Постанова № 7992204, 27.01.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2010
Номер справи
2а-5656/09/2370
Номер документу
7992204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2010 року Справа № 2а-5656/09/2370

17год. 15 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Новікової Т.В.,

при секретарі-Шульзі О.В.,

за участю представника позивача Посохова О.В. (за дов. ЧМЦЗ), Квітки С.М. (за дорученням), за участю представника відповідача Геращенка М.В. (за дов.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до відкритого акціонерного товариства Черкаського обласного підприємства «Агротехсервіс» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 25.11.2009р. № 3351 до ВАТ ЧОП «Агротехсервіс», в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 12 048 грн. 42 коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ), щодо невиконання обовязку про повідомлення позивача у встановлений строк про заплановане вивільнення (звіт форми 4-ПН) та фактичне вивільнення (звіт форми 4-ПФ) працівника ОСОБА_4

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача з позовними вимогами не погодився та надав до суду заперечення, в якому з посиланням на ст.250 Господарського кодексу України, ст. 20 Закону України №803-ХІІ, вважає неправомірним накладення на відповідача штрафних санкцій за неподання інформації, посилаючись при цьому на правову природу адміністративно-господарських санкцій, а тому позивачем пропущений строк для їх застосування.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс», зареєстроване в Черкаському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття 07.09.1995 р. за № 230000478, код ЄДРПОУ 03563548.

За наслідками позапланової перевірки ВАТ ЧОП «Агротехсервіс», Черкаським обласним центром зайнятості 11.11.2009 р. складено акт №15, в якому зафіксовано що відповідачем в порушення вимог п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» не надано до Черкаського міського центру зайнятості звіти по формі 4-ПН (про запланове вивільнення) та №4 (про фактичне вивільнення), щодо звільнення 28.04.2009р. працівника ОСОБА_4 (наказ про звільнення № 48 К від 28.04.2009р.), із вказаним актом того ж дня ознайомлено представника відповідача, про що свідчить його особистий підпис.

Як вбачається з наказу про звільнення № 48-к від 28.04.2009р. ВАТ Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс» та копії трудової книжки ОСОБА_4, 28.04.2009 р. звільнена з посади у звязку із скороченням штату. Згідно довідки про доходи за період з 01.04.2008 р. по 31.03.2009 р., розмір заробітної плати ОСОБА_4, становить 12048 грн. 42 коп.(а.с.9).

Згідно акту № 15 від 11.11.2009 р., відповідачу було запропоновано в 10-ти денний термін внести штраф у розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника. Однак вказана сума ВАТ ЧОП «Агротехсервіс» не була сплачена, тому Черкаський міський центр зайнятості звернувся до суду про стягнення штрафу.

Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних з роботодавців стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів з працевлаштування та соціального захисту вивільнюваних працівників (абзац другий частини п'ятої статті 20 Закону України "Про зайнятість населення").

Зазначена норма Закону України "Про зайнятість населення" є обов'язковою в усіх випадках, коли звільнення працівників відбувається на підставах, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП. Винятків із цього правила законодавством не передбачено.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 р. N 420 затверджено форми звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" та інструкції щодо їх заповнення, які набрали чинності з 04.01.2006р.

Зокрема, форма звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" використовується для інформування підприємствами, установами, організаціями, їхніми структурними підрозділами та філіями, незалежно від форми власності та господарювання, а також фізичними особами - роботодавцями державної служби зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків щодо передбачуваного вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, тобто на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП. Дана форма звітності подається не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників.

Форму звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, подають до центрів зайнятості за місцем своєї реєстрації як платників страхових внесків з метою інформування про фактичне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП). Дана форма звітності подається у десятиденний термін після фактичного вивільнення працівників.

ВАТ ЧОП «Агротехсервіс», вивільнено гр. ОСОБА_4, яка працювала на підприємстві та була звільнена 28.04.2009р. за пунктом 1 статті 40 КЗпП, однак не подано до державної служби зайнятості форм звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників", за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі річної заробітної плати за вивільненого працівника.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем застосовано штраф в розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника.

Дослідивши та проаналізувавши надані суду докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 27.01.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено представника позивача після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства Черкаського обласного підприємства «Агротехсервіс» (18000, м. Черкаси, вул.Смілянська, буд. 169, код ЄДРПОУ 03563548) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18015, м.Черкаси, вул. Гоголя, 330, код 21367756) штраф у сумі 12 048 грн. 42 коп. (дванадцять тисяч сорок вісім гривень 42 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 22 лютого 2010 року.

Суддя Т.В. Новікова