
Номер провадження 2-а/631/9/19
Справа 631/670/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 року смт Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Пархоменко І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Заїки О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Харківського приміського об?єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними рішення суб?єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Нововодолазького районного суду Харківської області з адміністративним позовом про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтував наступним. З 01.02.2011 року він одержує пенсію по ІІ групі інвалідності, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу», яку призначено в розмірі 90 % від заробітної плати. Він звернувся до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. Довідку про заробітну плату додав. Листом Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 10.02.2017 року № 1347-20/44 йому відмовлено в перерахунку пенсії. Відмову позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам діючого законодавства. Посилаючись на те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, просив визнати протиправним зміст листа Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов'язати Харківське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати йому пенсію державного службовця з 01.01.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки, виданої Нововодолазькою районною державною адміністрацією Харківської області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90 %. Стягнути на його користь суму сплаченого судового збору.
28 січня 2019 року позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву, про розгляд справи без виклику сторін.
Ухвалою Нововодолазького районного суду Харківської області від 28 січня 2019 року позивачу було відмовлено у прийнятті до розгляду доповнень до адміністративного позову від 28.12.2018 року та заяви про зміну позовних вимог від 15.01.2019 року та необхідність поверння відповідних заяв.
Представник відповідача Харківського приміського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у судове засідання також не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Надав відзив на позовну заяву, де вказав, що Харківське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області не згодне з позовними вимогами. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213- VIII встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". Отже, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених вище зазначеним Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року посадові оклади працівників органів державної влади упорядковані в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією. З 01.12.2015 року посадові оклади державних службовців були упорядковані шляхом включення до посадових окладів сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років. Тобто упорядкування структури заробітної плати це не є її підвищенням, оскільки в загальній сумі вона залишилася незмінною. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", які скасували саме здійснення перерахунків, в тому числі і для державних службовців при підвищенні окладів та наданні нових довідок, а саме було виключено п.4, який встановлював порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до п. 5 та п .6, яким виклали в новій редакції зазначені пункти, усунувши звернення із довідками про заробітну плату при перерахунках пенсії. Тобто, перерахунки пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 23 грудня 1993 р„ не провадяться. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 23 грудня 1993 року, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Пенсії, призначені за статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 23 грудня 1993 р., не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців. Просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАСУ неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що йог оналежним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю позивача та представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності, проаналізувавш иположення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Харківському приміському об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Харківській області та отримує пенсію за інвалідністю з 27.01.2011 року, розраховану відповідно до Закону України «Про державну службу» від 23.12.1993 року.
27.01.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. До заяви додав довідку про заробітну плату № 02-20/174 від 25.01.2017 року, видану Нововодолазькою районноюдержавною адміністрацією Харківської області.
Листом Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 10.02.2017 року № 1347-20/44 ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з правомірністю відмови відповідача, позивач звернувся до суду.
Однак, суд не погоджується з правовою позицією позивача з огляду наступного.
Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
Законом Українивід 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесеннязмін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положеннястатті 37-1 Закону № 3723-XII, як івстановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету МіністрівУкраїни.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови КМУ № 865 виключено, а пункт 5 викладено в іншій редакції. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова КМУ №1013 не містить.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.05.2016 року змінено правове регулювання правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
За таких підстав, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду Українивід 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якоюдію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.241 - 246, 250, 251, 295 - 297 КАС України суд,-
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Харківського приміського об?єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними рішення суб?єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення буде складено 04 лютого 2019 року.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, місце проживання чи перебування: АДРЕСА_1, реєстрацій номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2
Відповідач: Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області, адреса: вул. Євгена Котляра, 4, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40386382.
Суддя І. О. Пархоменко