
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2019 року справа № 2340/4483/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Пруднікової В.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства "Чарз-Авто" до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПРАТ "Черкасиавтотранс", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося з позовом дочірнє підприємство "Чарз-Авто" до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Черкаської міської ради щодо не перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами у міських маршрутах загального користування, які здійснюються у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі, відповідно до п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту;
2) зобов'язати виконавчий комітет Черкаської міської ради розглянути питання щодо перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами міських маршрутах загального користування, відповідно до п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, згідно проекту рішення "Про встановлення тарифів на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси", яким встановити тариф у міському пасажирському транспорті м. Черкаси на перевезення одного пасажира в розмірі 5 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між ним та відповідачем укладені договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Згідно умов вищезазначених договорів, позивач зобов'язаний здійснювати перевезення пасажирів згідно з погодженими відповідачем тарифами. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 17.11.2009 № 1175, враховуючи підняття цін на пальне, запчастини та витратні матеріали, зростання рівня прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, у 2017 році позивач разом з іншими перевізниками звернувся до виконавчого комітету Черкаської міської ради з листом про необхідність встановлення у 2018 році тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси на рівні 5 грн за перевезення одного пасажира, обґрунтувавши подану заяву відповідними доказами.
Відповідачем прийнято рішення від 22.12.2017 №1356 «Про розгляд проекту регуляторного акту «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси». Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради були здійснені усі заходи, передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме: оприлюднено проект регуляторного акту, проведено громадське обговорення цього питання.
Після проведення регуляторної процедури, зазначений проект рішення було внесено на затвердження виконавчим комітетом Черкаської міської ради, згідно з чинним законодавством.
27.02.2018 члени виконавчого комітету Черкаської міської ради проголосували за зняття з порядку денного розгляду проекту рішення «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», і по сьогоднішній день дане рішення на розгляд виконавчого комітеті не подавалось та не було затверджено згідно з чинним законодавством.
Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про встановлення тарифу, за наявності для цього обов'язкових підстав, зазначених в п. 1.6 Методики, а також ігнорування відповідачем виконання всіх умов для обґрунтованого перегляду тарифів суперечить ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» і негативно впливає на фінансовий стан перевізників.
19 грудня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що враховуючи звернення перевізників не комунальної форми власності, які здійснюють перевезення на міських маршрутах, та надані ними розрахунки собівартості перевезень, з метою стабільної роботи, недопущення зупинення роботи міського пасажирського транспорту, внаслідок збільшення собівартості перевезень пасажирів у зв'язку зі значним підвищенням цін на паливно-мастильні матеріали та запасні частини, виконавчий комітет Черкаської міської ради 19.11.2018 прийняв рішення №1083 «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м.Черкаси», яким встановлено тариф перевізникам не комунальної форми власності, з якими укладено угоди на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху, на перевезення одного пасажира в розмірі 5,00 грн. Враховуючи прийняття вказаного рішення, відповідач також зазначає, що звернення позивача до адміністративного суду є передчасним.Нині відсутній предмет спору, що є правовою підставою для закриття провадження у справі.
Учасники справи у судове засідання не прибули, явку своїх представників не забезпечили, від представників сторін та представника третьої особи 2 надійшли клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Ухвалою судді Черкаського оружного адміністративного суду Тимошенко В.П. від 14.11.2018 позовну заяву дочірнього підприємства "Чарз-Авто" до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії, залишено без руху; надано позивачу десять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків зазначених у мотивувальній частині даної ухвали.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П. від 03.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПрАТ "Черкасиавтотранс"; залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради.
26 грудня 2018 року представник позивача подав до суду заяву про зміну позовної вимоги №2 (вх. №30736/18 від 26.12.2018), в якій просить: змінити редакцію п. 2 позовної заяви та просить суд розглядати позовну вимогу №2 у наступній редакції: « 2. Зобов'язати виконавчий комітет Черкаської міської ради розглянути питання щодо перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами на міських маршрутах загального користування, відповідно до п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, згідно проекту рішення «Про встановлення тарифів на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси».
Ухвалою суду від 04.02.2019 заяву про зміну позовної вимоги №2 у справі №2340/4483/18 (вх. №30736/18 від 26.12.2018) та додані до неї матеріали повернуто позивачу без розгляду.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Дочірнє підприємство «Чарз-Авто» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13 травня 2003 року, ідентифікаційний код 30344330.
