
Справа № 560/4299/18
РІШЕННЯ
іменем України
13 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:
1) визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) від 19.10.2018 про відмову задовольнити заяву ОСОБА_1 від 10.10.2018;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмель ницькій області (РНОКПП 2138350) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пен сії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої зако ном на 1 січня відповідного року з 01.10.2017 і до моменту подання ним від повідачеві іншої заяви про перерахунок пенсії виходячи з інших моїх прав на пенсійне забезпечення;
3) визнати незаконним виплату ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) з жовтня 2018 року пенсії через ПАТ КБ "ПриватБанк" та зобов'язати Головне управління Пенсійно го фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) виплачувати пенсію через національного оператора поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" че рез листоношу за зазначеною у заяві від 10.10.2018 адресою;
4) визнати незаконною щомісячну затримку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) виплати ОСОБА_1 пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) проводити виплату пенсії не пізніше 4 числа місяця за який виплачується пенсія;
5) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) 25000,00І (двадцять п'ять тисяч гривень нуль копійок) моральної шкоди завданої Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) внаслідок порушення прав ОСОБА_1;
6) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (РНОКПП 2138350) подати протягом місяця з моменту набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи. Вважає, що відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. 10.10.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову, у зв'язку з тим, що в документах пенсійної справи відсутні відомості щодо його участі у ліквідації інших ядерних аварій чи випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї. Вважає вказану відмову протиправною.
Ухвалою від 18.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Сторони в судове засідання не з'явились.
У поданому до суду відзиві відповідач зазначив, що пeрeрaxунoк пeнсії відпoвіднo дo статті 59 Зaкoну №796-ХІІ здійснюється oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, у військoвиx нaвчaнняx із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю. Вказує, що відповідно до зазначеної норми перерахунок здійснюється тільки особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Позивач від час проходження строкової служби у період з 09.05.1978 по 28.04.1980 не приймав участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій чи випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. 2 групу інвалідності йому встановлено внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби. Тобто, позивачу не встановлено зв'язок з участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій чи випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї з отриманням інвалідності, у зв'язку з чим останній не набув права на отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 09.05.1978 по 28.04.1980 позивач проходив дійсну строкову військову службу, що підтверджується копіями військового квитка НОМЕР_3.
22.02.2018 позивачу наданий статус учасника ліквідації інших ядерних аварій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2.
10.10.2018 області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ, та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851.
Листом від 12.11.2018 №36504/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу оскільки в документах пенсійної справи відсутні відомості щодо його участі у ліквідації інших ядерних аварій чи випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 Закону №796-XII цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Статтею 59 Закону №796-ХІІ передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, вказана норма поширюється на військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Визначені статтею 59 Закону № 796-ХІІ умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі № 796-ХІІ у редакціях: законів України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 №231-V (діяла до 01.10.2017) та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (діє з 01.10.2017) не змінювалися.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у редакції закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 №231-V передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2017, визначено, що право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
У зв'язку із внесеними змінами до частини третьої статті 59 Закону №796-XII з жовтня 2017 року розширений перелік категорій осіб, на які поширюється вказана норма, до яких віднесені також особи які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).
Таким чином, під час вирішення судом вказаного спору дія частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ щодо права на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою поширюється на осіб, які відповідають таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Приписи частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ однозначно врегульовують право осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали інвалідами, на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та не надають передумов для їх неоднозначного тлумачення.
Зазначена правова позиція відображена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у зразковій справі №820/1148/18.
Суд встановив, що позивач проходив строкову військову службу в період з 09.05.1978 по 28.04.1980.
Тобто, доказів того, що позивач під час проходження військової служби брав участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях з застосуванням ядерної зброї пенсійна справа не містить. Таких доказів позивач не надав до суду.
Надання позивачу статусу учасника ліквідації інших ядерних аварій також не є доказом того, що він під час проходження військової служби брав участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях з застосуванням ядерної зброї.
Таким чином, позивач не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІ.
З огляду на викладене суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Щодо позовної вимоги здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.10.2017 і до моменту подання позивачем відповідачеві іншої заяви про перерахунок пенсії, виходячи з інших прав позивача на пенсійне забезпечення суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у о азі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Щодо вимоги позивача виплачувати пенсію через національного оператора поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" через листоношу та проводити виплату і пізніше 4 числа місяця за який виплачується пенсія, зазначаємо наступне.
Необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами справи факту такого порушень не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не т яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушене чи ні.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови щодо переведення позивача на пенсію відповідно до статей 54, 59 Закону №796-ХІІ, тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судовий збір у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 лютого 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Г.В. Лабань