕР_2 виданого військовою частиною А2183 03.07.2018 року, витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення капітану ОСОБА_1 у військовій частині А2183 від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, позивачу було виплачено грошове забезпечення з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Згідно витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС позивачу було виплачено грошове забезпечення з врахуванням грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки, з яких у свою чергу було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контракт, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (далі та вище за текстом - Постанова № 393), для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України № 2011).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 ст. 9 Закону України № 2011 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 ст. 9 Закону України № 2011 визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Підпунктом 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати один раз на рік військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п. 5 Постанови № 704, пп. 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329 (чинної на час виплати грошового забезпечення).
Отже, зазначена допомоги є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, який відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011 відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, яку позивач отримав під час проходження позивачем військової служби у військовій частині А2183, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року по справі № 21-70а15, постановах Верховного Суду від 31.01.2018 року по справі № 2а-5232/11/2670 (№ К/9901/1368/18, № К/9901/1366/18), від 06.02.2018 року по справі № 761/28228/15-а (№ К/9901/3762/18), від 20.02.2018 року по справі № 286/2987/16-а (№ К/9901/1465/17), від 20.02.2018 року по справі № 346/2949/17 (№ К/9901/3333/17), від 20.02.2018 року по справі № 335/2071/15-а (№ К/9901/1372/18), від 28.02.2018 року по справі № 522/9660/16-а (№ К/9901/2925/18), від 01.03.2018 року по справі № 761/17387/17 (№ К/9901/2181/17), від 14.03.2018 року по справі № 272/963/17 (№ К/9901/844/17).
Постанова № 704 та пункт 37.10 розділу XXXVII Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329 (чинної на час виплати грошового забезпечення) визначає, що особам офіцерського складу та особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, звільненим з військової служби (крім звільнених за віком, станом здоров'я, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), які щорічну основну відпустку за поточний рік не використали, у разі, якщо їм не надавалася відпустка з подальшим виключенням зі списків особового складу, виплачується грошова компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки, яка надається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення, за кожний повний місяць служби.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.03.2018 року по справі №761/17387/17 (№ К/9901/2181/17).
Частиною 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 1 ст. 15 "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до абз. 15 п. 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348, на вимогу громадянина, який подав звернення до організації, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення. Така копія повертається громадянинові.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд доходить висновку про задоволення вимог позивача.
При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення для відповідача строку для подання звіту про виконання судового рішення.
Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.
Стосовно заяви, щодо звернення рішення до негайного виконання суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Враховуючи, що рішення в даній справі є рішенням зобов'язального характеру та конкретна сума стягнення в ньому не визначена, у суду відсутні підстави звертати дане рішення до негайного виконання.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 241 - 246, 260, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо ненадання на заяву від 05.11.2018 року відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 копії довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року;
3. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2018 року щодо надання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 копії довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року.
4. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР ОСОБА_1 на його заяву від 05.11.2018 року копію довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про грошового забезпечення для призначення пенсії капітану ОСОБА_1 з 04.08.2018 року.
5. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військовою комісаріату щодо неповернення відповідно до абз. 15 п. 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348 ОСОБА_1 його заяви від 05.11.2018 року, з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення.
6. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2018 року стосовно повернення відповідно до абз. 15 п. 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348 ОСОБА_1 його заяви від 05.11.2018 року, з проставленим штампом із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення.
7. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
8. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1, для цілей перерахунку призначення йому пенсії з 04.08.2018 року з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошоворї компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення катітана ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з 01 березня 2018 року по 03 серпня 2018 року від 11.10.2018 року № 350/174/308/993/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. П. Фульга