
Справа № 420/5932/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Захарчук О.В.
сторін:
представника позивача Доніної Л.А.
представника відповідача Кривошеєнка В.Є.
розглянувши в порядку загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) справу за адміністративним позовом підприємства «Союз» у вигляді приватного підприємства до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом підприємства «Союз» у вигляді приватного підприємства до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із здійснення в період квітень-серпень 2018 року заходів державного контролю шляхом проведення перевірок дотримання Підприємством «Союз» у вигляді приватного підприємства вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1, 1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Наказом №274-2к від 10.04.2018 року «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», виданим начальником Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Савченко М.Ю., наказано здійснити в період з 10.04.2018 по 10.07.2018 державним інспекторам Мандрику Ю.Ю., Чебану К.І. захід державного контролю - державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1. Про результати виконання цього заходу наказано доповісти уповноваженим державним інспекторам у термін до 10.07.2018 заступнику начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області - начальнику Управління з контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_4
Як стало відомо позивачу, на виконання Наказу № 274-2к, державними інспекторами Мандриком Ю.Ю., Чебан К.І., без участі представників Підприємства «Союз», тричі здійснювали захід державного контролю щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1:
1) 07.05.2018 складено Акт обстеження земельної ділянки №274-ДК/180/АО/Ю/01/18, у якому встановлено наявність ознаки зняття родючого шару ґрунту, на території земельної ділянки знаходяться насипи ґрунту;
2) 10.07.2018, складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №274-ДК/425/АП/09/01/18, у якому встановлено наявність ознаки зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу ґрунту, на території земельної ділянки знаходяться насипи ґрунту;
3) 15.08.2018 складено Протокол про адміністративне правопорушення № 274- ДК/0152П/07/01/18 у якому встановлено, що директор Підприємства «Союз» в особі директора ОСОБА_6 в порушення вимог п. «и» ч. 1 ст.211 ЗК України, знято та перенесено ґрунтовий покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, відповідальність за яке передбачено ст.53-3 КУпАП.
У такий спосіб, державні інспектори Мандрик Ю.Ю., Чебан К.І.:
замість одного заходу державного контролю, на підставі Наказу №274-2к, тричі провадили перевірки дотримання вимог земельного законодавства Підприємством «Союз»;
порушили строки здійснення заходу державного контролю;
розпочали адміністративну справу, яка не підлягала порушенню за відсутністю події адміністративного правопорушення;
внесли до офіційних документів неправдиву інформацію, зокрема, про те, що директором ОСОБА_6 в порушення вимог п. «и» ч. 1 ст.211 ЗК України знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту).
За змістом ч. 3 ст. 1 ЗК України, використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст.91 ЗК України, власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.
Згідно ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.
На підставі ст.168 ЗК України, ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей (ч. 3 ст.168 ЗК України).
Пунктами 3.1, 3.3. «Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару) земельних ділянок», затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04.01.2005, встановлено, що власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.
Як зазначено у ст.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару) земельних ділянок, терміни застосовуються у такому значенні:
ґрунтовий покрив земельних ділянок - це поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю;
спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону земель», родючість ґрунту - це здатність ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту; гумус - органічна складова частина ґрунту, яка утворюється в процесі біохімічного розкладу рослинних і тваринних решток та формує його родючість; ґрунтове обстеження - визначення генетичної будови та властивостей ґрунтів, структури ґрунтового покриву.
Тобто дозвіл видається виключно на зняття та перенесення ґрунтового покриву, тобто родючого шару ґрунту, земельних ділянок.
Для визначення якісного стану земель (наявності чи відсутності родючого шару ґрунту на земельних несільськогосподарського призначення) необхідно проводити ґрунтове обстеження земельної ділянки, на якій планується проведення земляних робіт. Ґрунтовий покрив земельних ділянок характеризуватиметься родючістю і підлягатиме перенесенню, якщо буде відповідати вимогам та показникам, встановленим у ГОСТ 17.5.103-78, ГОСТ 174.2.02- 83, ГОСТ 17.5.3.05-84, ГОСТ 26213-84, ГОСТ 17.5.3.06-85.
Отже, ґрунтовий покрив земельних ділянок, який не відповідає зазначеним вище вимогам та показникам, не є родючим, тому відсутні правові підстави для його зняття та перенесення згідно з приписами ст.168 ЗК України.
Така правова позиція роз'яснена Листами Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель №6-8-1487/885 від 11.09.2006 та №6-8-3923 від 27.11.2008.
Земельну ділянка площею 1,1192 га, з кадастровим номером НОМЕР_1 зареєстровано за Крижанівською сільською радою.
24.04.2015 за Підприємством «Союз» зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 строком на 15 років для будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства, цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, склад угідь - пасовища на земельній ділянці площею 0.5137 га та під проїздами, проходами - 0,6055 га.
Згідно ст.66 ЗК України, до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.
Позивач використовує орендовану земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 за цільовим призначенням та дотримується вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Згідно висновку Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» №673 від 18.03.2015 Про ґрунтову характеристику земельної ділянки загальної площею 1,1192 га пасовищ, що відводиться у довгострокову оренду підприємству «СОЮЗ» у вигляді приватного підприємства - ґрунтовий покрив земельної ділянки представлений чорноземами південними слабогумусованими слабо солонцюватими важкосуглинковими (15%) в комплексі з порушеними ґрунтами (85%) на лесовидних суглинках. Значна частина площі земельної ділянки техногенно трансформована та використовувалася для складування відвалів порід, зайнята площадками з твердим покриттям, хаотично засмічена будівельним сміттям, камінням, щебенем, через земельну ділянку проходять підземні комунікації.
Вміст гумусу з поверхні 2,88-3,37%. За гранулометричним складом ґрунти важко суглинкові - фракція фізичної глибини 48,33%, фракція мулу - 27,03 %, фракція грубого пилу - 43,42%. За ступенем солонцюватості відносяться до слабо солонцюватих - вміст увібраного натрію у складі увібраних основ з поверхні становить 4,1-4,6 %. Відвали не гумусованого і слабогумусованого суглинку та червоно-бурих глин (порушені ґрунти) займають 85% площі земельної ділянки. Фактично це пустище із практично суцільними відвалами порід, які забур'янені, порослі чагарниками і поодинокими деревами, а також хаотично засмічені будівельним сміттям, камінням, щебенем...».
Тобто, ґрунтовий покрив земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 не відповідає стандартам і нормам родючого шару ґрунту, вимогам та показникам, встановленим у ГОСТ 17.5.103-78, ГОСТ 174.2.02-83, ГОСТ 17.5.3.05-84, ГОСТ 26213-84, ГОСТ 17.5.3.06-85 і відповідно не є родючим.
Відповідач не перевірив в якому стані згадана земельна ділянка надійшла у користування Підприємству «Союз», не з'ясував наявність чи відсутність родючого шару ґрунту на землі несільськогосподарського призначення.
За визначенням ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Правопорушення за ст. 53-3 КУпАП, становить зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту.
Отже, відсутні ознаки події адміністративного правопорушення передбаченого ст.53-3 КУпАП, тому підстави для складання відповідачем протоколу про адміністративне правопорушення були відсутні.
16.08.2018 р. з приводу протиправності дій посадових осіб Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відповідачу направлено листа за вихідним №108.
23.10.2018 р. підприємство «Союз» отримало відповідь, в якій відповідач наголосив, що вважає свої дій вчиненими у межах наданих повноважень та такими, що відповідають встановленому порядку.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 16.11.2018 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 11.12.2018 року.
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача (ОСОБА_5 за довіреністю) 22.11.2018 року, що підтверджується його особистим підписом (а/с-53).
В судовому засіданні 11.12.2018 року представником відповідача надано відзив на позов із доданими до нього документами на 45 аркушах.
11.12.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву з метою забезпечення права позивача на подання відповіді на відзив та призначено наступне засідання на 10.01.2019 року.
10.01.2019 року підготовче провадження по справі закрито та призначено розгляд справи по суті у відкрите судове засідання на 28.01.2019 року.
28.01.2019 року, після оголошення учасниками справи вступного слова та дослідження доказів, судом оголошено перерву (за клопотанням представника позивача) для підготовки до судових дебатів. Справу призначено на 06.02.2019 року.
Відзив Головного управління Держгеокадастру в Одеській області обґрунтовано наступним.
По перше:
21 березня 2018 року до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області надійшов лист про порушення ПП «Союз» вимог земельного законодавства.
З метою перевірки доводів, викладених в листі Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, 10 квітня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області видано наказ № 274-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1,1192га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1».
На виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області №274-ДК від 10.04.2018 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_1.
За результатами перевірки державним інспектором складено акт перевірки №274-ДК/425/АП/09/01/-18 від 10.07.2018, яким встановлено, що з частини земельної ділянки комунальної власності площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1734 га, в порушення вимог пункту «и» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу, відповідальність за вказане порушення - передбачена ст. 53-3 КУпАП.
Перевіркою встановлено, що вказане правопорушення вчинено користувачем земельної ділянки - ПП «Союз» в особі директора ОСОБА_6
За вказаним фактом у відношенні директора ПП «Союз» ОСОБА_6 складено протокол про адміністративне правопорушення №274-ДК/0152П/07/01/-18 від 15.08.2018.
23 серпня 2018 року ОСОБА_6, яка була належним чином , повідомлена про день та час розгляду справи, повторно, без жодних поважних причин, не з'явилася. Таким чином, ОСОБА_6 скористалася своїм правом на розгляд справи за її відсутності.
23.08.2018 за результатами розгляду справи винесено постанову №274- ДК/0154По/08/01/-18 за статтею 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою її визнано винною у скоєнні інкримінованого їй правопорушення.
В ході розгляду справи встановлено, що факт вказаного правопорушення встановлений перевіркою дотримання вимог земельного законодавства у 2017 році (акт перевірки від 24.02.2017) та, у зв'язку з тим, що строк притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, встановлений частиною 1 статті 38 КУпАП закінчився, керуючись пунктом 7 частини 1 статті 247 КУпАП,. заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 провадження у справі було закрито.
Слід зазначити, що захід контролю (перевірка дотримання вимог земельного законодавства), здійснюється на підставі наказу Головного управління та може складатися з наступних етапів: обстеження земельної ділянки (акт обстеження), аналіз результатів перевірки (акт перевірки), складання протоколу у разі виявлення адміністративного правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення), притягнення винної особи до адміністративної відповідальності (постанова про накладення адміністративного стягнення).
Таким чином, перевірка дотримання вимог земельного законодавства є цілісним комплексом заходів, який складається з вказаних етапів, а не є окремими заходами.
Отже, думка позивача щодо того, що замість одного заходу державного контролю на підставі Наказу № 274-ДК державні інспектори тричі проводили перевірки дотримання вимог земельного законодавства (акт обстеження, акт перевірки, протокол) є хибною та спотворює дійсний порядок проведення заходів контролю за дотриманням вимог земельного законодавства.
По-друге: в ході перевірки встановлено (акт обстеження від 07.05.2018 №274-ДК/180/АО/Ю/01/-18), що на частині земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) відсутній ґрунтовий покрив, на території земельної ділянки знаходяться насипи ґрунту.
З метою встановлення точної площі зняття ґрунтового покриву, обстеження земельної ділянки проводилось за участю сертифікованого інженера-землевпорядника, якого залучено до перевірки. Так, відповідно до наданих геодезичних матеріалів встановлено, що площа на якій відсутній ґрунтовий покрив становить 0, 1734 га.
Частиною 2 статті 168 Земельного кодексу України визначено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок; без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту - невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженою відповідно до законодавства проектною документацією, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення.
Порядок зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок врегульований Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04.01.2005 №1.
Відповідно до Розділу 2 вказаного порядку, ґрунтовий покрив земельних ділянок - поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю.
Відповідно до Розділу 3 Порядку, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового, покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.
Дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель.
Розділ 4 Порядку передбачає, що для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник звертається із письмовою заявою до відповідного органу Держкомзему (далі - інспекційного органу Держкомзему).
До заяви додаються такі документи:
копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою;
копія паспорта громадянина (для військових - посвідчення офіцера;
юридичних осіб - копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копія статуту (положення), інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові керівника (заступника), а також особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, їх номери телефонів;
представників - копія паспорта громадянина /посвідчення офіцера/, довіреність на отримання дозволу, інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону);
проект землеустрою із зазначенням його розробника, копія ліцензії на проведення робіт із землеустрою;
копія агрохімічного паспорта земельної ділянки;
копія договору на виконання земляних робіт (у разі якщо заявник, уклав договір на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки з іншою фізичною чи юридичною особою), прізвище, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону;
копія документа, що підтверджує сплату коштів за відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (у разі їх наявності).
Облік виданих дозволів ведеться у Журналі реєстрації дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, який ведеться в інспекційних органах Держкомзему.
Між тим, земельна ділянка, яка надана в оренду ПП «Союз», кадастровий номер НОМЕР_1, первинно відводилась за рахунок земель сільськогосподарського призначення - пасовищ, що підтверджується копією договору від 16.04.2015 року, укладеного між ПП «Союз» та Крижанівською сільською радою Комінтернівського (Лиманського) району Одеської області. Саме, з земель сільськогосподарського призначення вказану земельну ділянку віднесено до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використання для будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства.
