ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-44872/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
при секретарі Ясківець М.П.,
за участю:
представника позивача - Куришка О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській областідо фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
30 квітня 2009 року Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекція Полтавської області (надалі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач)про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 11 367 грн. 25 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість в розмірі 11367 грн 25 коп., яка виникла за результатами перевірки 12 березня 2009 року щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. У зв'язку з чим встановлено порушення відповідачем вимог пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " від 06.07.1995 № 265/95-ВР, статті 15 та 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами»від 19.12.1995 №481/95-ВР, пункту 4.6 «Порядку реєстрації, омплобування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) » затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614, Постанову КМУ №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», порушено пункт 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 року №637. А саме, відповідачем здійснювалася торгівля тютюновими виробами без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами; здійснювалася торгівля алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальної ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва; на торговому обєкті була відсутня остання довідка про опломбування РРО; не забезпечено зберігання фіскальних чеків Z-звітів в книзі обліку розрахункових операцій; не забезпечено оприбуткування готівки в низі обліку розрахункових операцій на підставі звітних чеків; разом з тим, суму фінансової санкції відповідачем до державного бюджету не сплачено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином та своєчасно, клопотань про розгляд справи за його відсутності не надавав, але у зв`язку з тим, що він не прибув у судове засідання, суд приходить до висновку, що справу може бути вирішено за його відсутності в порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію субєкта фізичної особи підприємця Серії НОМЕР_4, ОСОБА_2 (ідентифікаційних номер НОМЕР_1) зареєстрований Зіньківською районною державною адміністрацією Полтавської області 20.04.2001 , номер запису про включення відомостей про фізичну особу - підприємця до ЄДР НОМЕР_5.
Судом встановлено, що 12 березня 2009 року працівниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області на підставі направлень на проведення перевірки від 12.03.2009 № 1903 та 1904 здійснено перевірку магазину, який розташований за адресою: с.Ставкове, Зіньківського району та належить приватному підприємцю ОСОБА_2.
За результатами перевірки складено акт від 12.03.2009 №689/16/23/2437204013, в якому зафіксовано порушення відповідачем вимог пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " від 06.07.1995 № 265/95-ВР, статті 15 та 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами»від 19.12.1995 №481/95-ВР, пункту 4.6 «Порядку реєстрації, омплобування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) »затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, Постанову Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008«Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», порушено пункт 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 №637.
Перевіркою встановлено, що відповідачем здійснювалася торгівля тютюновими виробами без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ( дія попередньої ліцензії АВ 6717501816131100946 закінчилася 14.02.2009), що в свою чергу встановлено згідно фіскальних звітних чеків Z-звітів №1472 від 16.02.2009 , №1473 від 17.02.2009 та електронних журналів.
Встановлено також, що на час проведення перевірки здійснюється торгівля алкогольними напоями, а саме: напоєм міцним медовим «Медовуха хмільна»та «Медовуха хлібна»по ціні 30 грн. 00 коп.(закодована під кодом 199 та 203) вміст спирту етилового 37%, виробник ЗАТ «Бахчисарайський виноробний завод»м. Бахчисарай, вул. Македонського, 1, код 00411855, нижче мінімальної роздрібної ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
На час проведення перевірки на торговельному обєкті відсутня остання довідка про опломбування РРО. Не забезпечено зберігання фіскальних чеків Z-звітів № 1441, № 1453 в книзі обліку розрахункових операцій 1611000471р13 від 18.11.2008. Також, не забезпечено оприбуткування готівки в Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків Z-звітів № 1378-№1396 за період з 30.10.2008 та 17.11.2008 включно. Сума не оприбуткування становить 1597 грн. 45 коп.
Перевірка проводилась у присутності особи, що проводила розрахунки у магазині, що перевірявся ОСОБА_3, яка було ознайомлена з матеріалами перевірки та підписала акт перевірки без заперечень.
26.03.2009 Гадяцькою міжрайонною податковою інспекцією у Полтавській області на підставі акту перевірки від 12.03.2009 були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000372333, відповідно до якого відповідачу нараховану штрафну санкцію в загальній сумі 680 грн. 00 коп.,рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 000038233 відповідно до якого відповідачу нараховану штрафну санкцію в загальній сумі 7987 грн. 25 коп., а також 26.03.2009 Зіньківським відділенням Гадяцької міжрайонної податкової інспекції Полтавської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000362333 в сумі 2700 грн. 00 коп. Всього до відповідача за вказаними рішеннями застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 11367 грн. 25 коп. Рішення отримані відповідачем 26.03.2009, про що маються відмітки на корінцях рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Доказів про оскарження зазначених рішень про застосування штрафних санкцій в адміністративному та судовому порядку відповідачем не надано.
З огляду на те, що фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 суму фінансової санкції у загальному розмірі 11 367 грн. 25 коп. не було сплачено, Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекція Полтавської області звернулася до суду з вимогами про стягнення цієї заборгованості.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами»від 19.12.1995 року №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідальність за порушення сказаної норми встановлена пунктом 5 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " а саме, за здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до пункту 11 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Як вбачається із розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 рішенням від 26.03.2009 № 0000362333 правомірно застосована фінансову санкцію у розмірі 2700 грн.00 коп. (1700 грн. 00 коп. +1000 грн. 00 коп.)
Відповідно до пункту 4.6 «Порядку реєстрації, омплобування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)» затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614 субєкт підприємницької діяльності повинен забезпечити зберігання на місці проведення розрахунків реєстраційного посвідчення та останньої довідки про опломбування реєстратора розрахункових операцій або їх копій. Відповідальність за порушення вказаної норми встановлена Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн. (17 грн. 00 коп. * 20).
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " від 06.07.1995 року № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Відповідальність за порушення вказаної норми передбачена пунктом 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " від 06.07.1995 року № 265/95-ВР у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (340 грн. 00 коп. (17 грн. 00 коп.*20).
Відповідно до пункту 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 року №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, відповідальність за порушення вказаної норми встановлена статтею 1 Указу Президента “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 № 436/95 у пятикратному розмірі несвоєчасно оприбуткованих коштів встановлена (7987 грн. 25 коп. (1597 грн. 42 коп.* 5).
Згідно із статтею 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 24 цього закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 11 статті10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, враховуючи те, узгоджену суму фінансової санкції у розмірі 11 367 грн. 25 коп. в десятиденний термін у добровільному порядку до Державного бюджету відповідач не сплатив, Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекція у Полтавській області відповідно до повноважень, покладених на неї Законом України "Про державну податкову службу в Україні" обґрунтовано звернулась до суду з позовом про стягнення до бюджету суми фінансової санкції.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач заперечень проти позову та доказів сплати фінансової санкції у розмірі 11367 грн. 25 коп. суду не надав, з огляду на викладене, позовні вимоги ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, ч.4 ст. 94, 160 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій задовольнити
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області (код ЄДРПОУ 21049996, розрахунковий рахунок 01040161400006/0 в Гадяцькому відділенні АК АППБ «Аваль» МФО 331605) фінансові санкції в розмірі 11367 (одинадцять тисяч триста шістдесят сім) грн. 25 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено 19 лютого 2010 року.
СуддяС.О. Удовіченко