
Справа № 264/3364/18
Провадження № 2/265/153/19
У Х В А Л А
19 лютого 2019 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Шиян В.В.,
секретаря судового засідання - Себко Г.Л,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області про визнання незаконним та скасування рішення про зобов’язання вчинити певні дії,
Третя особа - Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради, -
за участю сторін:
позивача – ОСОБА_3,
представника відповідача – ОСОБА_4,
представника третьої особи – ОСОБА_5
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1, 19 червня 2018 року, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області про визнання незаконним та скасування рішення про зобов’язання вчинити певні дії.
18 липня 2018 року суддею Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Щербіною А.В. було відкрито спрощене провадження, справа призначена до розгляду.
У зв’язку із закінченням строку повноважень судді Щербіни А.В. шляхом повторного авторозподілу, 22 жовтня 2018 року, справу було передано судді Шиян В.В.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на ті обставини, що постановою ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області від 19 грудня 2017 року за № 0533/21073/21073/17, йому було припинено щомісячні нарахування страхових виплат з 1 січня 2018 року у зв’язку зі скасуванням довідки ВПО відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Не погоджуючись з прийнятим рішенням, просить суд скасувати постанову ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області № 0533/21073/21073/17 від 19 грудня 2017 року, та зобов’язати відповідача відновити нарахування та виплату щомісячної страхової суми в разі часткової втрати професійної працездатності.
За клопотанням представника відповідача ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області ОСОБА_4 ухвалою суду від 14 січня 2019 року, було залучено в якості третьої особи Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради.
В судовому засіданні, до початку розгляду справи по суті, представником відповідача – ОСОБА_4О було заявлено клопотання про закриття провадження по справі, у зв’язку з тим що Маріупольське відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області є суб’єктом владних повноважень а тому позовні вимоги ОСОБА_3В, повинні розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позивач ОСОБА_3 заперечував проти закриття провадження по справі, оскільки вважає що справа повинна розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Представник третьої особи ОСОБА_5, повністю підтримала позицію представника відповідача, оскільки вважає, що справа повинна розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Суд вислухав думку сторін, дослідив матеріали справи, прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просить їх захистити шляхом: визнання їх протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Статтею 19 КАС України, передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно- правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів) дій чи бездіяльності, крім випадків, коли до розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України у редакції, чинній на час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій).
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Цей Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Відповідно до частини п'ятої статті 10 цього ж Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностіта здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Отже, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на час звернення позивача до суду був суб'єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 20 КАС України Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з приводу оскарження дій ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області, а саме постанови від 19 грудня 2017 року № 0533/21073/21073/17 в частині припинення виплати щомісячної страхової виплати, а саме виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, тим самим позивач фактично не погодився з рішенням суб'єкта владних повноважень.
Ураховуючи функції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та зміст положень вищезазначених норм процесуального права, спірні правовідносини мають ознаки публічно-правових за предметом та суб'єктним складом, а отже, підлягають розгляду за правилами КАС України.
Зазначена позиція міститься в постановах ВП ВС Справа № 280/1539/15-ц, провадження № 14-87цс18 від 4 квітня 2018 року та постанові ВП ВС справа 360/1438/16-а, провадження 11-350 апп18, від 25 квітня 2018 року.
Відповідно до п.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства .
На підставі викладеного, суд вважає, що провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області про визнання незаконним та скасування рішення про зобов’язання вчинити певні дії, Третя особа - Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради - підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства
За таких обставин, керуючись ст.255 ч.1 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення управління дирекції фонду соціального страхування України в Донецький області про визнання незаконним та скасування рішення про зобов’язання вчинити певні дії, Третя особа - Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради, – закрити.
Роз’яснити позивачу, що відповідно до ч.1 ст. 256 ЦПК України, він має право звернутися з тим же позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства до Донецького окружного адміністративного суду (вулиця Добровольського, 1, місто Слов'янськ, Донецька область, 84122) .
Роз’яснити позивачу, що відповідно до ч.2 ст. 256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами , про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Дана ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду протягом пятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України від 15 грудня 2017 року апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом пятнадцяти днів з дня її вручення.
Ухвалу складено та підписано 19 лютого 2019 року.
Суддя: