Рішення № 79871925, 11.02.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
500/2400/18
Номер документу
79871925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2400/18

11 лютого 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації Гриців М.Б., довіреність від 28.11.2018 №1/2369/11/01-16/1

представника відповідача дочірнього підприємства "Газпостач" приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" Панчука С.М., довіреність №5 від 03.01.2019

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, дочірнього підприємства "Газпостач" приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, дочірнього підприємства "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" про зобов'язання вчинити певні дії, а саме визнати сім'ю позивача, що складається з осіб, які досягли встановленого законом пенсійного віку непрацездатною сім'єю, визнати порушення його конституційних прав відповідачами та зобов'язати дочірнє підприємство "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз", при нарахуванні плати за надані послуги по газопостачанню, враховувати відповідну пільгу, а саме 100- процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) відповідно до абзацу третього пункту п'ятого статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни і їх соціальний захист" від 22.10.1993 №3551-ХІІ (далі - Закон №3551-ХІІ), починаючи з початку опалювального сезону 2018-2019 років, з розрахунку на сім'ю, яка складається з двох непрацездатних осіб, зобов'язати управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, відповідно до положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, проводити розрахунки з ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз"- з врахуванням вищезазначеної пільги.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є військовим пенсіонером відповідно до Закону №3551-ХІІ, та особою з інвалідністю другої групи. 20.09.2018 звернувся до управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації з заявою про надання його сім'ї 100 - процентної знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) відповідно до абзацу третього пункту п'ятого статті 13 Закону №3551-ХІІ. Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації своїм листом від 28.09.2018 відмовило позивачу в наданні вказаної пільги посилаючись на те, що дану пільгу відповідно до пункту 10,11 положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, надає ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз". 04.10.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до керівника ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" з проханням надати йому вищевказану пільгу. У відповіді від 26.10.2018 ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" в наданні даної пільги позивачу відмовлено з посиланням на те, що за його місцем проживання зареєстрована внучка ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є особою працездатного віку відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".

Із відповідями відповідачів по справі, позивач не погоджується та з метою захисту своїх законних прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 10.12.2018.

03.12.2018 від відповідача управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву.

10.12.2018 судове засідання відкладено до 10.01.2019.

10.01.2019 ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати продовжено строк розгляду даної справи, та за неявкою представника відповідача ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" відкладено судове засідання до 11.02.2019.

В судовому засіданні 11.02.2019 позивач позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві, просив задовольнити.

Представник відповідача управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в судовому засіданні 11.02.2019 проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.(арк.спр.24-25).

Представник відповідача ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" в судовому засіданні 11.02.2019 проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у позові відмовити повністю.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 учасник бойових дій та інвалід війни другої групи згідно посвідчення серія НОМЕР_2, з 19.09.2014 користується пільгами встановленими законодавством України для ветеранів війни, інвалідів війни (арк.спр.7).

14.09.2018 позивач звернувся із заявою до управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації про надання йому 100 - процентної знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).

Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації розглянуло дане звернення та листом від 28.09.2018 за №Т-48/060/Г-04 повідомило, що позивачу потрібно додати необхідні документи, а саме довідку про склад сім'ї та, оскільки пільгу на газопостачання надає житлово-комунальна організація -ДП «Газпостач» ПрАТ «Тернопільміськгаз», тому необхідно звернутись і в дане підприємство.

При цьому, управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в листі повідомляє, що відповідно до пунктів 10, 11 положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, де вказано, що підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2 - пільга", уповноважений орган щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.

04.10.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до керівника ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" з проханням надати йому вищевказану пільгу, а у відповіді від 26.10.2018 за №4384 ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" повідомило, що за даними в базі газопостачального підприємства - ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" власником особового рахунку і споживачем за адресою АДРЕСА_1 є ОСОБА_1. За даною адресою зареєстровано та проживає три особи. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 13 Закону №3551-ХІІ особам з інвалідністю внаслідок війни надається, поряд з іншими пільгами, 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Згідно довідки про склад сім'ї або зареєстрованих в житловому приміщенні (будинку) осіб Байковецької сільської ради від 14.09.2018 №508 до складу сім'ї позивача входить: ОСОБА_1, заявник, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, дружина, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5 внучка, ІНФОРМАЦІЯ_1.(арк.спр.16)

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку (тобто після досягнення віку 60 років), або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" особи працездатного віку - це особи віком від 16 років, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку.