Позивач здійснює господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом (внутрішнє перевезення пасажирів автобусами), згідно ліцензії Серія АД №033896, виданої Міністерством транспорту і зв'язку України 18.05.2012; строк дії ліцензії - необмежений.
Між дочірнім підприємством «Чарз-Авто» (Перевізник) та виконавчим комітетом Черкаської міської ради (Замовник) укладено договори:
- б/н від 10.11.2016 на перевезення пасажирів на маршруті №12 «Вулиця Кобзарська - Військкомат» зі строком дії до 10 листопада 2019 року;
- №2-17 від 31.03.2017 на перевезення пасажирів на маршруті №29 «Вулиця Руставі - вул. Героїв Дніпра» зі строком дії до 21 березня 2022 року (далі - Договори).
Відповідно до умов Договорів позивач, як Перевізник, взяв на себе зобов'язання надати транспортні послуги населенню, забезпечивши роботу руху автобусів відповідно до затвердженого графіку руху за визначеним маршрутом, здійснюючи при цьому збір плати за проїзд згідно з тарифами, затвердженими замовником. В свою чергу, виконавчий комітет Черкаської міської ради, як Замовник вказаних послуг, надає право ДП «Чарз-Авто» на перевезення пасажирів на відповідному маршруті та затверджує, відповідно до чинного законодавства, тарифи на перевезення пасажирів і багажу в автобусах.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.01.2017 №01 «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», яким перевізникам не комунальної форми власності, з якими укладено угоди на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху, встановлено тариф на перевезення одного пасажира в розмірі 4,00 грн.
22 грудня 2017 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради на звернення перевізників прийнято рішення №1356 «Про розгляд проекту регуляторного акту «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», яким доручено директору Департаменту економіки та розвитку здійснити всі заходи щодо проекту регуляторного акту «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Департаментом економіки та розвитку були здійснені заходи, передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Зокрема, Департаментом складено Аналіз регуляторного впливу до проекту рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси». Проект регуляторного акту був оприлюднений у газеті «Черкаський край» 27.12.2017 та на офіційному сайті Черкаської міської ради у розділі «Регуляторна політика». Впродовж місяця від фізичних осіб та юридичних осіб, їх об'єднань приймались зауваження та пропозиції.
Таким чином, Департамент економіки та розвитку здійснив перевірку обґрунтованості тарифу, підготовку проекту регуляторного акту та його публікації в засобах масової інформації.
Після проведення регуляторної процедури, проект рішення «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси» було внесено на затвердження виконавчого комітету Черкаської міської ради, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до листа Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 18.06.2018 №8837-01-19 виконавчий комітет Черкаської міської ради декілька разів відкладав розгляд даного питання з вимогою до перевізників забезпечити покращення якості надання послуг з перевезення.
07 вересня 2018 року маршрутні перевізники міста Черкаси повторно звернулись до міського голови м. Черкаси Бондаренка А.В. із листом, в якому просили встановити тариф вартості проїзду 5 грн на маршрутах загального користування в місті Черкаси. Заява обґрунтована значним підвищенням вартості паливно-мастильних матеріалів та запасних частин, підвищенням мінімальної заробітної плати та величина діючого тарифу призвело до збитковості роботи Черкаських перевізників та зменшення випуску транспорту на лінію.
Розглянувши колективне звернення перевізників (ДП «Чарз-Авто», ПП «Еліт-Транс», ПАТ «Черкасиавтотранс», ТОВ «Авто-Тюл», ФОП Копієвський Є.П. та ПП Бакашев Б.А.) від 07.09.2018 щодо підвищення вартості проїзду до 5 грн, Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради звернувся до міського голови м. Черкаси Бондаренка А.В. із листом, в якому просить дати доручення відділу з питань роботи виконкому внести проект рішення «Про встановлення вартості проїзду у міському пасажирському транспорті м.Черкаси» на розгляд виконавчого комітету Черкаської міської ради (лист від 13.09.2018).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських маршрутах та щодо прийняття відповідного рішення, позивач звернувся до суду.
19 листопада 2018 року відповідачем прийнято рішення №1083 «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», згідно з яким перевізникам не комунальної форми власності, з якими укладено угоди на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху, встановлено тариф на перевезення одного пасажира в розмірі 5 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05 квітня 2001 року (далі Закон №2344-III).
