Рішення № 79837607, 11.02.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
819/6/18
Номер документу
79837607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/6/18

11 лютого 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про зобов’язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги, з врахуванням збільшенням позовних вимог обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з з грудня 2013 року. З 01.01.2016 року вступили в дію зміни та доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким змінені оклади за званням, посадою та вислугою років, відтак позивач звернувся до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок його пенсії. Позивач зазначає, що Голова ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області відповідно до вимог Законодавства надав до Пенсійного фонду довідку до пенсійної справи ОСОБА_1 за №669 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з наступними та додатковими видами грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 3,400 грн.; оклад за військове звання, полковник міліції – 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% – 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 510,00 грн. ; щомісячна премія 6,15% - 566,42 грн.

Ухвалою судді від 05.01.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №819/6/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

29 січня 2018 року представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якій вказав, що Головне управління будь-яких рішень стосовно перерахунку пенсії згідно довідки про грошове забезпечення, з складовими зазначеними позивачем, не приймало, відтак Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення.

Зазначив, що порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N393№. Пунктом 5 даного Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

06 лютого 2018 року ухвалою суду призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 16.02.2018 року о 11:00 годині. 16 лютого 2018 року, у зв'язку із неявкою позивача в судове засідання ухвалою суду відкладено розгляд справи на 05.03.2018 о 11:00 год.

05.03.2018 року ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.

Ухвалою суду від 16.01.2019 року в адміністративній справі поновлено та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 11 лютого 2019 року о 12:00 год.

В судове засідання позивач не прибув, проте подав до суду заяву про розгляд даної справи без його участі в письмовому провадженні. Позовні вимоги просить задовольнити.

Представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав в судове засідання не прибув, проте також подав до суду клопотання про розгляд даної справи без участі їх представника. Проти позову заперечує в повному обсязі.

Представник Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомив.

У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв’язку із змінами та доповненнями в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими змінено оклади за званням, посадою та вислугою років, позивач звернувся до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок його пенсії.

Голова ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області відповідно до вимог Законодавства надав до Пенсійного фонду довідку до пенсійної справи ОСОБА_1 за №669 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з при рівнянням посади позивача до відповідної посади в поліції, з наступними та додатковими видами грошового забезпечення, а саме:

1.Посадовий оклад - 3400 грн.

2.Оклад за військове звання, полковник міліції - 2400,00 грн.

3.Надбавка за стаж служби - 50% - 2900,00 грн.

4.Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 510,00 грн.

5.Щомісячна премія-6,15%.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Суд зазначає, що даний перелік є вичерпний.

Також, згідно відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, які отримували поліцейські станом на 01.01.2016 року по Україні. Так, відповідно до таблиць середніх розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, затверджених даним листом, за посадою позивача має враховуватися премія в розмірі 1,99% від грошового забезпечення.

Поряд із цим, згідно інформаційного листа головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 31.01.2019 року №41/3/03-2019, надбавка за специфічні умови служби за посадою старшого оперуповноваженого УКР ГУНП в Тернопільській області станом на 01.01.2016 року не встановлювалась.

При ухваленні рішення у даній справі, яка є типовою, судом враховані правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про зобов’язання вчинити певні дії – відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.