Рішення № 79953493, 14.02.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
1340/6149/18
Номер документу
79953493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/6149/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.

секретар судового засідання Сільник Н.Є.

за участю:

представника позивача - Штибель Х.Й.

представника відповідача - Кіма С.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Дрогобицький м'ясокомбінат" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) до товариства з обмеженою відповідальністю «Дрогобицький м'ясокомбінат» (далі - відповідач, ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат»), в якій просить суд зобов'язати відповідача зупинити експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки (вантажопідіймальне обладнання): таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№004) до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров'я працівників ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат». У зв'язку із цим позивач просить суд, застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації обладнання підвищеної небезпеки (вантажопідіймальне обладнання): таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№004)до усунення встановлених порушень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог поклався на розсуд суду та зазначив, що ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат» вчиняються дії щодо усунення встановлених порушень.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходив з наступного.

Суд встановив, що уповноваженими посадовими особами Управління начальником відділу АПК та СКС Курилом Віктором Миколайовичем, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК і СКС Кабаном Юрієм Несторовичем, головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні і енергетиці Карпином Ігорем Івановичем та головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці Кобилецькою Ольгою Володимирівною відповідно до наказу Управління від 14.09.2018 № 2135-П у присутності уповноваженої особи відповідача директора ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат» Кіма Сергія Руслановича у період з 10.00 год. 18 вересня 2018 року по 16.00 год. 20 вересня 2018 року проведено планову перевірку суб'єкта господарювання щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки у ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат».

За наслідками вказаної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20.09.2018 №13/03/183/0928.

У розділі V акту перевірки встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров'я працівників ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат», зокрема:

- в порушення ст. 13, 14 Закону України ''Про охорону праці", пункту 1 глави 4 розділу VI; підпункту 2 пункту 3 глави 3 розділу VI та пункту 7 глави 2 розділу VII НПАОП 0.00-1.80-18 не проведено експертне обстеження та технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації на основному виробництві таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№004);

- в порушення ст. 21 Закону України ''Про охорону праці", п. 11 дод. 3 ''Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" (постанова КМУ №1107 від 26.10.2011 із змінами - редакція Постанови КМУ від 07.02.2018 №48) не отримано дозвіл в ГУ Держпраці у Львівській області на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки (вантажопідіймальне обладнання), а саме : таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№004)

За результатами перевірки складено два примірники акта підписані посадовими особами органу державного нагляду, що здійснювали захід державного нагляду та уповноваженою посадовою особою ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат».

20 вересня 2018 року один примірник акта вручено директору ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат» Кіму Сергію Руслановичу, який підписано без зауважень та заперечень.

Зокрема, в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) зазначено, що у зв'язку з виявленими порушеннями у рядку №№ 1, 2 таблиці необхідно негайного зупинити роботи (виробництва): експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки: таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0 т. (інв.№004) до усунення порушень.

Позивач з метою недопущення можливого спричинення шкоди працівникам ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат» звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V(далі - Закон України №877-V).

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. (підпункт 1 пункту 3 Положення).

Відповідно до абзацу 1 пункту 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно частини 5 статті 4 Закону України № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 статті 7 Закону України № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду відповідають наведеним приписам законодавства та заявлені уповноваженим суб'єктом владних повноважень.

Матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу для життя і здоров'я його працівників. При цьому, суд враховує, що з вимогами акта перевірки від 20.09.2018 № 13/03/183/0928 відповідач був ознайомлений, однак доказів повного усунення виявлених в акті порушень не представив.

У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат» вчиняються дії щодо усунення встановлених порушень та надав підтверджуючі документи, зокрема платіжні доручення від 09.01.2019 № 2977, № 2976, № 2973, № 2974, рахунки від 22.11.2018 № 7373-11-12, № 7374-14, № 7375-14, № 7383-11-12, № 7384-14, Договори про надання послуг від 22.11.2018 № 7373-11-12, № 7375-14, № 7374-14, №7383-11-12, № 7384-14.

Однак, як встановив суд та не заперечується відповідачем станом на день розгляду справи встановленні в акті перевірки порушення усуненні лише частково, тобто не у повному обсязі.

Таким чином, обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті.

Отже, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу для життя та здоров'я працівників ТОВ «Дрогобицький м'ясокомбінат».

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Дрогобицький м'ясокомбінат" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зупинити експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки (вантажопідіймальне обладнання): таля електричного ТЭ 050 вантажопідіймальністю 0,5т. (інв.№006), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№005), електролебідки Т-66А вантажопідіймальністю 1,0т. (інв.№004) до усунення встановлених порушень.

Позивач - Головне управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297).

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Дрогобицький м'ясокомбінат» (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 114, код ЄДРПОУ 30899640).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 19.02.2019.

Суддя Р.М. Брильовський