З урахуванням вищезазначеного, зняття та перенесення (родючого шару ґрунту) повинно здійснюватися на підставі спеціального дозволу.
Згідно акту приймання-передавання оригіналів виданих Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області дозволів на зняття поверхневого шару ґрунту у період з 2012 року по 30.11.2016 рр. та матеріалів, які стали Підставою для їх видачі, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтовного покриву земельної ділянки Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області не видавався, органами Держгеокадастру дозвіл також не надавався.
ПП «Союз» в особі директора ОСОБА_6, в порушення вимог пункту «и» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу, відповідальність за вказане порушення земельного законодавства передбачена статтею 53-3 КУпАП.
Позивачем не надано жодних підтверджуючих документів, якими би спростовувався факт порушення.
У висновку ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» №673 від 18.03.2015 «Про ґрунтову характеристику земельної ділянки», на який посилається позивач, зазначено, що ґрунтовий покрив земельної ділянки площею 1,1192 га, що надана у довгострокову оренду ПП «Союз» не відноситься до особливо цінних ґрунтів.
Таким чином, посилаючись на вказаний висновок, позивач намагається ототожнити поняття «родючого шару ґрунту» та «особливо цінних ґрунтів», що в свою чергу не є тотожними поняттями.
Звертаємо увагу суду на те, що у вказаному висновку зазначено «вміст гумусу з поверхні 2,88-3,37%».
Як вбачається з вимог та показників, встановлених в ГОСТ 17.5.1.03-86 та ГОСТ 17.5.3.06-85 придатний родючий шар ґрунту класифікується як такий, що містить, зокрема більш ніж 1% гумусу - для лісної та напівпустинної зон та більш ніж 2% - для степової та лісостепової зон.
З урахуванням викладеного, необхідність отримання дозволу на зняття і перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок має місце лише у ТИХ випадках, коли він характеризується родючістю (у даному випадку - вміст гумусу в ґрунті більш ніж 2%) та не підпадає під винятки, передбачені - п. 3.2. Порядку.
Аналогічна правова позиція роз'яснена листами Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель №6-8-1487/885 від 11.09.2006 року та №6-8-3923 від 27.11.2008 року та відображена у судовій практиці (постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2016 у справі № 823/5398/15, постанова Вищого господарського суду України від 20 серпня 2013 року у справі № 5023/3851/12).
Таким чином, ґрунтовий покрив земельної ділянки комунальної власності площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_1 є родючим шаром ґрунту.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
21 березня 2018 року до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області надійшов лист про порушення ПП «Союз» вимог земельного законодавства.
10 квітня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області видано наказ №274-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1,1192га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1».
На виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області № 274-ДК від 10.04.2018 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_1.
За результатами перевірки державним інспектором складено акт перевірки №274-ДК/425/АП/09/01/-18 від 10.07.2018, яким встановлено, що з частини земельної ділянки комунальної власності площею 1,1192 га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1734 га, в порушення вимог пункту «и» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу, відповідальність за вказане порушення - передбачена ст. 53-3 КУпАП.
Перевіркою встановлено, що вказане правопорушення вчинено користувачем земельної ділянки - ПП «Союз» в особі директора ОСОБА_6
За вказаним фактом у відношенні директора ПП «Союз» ОСОБА_6 складено протокол про адміністративне правопорушення №274-ДК/0152П/07/01/-18 від 15.08.2018.
23.08.2018 р. за результатами розгляду справи винесено постанову №274- ДК/0154По/08/01/-18 за статтею 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою ОСОБА_6 визнано винною.
Крім того, в ході розгляду справи було встановлено, що факт вказаного правопорушення встановлений перевіркою дотримання вимог земельного законодавства ще у 2017 році (акт перевірки від 24.02.2017), та у зв'язку з тим, що строк притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, встановлений частиною 1 статті 38 КУпАП закінчився, керуючись пунктом 7 частини 1 статті 247 КУпАП,. заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 провадження у справі закрито.
Крім того, в ході перевірки встановлено (акт обстеження від 07.05.2018 №274-ДК/180/АО/Ю/01/-18), що на частині земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) відсутній ґрунтовий покрив, на території земельної ділянки знаходяться насипи ґрунту.
Земельна ділянка, яка надана в оренду ПП «Союз», кадастровий номер НОМЕР_1, первинно відводилась за рахунок земель сільськогосподарського призначення - пасовищ, що підтверджується копією договору від 16.04.2015 року, укладеного між ПП «Союз» та Крижанівською сільською радою Комінтернівського (Лиманського) району Одеської області. Саме з земель сільськогосподарського призначення вказану земельну ділянку віднесено до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використання для будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства.
