Ухвала суду № 79845789, 12.02.2019, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
921/473/18
Номер документу
79845789
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

12 лютого 2019 року м. Тернопіль Справа № 921/473/18 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

розглянув матеріали справи

за позовом: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль

до відповідача-1: Державного навчального закладу «Чортківське вище професійне училище», смт.Заводське Чортківського району Тернопільської області

відповідача-2: приватного підприємства «ПСП «АМЕТИСТ», с.Полупанівка Підволочиського району Тернопільської області

про визнання недійсним договору про спільну діяльність,

за участю представників:

позивача: не з'явився;

відповідачів: не з'явилися.

Відповідно до частини 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів судом не здійснюється.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль, звернувся 14.11.2018 (згідно відстику штампу вхідної кореспонденції суду за вх.№599) до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Державного навчального закладу «Чортківське вище професійне училище», смт.Заводське Чортківського району Тернопільської області та приватного підприємства «ПСП «Аметист», с.Полупанівка Підволочиського району Тернопільської області, про визнання недійсним договору про спільну діяльність, укладеного 01.11.2017 між відповідачами, у відповідності до якого Чортківським ВПУ фактично передано в оренду земельні ділянки, загальною площею 108,8га (з них: площею 46,7663га, кадастровий номер НОМЕР_1, що знаходиться на території Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області та площею 62,0000га, кадастровий номер НОМЕР_2, що знаходиться на території Могильницької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області) приватному підприємству «Аметист», що суперечить вимогам земельного законодавства України, адже жодних речових прав щодо користування вказаними земельними ділянками за ДНЗ «Чортківське вище професійне училище» не зареєстровано (земля є державною власністю та належать на праві постійного користування Буданівському ліцею); земельні ділянки передані в користування ПП «ПСП «Аметист» без відповідного рішення розпорядника земель державної форми власності; спірний правочин укладено особою, яка не має права розпоряджатися такими земельними ділянками (в тому числі укладати договір) та з метою приховання правочину оренди.

Ухвалою від 16.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

В ході здійснення підготовчого провадження у даній справі представником відповідачів 03.12.2018 (вх.№22095) та 03.01.2019 (вх.№28) подано відзив на позов та клопотання від 03.01.2019, згідно яких просить суд:

- залишити позов без розгляду, оскільки його подано особою, яка немає відповідної процесуальної дієздатності, зазначивши, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не наділено відповідними повноваженнями в силу закону на подання позову з даним предметом спору;

- закрити провадження у даній справі через відсутність предмету позову, адже підставою звернення з позовом Управлінням вказано укладення між відповідачами спірного договору з метою приховання дійсних правовідносин з оренди землі, що не відповідає дійсності.

Розглянувши подані клопотання, суд зазначає наступне.

Спір у даній справі виник з приводу законності надання відповідачу-2 можливості обробітку земельної ділянки, загальною площею 108,8 га з метою здійснення наукової, навчально-дослідної діяльності, вдосконалення практичного навчання учнів ВПУ, тощо шляхом укладення договору про спільну діяльність.

Наявними у справі доказами, зокрема Витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НОМЕР_3 від 27.11.2018, НОМЕР_4 від 27.11.2018 підтверджується, що спірні земельні ділянки, площею 46,7663га, кадастровий номер НОМЕР_1 (знаходиться на території Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області) та площею 62,0000га, кадастровий номер НОМЕР_2 (знаходиться на території Могильницької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області) належать до державної форми власності та відносяться до земель сільськогосподарського призначення, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) виготовлена 27.04.2015, а реєстрація таких земельних ділянок здійснена 06.12.2013 відділом Держземагенства у Теребовлянському районі.

За наявною у Витягах інформацією щодо відомостей про право власності, власником земельних ділянок є Головне Управління Держземагенства у Тернопільській області, тобто за Державним навчальним закладом «Чортківське вище професійне училище», смт.Заводське право користування чи інше речове право не зареєстровано у встановленому законом порядку. Водночас, право постійного користування земельними ділянками в Реєстрі зареєстровано за Державним навчальним закладом «Буданіський професійний ліцей», правонаступником прав та обов'язків якого є відповідач-1 у справі внаслідок проведеної реорганізації державних професійних навчальних закладів Тернопільської області (наказ Міністерства освіти і науки України № 774 від 04.07.2016 міститься в матеріалах справи).

За ч.2 ст.84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною 4 статті 122 ЗК України в редакції, чинній з 01.01.2013, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

За приписами ст. 15-2 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Згідно з ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до абз.8 п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10.09.2014р. № 442, ліквідовано Державну інспекцію сільського господарства, а функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів покладено на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до підпункту 25 пункту 4 даного Положення, Держгеокадастр організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Згідно пп.31 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, її територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 308 від 17.11.2016 затверджено Положення про Головне управління у Тернопільській області, (далі - Положення про Управління), згідно з згідно з підпунктом 30 якого Головне управління Держгеокадастру в області здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами з питань порядку набуття та реалізації права на землю; дотримання вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових договорів, передачу у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотримання вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Відповідно до п.п.3 п.6 Положення про Головне управління, посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є відповідним територіальним органом Держгеокадастру, на який покладено функції розпорядника земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у Тернопільській області від імені власника, яким є держава Україна, з усіма повноваженнями власника та функціями державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Наведене свідчить, що органи Держгеокадастру можуть виконувати, зокрема, дві абсолютно різні функції, а саме: функції розпорядника земельних ділянок сільськогоспо-дарського призначення державної власності від імені власника, яким є держава Україна, з усіма повноваженнями власника на захист права власності; функції органу державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно до ч.2 ст.90 Земельного кодексу України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно ч.ч.1, 2 п.п. «а, б, в, г» ч.3 ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з п.2 ч.2 ст.16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

За правилами статей 15, 16 ЦК України, а також статей 1, 2-4, 14, 215 ЦПК України кожна особа має право на захист, у тому числі судовий, свого цивільного права, а також цивільного інтересу.

Виходячи з наведених правових норм, право на оспорювання договору, що стосується розпорядження або користування земельною ділянкою належить власнику, землекористувачу такої земельної ділянки або особі, яка доведе, що відповідно до законодавства звертається в інтересах цих осіб за захистом порушеного, невизнаного або оспорюваного права (ст. 152 ЗК України).

Враховуючи викладене, суд зазначає, що у Положенні про Головне управління Держгеокадастру в області дійсно не передбачено права посадових осіб Головного управління в межах своїх повноважень звертатися до суду з позовом, предметом якого є вимоги, заявлені у даній справі.

Разом з тим, здійснивши аналіз норм чинного законодавства, суд приймає до уваги те, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (позивач), звертаючись з даним позовом реалізовує свої функції, покладені на нього державою, по-перше, з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства України при укладенні спірного правочину; по-друге, виконує делеговані йому функції розпорядника земельних ділянок державної форми власності, зокрема шляхом звернення з даним позовом до господарського суду з метою усунення виявлених порушень у сфері земельних відносин при укладені спірного правочину та з метою захисту права держави на спірні земельні ділянки

Між тим, у поданому клопотанні та відзиві, заявник взяв до уваги лише функції посадових осіб Держгеокадастру та його територіальних органів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, не оцінивши в сукупності його прав як органу виконавчої влади, який виконує функції розпорядника відповідних земель від імені власника, яким є держава Україна.

Отже, беручи до уваги викладене, суд констатує, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області має право звертатися до суду з позовом, предметом якого є вимоги, заявлені у даній справі, відтак, клопотання про залишення позову без розгляду судом відхиляється як необґрунтоване.

Щодо тверджень про відсутність предмету позову суд зазначає таке.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Позивачем визначено предмет спору як визнання недійсним договору про спільну діяльність від 01.11.2017, укладений між ДНЗ «Чортківське вище професійне училище» та ПП «ПСП «АМЕТИСТ».

Оскільки на даний час строк дії спірного договору не закінчився, такий договір не розірвано сторонами, тому підстави для закриття провадження у справі, визначені п.2 ч.1 ст.231 ГПК України відсутні; іншого матеріали справи не містять, сторонами не подано, відповідачами не документально не підтверджено.

Наведене спростовує доводи відповідачів, викладені у відзиві на позов та у клопотанні від 03.01.2019 щодо відсутності в Головного управління Держгеокатастру у Тернопільській області повноважень у спірних правовідносинах на подання даного позову до господарського суду та щодо наявності підстав для закриття провадження у даній справі.

Керуючись ст.ст.4, 44, 47, 161, 169, 226, 231, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання відповідачів без номеру від 03.01.2019 (вх.№28) про закриття провадження у справі та про залишення позову без розгляду.

2. Копію ухвали направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення: Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області, вул.Грушевського, 8, м.Тернопіль, 46021; Державному навчальному закладу «Чортківське вище професійне училище», вул.Паркова, 12, смт.Заводське Чортківського району Тернопільської області, 48523; приватному підприємству «ПСП «АМЕТИСТ», провулок Бригадний, 2, с.Полупанівка Підволочиського району Тернопільської області, 47875.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 15.02.2019 відповідно до приписів ч.2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.О. Андрусик