Відповідно до частини дев'ятої статті 6 Закону №2344-III органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території, запроваджують автоматизовану систему обліку оплати проїзду та встановлюють порядок її функціонування, а також види, форми носіїв, порядок обігу та реєстрації проїзних документів; визначають особу, уповноважену здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду.
Організація пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту (ст.7 Закону №2344-III).
За приписами частини другої статті 11 Закону №2344-III соціально значущими послугами автомобільного транспорту є послуги з перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування за визначеними уповноваженими органами тарифами та на пільгових умовах відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону №2344-III відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Згідно зі ст. 10 Закону №2344-III тарифна політика на автомобільному транспорті має задовольняти підприємницький інтерес, забезпечувати розвиток автомобільного транспорту, стимулювати впровадження новітніх технологій перевезень, застосування сучасних типів транспортних засобів, а також сприяти вирішенню таких завдань: збільшення можливостей суб'єктів господарювання щодо забезпечення потреб споживачів у послугах, залучення інвестицій у розвиток автомобільного транспорту та досягнення сталих економічних умов роботи; стимулювання конкуренції та появи нових суб'єктів господарювання, які належать до автомобільного транспорту; забезпечення балансу між платоспроможним попитом на послуги та обсягом витрат на їх надання; забезпечення стабільності, прозорості та прогнозованості тарифів. Реалізація єдиної тарифної політики передбачає затверджену центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, методику розрахунку тарифів за видами перевезень.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про автомобільний транспорт" та з метою реалізації єдиної тарифної політики у сфері пасажирських автомобільних перевезень, Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 17.11.2009 N 1175 затверджено Методику розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту (далі - Методика).
Зазначена Методика визначає механізм формування тарифів на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, автобусних маршрутах спеціальних перевезень та автобусних маршрутах нерегулярних перевезень, а також тарифів на послуги з перевезення пасажирів у таксі та легковими автомобілями на замовлення і застосовується органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та автомобільними перевізниками незалежно від їх відомчої підпорядкованості, форми власності та організаційно-правової форми господарювання (далі - Перевізники) (пункт 1.1 Методики)
Методика є обов'язковою для застосування під час встановлення регульованого тарифу органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на послуги пасажирського автомобільного транспорту (далі - Послуги) і носить рекомендаційний характер під час формування вільних тарифів на ці послуги. (п. 1.2 Методики).
Пунктом 1.6. Методики передбачено, що перегляд рівня тарифів повинен здійснюватись у зв'язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації Послуг, що не залежать від господарської діяльності Перевізника, в тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10 %.
Судом вище встановлено, що відповідно до приписів ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 17.11.2009 № 1175, враховуючи підняття цін на пальне, запчастини та витратні матеріали, зростання рівня прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, у 2017 році позивач разом з іншими перевізниками звернувся до виконавчого комітету Черкаської міської ради з листом про необхідність встановлення у 2018 році тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси на рівні 5 грн за перевезення одного пасажира, обґрунтувавши подану заяву відповідними доказами.
Відповідно до Аналізу регуляторного впливу до проекту рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси» станом на січень 2017 року вартість дизельного пального становила 20,00 грн/л, розмір мінімальної заробітної плати - 3200,00 грн; станом на січень 2018 року вартість дизельного палива становить 25,00 грн/л, розмір мінімальних заробітної плати з 1 січня 2018 року 4100,00 грн. Відповідно відбулось зростання на 25 % вартості палива та на 28 % заробітної плати. Діючі тарифи не забезпечують рентабельну роботу перевізників та покриття собівартості перевезень, що в свою чергу, може спричинити зупинку роботи автобусів на більшості міських маршрутів, погіршити технічний стан транспортних засобів перевізників у зв'язку з відсутністю коштів на відновлювальні роботи, і, як наслідок, вплинути на безпеку дорожнього руху, перевезення пасажирів тощо. Враховуючи вищевикладене, на підставі звернення перевізників та у зв'язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізацією послуг, що не залежить від господарської діяльності перевізників, виникла необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів у міському транспорті, згідно з п. 1.6. Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту.
Як вбачається з офіційної інформації із сайту https://index.minfin.com.ua/ua/markets/fuel/dt станом на 29.10.2018 ціна дизельного палива складала 32,42 грн/л. Згідно з відомостями із офіційного сайту Національного банку України станом на 06.01.2017 курс долара США складав 26,28 грн, станом на 22.12.2017 - 27,85 грн, станом на 02.11.2018 - 28,15 грн.