Як випливає зі змісту копії довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб від 06.11.2018 №593 до складу сім'ї (зареєстрованих) осіб за адресою АДРЕСА_1 входить заявник, його дружина та внучка, яка згідно акту не проживає.(арк.спр.18).

Заявник користується пільгою у розмірі 100-процентної знижки з оплати за користування газом в межах санітарних норм на двох осіб.

Згідно акту обстеження житлового будинку №7 від 05.11.2018 внучка позивача - ОСОБА_5, 2002 року народження під час обстеження комісією була відсутня в будинку по АДРЕСА_1.(арк.спр.17).

В судовому засіданні 11.02.2019 представник відповідача ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" зауважив, що вищевказаний акт обстеження житлового будинку №7 від 05.11.2018 та довідка про склад сім'ї №593 від 06.11.2018 були подані до позовної заяви до суду, однак в ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз" не надавалися.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні приписи чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, Законом №3551-ХІІ визначається правовий статус ветеранів війни, забезпечується створення належних умов для їх життєзабезпечення, формується в суспільстві шанобливе ставлення до них.

Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону №3551-ХІІ, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).

Частиною 5 статті 51 Бюджетного кодексу України (далі - БК України), при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Отже, законодавством встановлено право осіб з інвалідністю внаслідок війни та прирівняних до них осіб на отримання 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю), за умови складу сім'ї пільговика лише з непрацездатних осіб.

Згідно пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України, якою затверджено "Положення про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" від 29.01.2003 №117, у разі коли в складі сім'ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.

Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження того, що ОСОБА_1 надавав акт обстеження житлового будинку №7 від 05.11.2018 та довідку про склад сім'ї №593 від 06.11.2018, де зазначено, що внучка позивача ОСОБА_5 в будинку по АДРЕСА_1 не проживає, до уповноваженого органу ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз", а надавав до заяви довідку про склад сім'ї від 14.09.2018 №508, в якій вказано, що до складу сім'ї (зареєстрованих) входить: ОСОБА_1 (заявник), ОСОБА_4 (дружина - пенсіонер) та ОСОБА_5 (внучка - ІНФОРМАЦІЯ_1). Отже, суд, оцінюючи дії відповідачів, не бере до уваги вищезазначені довідку та акт обстеження житлового будинку, додані до позовної заяви.

Як випливає зі змісту поданої до заяви копії довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб від 14.09.2018 №508, до складу сім'ї (зареєстрованих) осіб за вказаною адресою входить заявник, його дружина та внучка, дата народження якої 04.09.2002, яка згідно наведених вище норм законодавства є особою працездатного віку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги визнати сім'ю позивача, що складається з осіб, які досягли встановленого законом пенсійного віку непрацездатною сім'єю та визнати порушення його конституційних прав відповідачами не підлягають до задоволення.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом справ.

Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.

Отже, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Надання позивачам 100-відсоткової знижки за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі відноситься виключно до функцій управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації та підприємства, що надає послуги ДП "Газпостач" ПрАТ "Тернопільміськгаз".

Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Відтак позовна вимога, якою позивач просить суд зобов'язати суб'єкт владних повноважень прийняти відповідне рішення, є формою втручання в його дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази відповідачів на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) до управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. М. Кривоноса 14, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ: 03195518), дочірнього підприємства "Газпостач" приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" (місцезнаходження вул. Шептицького 20а, м. Тернопіль, 46006, код ЄДРПОУ: 39456152) про зобов'язання вчинити певні дії, а саме визнати сім'ю позивача, що складається з осіб, які досягли встановленого законом пенсійного віку непрацездатною сім'єю, визнати порушення його конституційних прав відповідачами та зобов'язати дочірнє підприємство "Газпостач" приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз", при нарахуванні плати за надані послуги по газопостачанню, враховувати відповідну пільгу, а саме 100- процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) відповідно до абзацу 3 пункту 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни і їх соціальний захист" від 22.10.1993 №3551-ХІІ, починаючи з початку опалювального сезону 2018-2019 років, з розрахунку на сім'ю, яка складається з двох непрацездатних осіб, зобов'язати управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, відповідно до положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, проводити розрахунки з ДП "Газпостач" приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" з врахуванням вищезазначеної пільги відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.