Згідно акту приймання-передавання оригіналів виданих Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області дозволів на зняття поверхневого шару ґрунту у період з 2012 року по 30.11.2016 рр. дозвіл на зняття та перенесення ґрунтовного покриву земельної ділянки Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області не видавався, органами Держгеокадастру дозвіл також не надавався.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й ВИСНОВКИ СУДУ
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Суд, перевіривши оскаржувані дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на предмет здійснення їх, зокрема, у межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури, а також, чи були такі дії (бездіяльність) здійснені пропорційно та своєчасно, виходить з наступного.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Приписами статті 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року №963-IV, який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Стаття 2.
Основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є:
забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України;
забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель;
запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення;
забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.
Стаття 4. Земля як об'єкт державного контролю та охорони
Об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Стаття 5. Органи, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів
Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Стаття 6. Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема:
виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою;
видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів.
Стаття 9. Організація і здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель та проведення моніторингу ґрунтів.
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом:
проведення перевірок;
розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.
Стаття 10
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Системний аналіз чинних норм закону свідчить про урегульованість проведення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки спеціальним законом, який регулює виключно спірні правовідносини.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі».
Відтак, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області діяло виключно в межах спеціального закону.
Такий же правовий висновок викладено і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.01.2019 року по справі №823/1154/18.
Юридичний спір у даній справі виник саме щодо правомірності дій державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області при проведенні, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 07 вересня 2017 року № 218-ДК, перевірки ПП «Тетяна «С».
ВС КАС дійшов висновку:
«Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, на підставі наказу в.о. начальника управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 218-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» - здійснено перевірку використання земель в адміністративних межах Максимівської сільської ради Уманського району Черкаської області за межами населеного пункту, тобто уповноваженою особою відповідача здійснена перевірка не суб'єкта господарювання - приватного підприємства «Тетяна «С», а об'єкта - земель в адміністративних межах Максимівської сільської ради Уманського району, у зв'язку з чим, колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що адміністративний позов у частині визнання протиправними дій державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 під час проведення перевірки не підлягає задоволенню».
Як встановлено судом у даній справі, перевірка проведена на підставі наказу №274-ДК від 10.04.2018 року «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
Пунктом 1 цього Наказу визначено:
«Здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки комунальної власності, площею 1,1192га, що розташована на території Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за кадастровим номером НОМЕР_1».
Відтак, об'єктом державного контролю є земельна ділянка комунальної власності, а тому застосуванню підлягають норми саме Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
З огляду на викладене, суд вважає посилання представника позивача на необхідність застосування приписів Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» такими, що не відповідають фактичним обставинам.
Як вказано вище, об'єктом державного контролю була саме земельна ділянка, а не питання господарської діяльності позивача.
Відповідно до ст.3 Господарського кодексу, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Преамбулою закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Преамбулою закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Як свідчить викладене, вказані закони регулюють різні правовідносини, а тому не можуть застосовуватись одночасно.
Отже, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області здійснені, зокрема, у межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури, а також були здійснені пропорційно та своєчасно.
Крім того, стаття 124 Конституції України (в попередній редакції) встановлювала, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
З 30 вересня 2016 року набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя.
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.
Кожен юридичний конфлікт має зовнішні прояви, до яких належать правовий спір і правопорушення.
Стаття 286 КАСУ визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Частина 1 цієї статті встановлює, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
В свою чергу, представником позивача у справі, що розглядається, наголошується на протиправності складення протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому, представником позивача також зазначається про наявність справи у Приморському районному суді міста Одеси (№522/16970/18), предметом розгляду якої є постанова про визнання винним директора ПП «Союз» ОСОБА_6 у вчиненні адміністративного правопорушення та закриття адміністративної справи у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що питання протиправності чи правомірності складення протоколу про адміністративне правопорушення повинно вирішуватись у справі (№522/16970/18), відповідно до ст. 286 КАСУ.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову підприємства «Союз» у вигляді приватного підприємства до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними.
Суд, у цій справі, враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову підприємства «Союз» у вигляді приватного підприємства до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Підприємство "Союз" у вигляді приватного підприємства - адреса: 67262, Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Семена Палія, 125-а, телефон:(048) 752 37 12
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області - адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, телефон: (048) 722-00-55, (048) 722-00-71, Електронна пошта: odesa_info@land.gov.ua, код 39765871
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.