Вищевикладені обставини свідчать про зміну умов виробничої діяльності та реалізації послуг пасажирського автомобільного транспорту, що не залежать від господарської діяльності Перевізника (в тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10 %), що тягне за собою перегляду рівня тарифів, згідно з п. 1.6. Методики.
Повноваження щодо встановлення тарифів на транспорті послуги віднесені до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідно до Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР).
Так, згідно з п.п. 2 п. «а» ч. 1 ст. 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження; встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Згідно зі ст. 53 Закону № 280/97-ВР основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць і є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.
Частина 6 статті 59 Закону № 280/97-ВР визначає, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Регламент виконавчого комітету Черкаської міської ради, затверджений рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 07.11.2011 № 1680 (далі - Регламент), визначає організаційно-процедурні питання діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради (далі - виконкому) та структурних підрозділів . (http://chmr.gov.ua/ua/textex.php?s=2&s1=214).
Порядок підготовки рішень виконкому визначений розділом V Регламенту, особливості погодження та внесення на розгляд виконавчого комітету проектів регуляторних актів - розділом VІ Регламенту.
Згідно з п. 4.1. Регламенту для колегіального вирішення питань у межах встановленої компетенції виконком міської ради проводить засідання щовівторка о 9 годині. У разі необхідності скликаються позачергові засідання.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2. Регламенту для забезпечення виконання власних та делегованих повноважень, здійснення управлінської діяльності виконавчий комітет приймає рішення. Рішення - нормативно-правовий акт, який приймається в колегіальному порядку з питань компетенції виконавчого комітету, носить нормативний, індивідуальний характер або має загальне значення.
Рішення готуються у паперовому вигляді на бланках встановленого зразка. Обов'язковою є вимога щодо дотримання правил друкування та стабільного порядку розміщення реквізитів. Етапи роботи з рішеннями: складання проекту рішення, його візування, розгляд на засіданні виконкому, обговорення, прийняття, реєстрація, розсилка, оприлюднення на сайті (п. 5.4. Регламенту).
Згідно з п.п. 5.23. - 5.24. Регламенту оформлені, завізовані, з необхідною кількістю копій та повним пакетом документів проекти рішень подаються у відділ з питань роботи виконкому не пізніше ніж за 2 робочих дні до засідання виконкому.
Одразу після завершення візування проекту рішення виконавець направляє його у відділ з питань роботи виконкому в електронному вигляді на електронну адресу відділу (vykonkom@rada.ck.ua) дотримуючись затверджених правил роботи з електронною поштою.
Відповідно до п. 5.25. Регламенту прийняті рішення підписує міський голова, додатки до рішень - керівник структурного підрозділу, відповідального за підготовку рішення. У разі їх відсутності підписує той, хто виконує обов'язки (обов'язково зазначається посада особи, яка підписала документ, прізвище та ініціали).
Пункт 5.27. Регламенту визначає, що рішення виконкому обов'язково має затверджувати проект або бути про відмову. Відкладення розгляду рішення можливе лише у виняткових випадках на термін не більше одного тижня з метою з'ясування додаткових обставин, якщо така потреба виникла під час розгляду.
Відповідно до п.п. 6.1. - 6.2. Регламенту органом, який забезпечує реалізацію Державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності (відповідальним структурним підрозділом) є департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради (надалі в тексті цього розділу - Департамент).
Проекти рішень, які встановлюють, змінюють чи скасовують норми права; застосовуються неодноразово та щодо невизначеного кола осіб; окремі положення яких спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання - є такими, що містять ознаки регуляторного акту.
Пунктом 6.3 Регламенту передбачено. що робота з підготовки проектів регуляторних актів відбувається відповідно до плану, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради. Плани діяльності з підготовки структурними підрозділами проектів регуляторних актів на наступний календарний рік затверджуються не пізніше 15 грудня поточного року. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, мети їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування структурних підрозділів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.
Пункт 6.4 - затверджені плани діяльності виконавчих органів ради з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються в порядку, встановленому чинним законодавством України ради не пізніше як у десятиденний строк після їх затвердження.
Пункт 6.11. Регламенту передбачає, що проект рішення, регуляторна процедура щодо якого проведена в повному обсязі, подається на погодження структурним підрозділам та вноситься на розгляд виконавчого комітету лише після надання позитивного висновку Департаменту. Проект рішення узгоджується керівником структурного підрозділу-розробником акту, начальником відділу загально-правових питань, директором Департаменту та начальником відділу з питань роботи виконкому в строки, визначені у пункті 5.16.
