
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 594/27/19
15 лютого 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Осташ А.В., з участю секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
13 лютого 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду за підсудністю з Борщівського районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області про визнання незаконним та скасування рішень Озерянської сільської ради від 21 серпня 2018 року №825 та від 02 жовтня 2018 року №838 та зобов'язання повернути земельну ділянку в попередній стан.
Ухвалою суду від 14.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 05.03.2019.
Ухвалою суду від 14.02.2019 призначено судове засідання щодо розгляду заяви про забезпечення позову на 15.02.2019 о 11:00 год з викликом представника позивачів для надання додаткових пояснень, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Позивачі просять забезпечити позов шляхом зупинення дії рішень Озерянської сільської ради №825 від 21.08.2018 та №838 від 02.10.2018, а також шляхом заборони Озерянській сільській раді вчиняти будь-які дії щодо передачі, відчуження, прийнятті рішень та оформленні будь-яких документів на земельну ділянку площею 20,4813 га. кадастровий номер 6120885500:01:001:0700, яка розташована на території Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області та перебувала в постійному користуванні СФГ "Галичина".
Подана заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що без вжиття заходів забезпечення позову стане неможливим виконання рішення суду яким будуть задоволенні позовні вимоги, а також те, що стане неможливим ефективний захист прав свобод та інтересів позивачів до ухвалення рішення в адміністративній справі. Крім того, позивачі звертають увагу суду на те, що сопорювані рішення мають очевидні ознаки протиправності.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні подане клопотання підтримав повністю та пояснив, що припинення права користування земельною ділянкою, яка належала Фермерському господарству "Галичина", відбулося без згоди фермерського господарства. Факт смерті голови фермерського господарства не означає припинення діяльності самого фермерського господарства. Крім того, наголосив на тому, що земельна ділянка відповідно до рішення Озерянської сільської ради від 1992 року виділялася громадянину ОСОБА_7 не як фізичній особі, а як голові фермерського господарства із цільовим призначенням для ведення селянського фермерського господарства, а як громадянину фізичній особі, згідно вимог Земельного кодексу України вона могла виділятися тільки у власність, площею не більше 2 га, для ведення особистого селянського господарства.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, дослідивши докази наданні на її обґрунтування та надавши їм оцінку, заслухавши додаткові пояснення представника позивача, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Заява про забезпечення позову відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, при наявності двох підстав, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Згідно із частиною 4 статті 150 КАС подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Таким чином, статтею 150 КАС визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Відповідно до ч.1 ст.151 КАС позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Отже, обов'язковою умовою для застосування судом заходів забезпечення позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Зі змісту позовних вимог видно, що позивачами оскаржуються рішення Озерянської сільської ради №825 від 21.08.2018 та №838 від 02.10.2018, якими припинено право постійного на земельну ділянку, яка раніше, як вважають позивачі, належала фермерському господарству "Галичина" членами якого вони є.
Оскільки правомірність прийняття відповідачем вказаних рішень підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивачів, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в даному випадку позивачем доведено існування реальної загрози завдання шкоди його правам, свободам та інтересам внаслідок не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення у даній справі, та того, що захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
При цьому, суд звертає увагу, що розгляд клопотання про вжиття заходів забезпечення позову не передбачає надання оцінки правомірності дій, рішень чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а спрямований виключно на забезпечення захисту прав, свобод та інтересів позивача на час розгляду справи. Тобто, виключно за результатами розгляду справи по суті судом надається повна, всебічна та об'єктивна оцінка оскаржуваному рішенню, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
При обранні способу забезпечення позову суд враховує вимоги ч.2 ст.151 КАС України, відповідно до якої суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
З врахуванням вищенаведених вимог, суд вважає, що достатніми заходами для забезпечення позову буде зупинення дії оскаржуваних рішень Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області №825 від 21.08.2018 та №838 від 02.10.2018, а також заборони Озерянській сільській раді Борщівського району Тернопільської області вчиняти будь-які дії щодо розпорядження земельною ділянкою за кадастровим номером 6120885500:01:001:0700, яка розташована на території Озерянської сільської ради .
Суд роз’яснює, що за приписами ч. ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст. ст. 150, 154, 243, 248 КАС, суд,
УХВАЛИВ:
1. Заяву про забезпечення позову задовольнити.
2. Зупинити дію рішень Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області №825 від 21 серпня 2018 року та №838 від 02 жовтня 2018 року, до прийняття судового рішення за наслідками розгляду даної адміністративної справи.
3. Заборонити Озерянській сільській раді Борщівського району Тернопільської області (48711, Тернопільська область, Борщівський район, с.Озеряни, вул.Центральна, 120, код ЄДОРПОУ 04395248) вчиняти будь-які дії щодо розпорядження земельною ділянкою кадастровий номер 6120885500:01:001:0700, що розташована на території Озерянської сільської ради Борщівського району Тернопільської області.
4. Ухвалу для виконання направити Озерянській сільській раді Борщівського району Тернопільської області та Відділу державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації.
Ухвала про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.156 КАС ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвалу проголошено 15.02.2019.
Головуючий суддя Осташ А.В.
Копія вірна
Суддя Осташ А.В.