Суд зауважує, що виконавчим комітетом Черкаської міської ради у відповідності до Регламенту прийнятий План регуляторної діяльності на 2018 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 11.12.2017 №1278, на січень - березень, внесений проект рішення «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», Орган та підрозділ, відповідальний за розробку -Департамент економіки та розвитку. Даний План та проект регуляторного акта опублікований на сайті Черкаської міської ради http://chmr.gov.ua/ua/textex.php?s=2&s1=231&s2=245 та в газеті «Черкаський край»
Таким чином, проект рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси» пройшов регуляторну процедуру згідно із Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»; та був внесений на розгляд виконавчого комітету Черкаської міської ради, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до листа Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 18.06.2018 №8837-01-19 виконавчий комітет Черкаської міської ради декілька разів відкладав розгляд даного питання з вимогою до перевізників забезпечити покращення якості надання послуг з перевезення.
19 листопада 2018 року виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв рішення № 11083 «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», яким задовольнив вимоги перевізників та встановлений тариф перевізникам некомунальної форми власності, з якими укладено договори на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху, на перевезення одного пасажира в розмірі 5, 00 грн, тобто на час звернення до суду ( 09.11.2018) рішення не було.
Суд нагадує, що позивач оскаржує протиправну бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про встановлення тарифів, за наявності для цього обов?язкових підстав, зазначених у пункті 1.6 Методики, а також ігнорування відповідачем виконання позивачем всіх умов для обгрунтованого перегляду тарифів.
Суд зауважує, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
У постанові ВСУ від 13.06.2017 у справі № 21-1393а17 суд роз'яснив, що для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Крім того, суд зауважив, що самі по собі строки поза зв'язком із конкретною правовою ситуацією, набором фактів, умов та обставин, за яких розгорталися події, не мають жодного значення. Сплив чи настання строку набувають (можуть набувати) правового сенсу в сукупності з подіями або діями, для здійснення чи утримання від яких встановлюється цей строк.
Суд з врахуванням позиції суду касаційної інстанції, зауважує, що причиною відкладення прийняття важливого для позивача рішення слугували обєктивні причини, а саме, беручи до уваги особливості роботи виконавчого органу міської ради члени виконавчого комітету (колегіального органу) вимагали від перевізників забезпечити покращення якості надання послуг з перевезення пасажирів.
Також суд зауважує, що жодним нормативним актом та відповідно Регламентом виконавчого комітету Черкаської міської ради не врегульовано питання щодо термінів прийняття регуляторного акта.
Натомість матеріали справ містять докази звернення позивача зі спірним питанням до відповідача лише один раз - 07.09.2018 (а.с. 38). Інші звернення - 22.05.2018, 07.06.2018, були від Черкаського обласного відділення асоціації автомобільних перевізників, який не є позивачем у даній справі.
Вищевстановлені обставини справи свідчать про дотримання відповідачем порядку розгляду та прийняття рішень, у зв'язку з чим ним не допущена протиправна бездіяльність щодо не перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами міських маршрутах загального користування, які здійснюються у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі, відповідно до п. 1.6 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача розглянути питання щодо перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами міських маршрутах загального користування, відповідно до п. 1.6. Методики, яким встановити тариф у міському пасажирському транспорті м. Черкаси на перевезення одного пасажира в розмірі 5 грн, суд зазначає таке.
Вище встановлено, що 19 листопада 2018 року відповідачем прийнято рішення №1083 «Про встановлення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті м. Черкаси», згідно з яким перевізникам не комунальної форми власності, з якими укладено угоди на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху, встановлено тариф на перевезення одного пасажира в розмірі 5 грн.
Враховуючи те, що станом на час розгляду справи відповідачем розглянуто питання щодо перегляду рівня тарифів на послуги з перевезення пасажирів і багажу автобусами міських маршрутах загального користування, про що прийнято відповідне рішення та з врахуванням обгрунтування щодо відмови у задоволенні позовної вимоги № 1, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.
Доводи відповідача про необхідність закриття провадження у справі є необґрунтованими з огляду на відсутність правових підстав, визначених ст. 238 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких слід відмовити повністю
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги дочірнього підприємства «Чарз-Авто» не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 15.02.2019.
Суддя В.П. Тимошенко