
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2019 р. № 520/10151/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - не прибув,
третьої особи - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Приватного виконавця ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про арешт майна боржника від 26.10.2018, яку винесено приватним виконавцем ОСОБА_2 (реєстраційний номер виконавчого провадження: 57422268).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова винесена всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду адміністративної справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Третя особа в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду адміністративної справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 28.08.2018 до Харківської міської ради надійшла заява ОСОБА_3 щодо впорядкування та зміни адреси житлового будинку, розташованого за адресою: Харківська обл., с. Циркуни, вул. Лугова № 1, в зв’язку з приєднанням до території м. Харкова.
Зазначений об’єкт нерухомості належить ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про права власності б/№, 07.12.2000 видане Виконкомом Циркунівської сільської ради.
Відповідно до листа приватного виконавця ОСОБА_2 виконавчого округу Харківської області Міністерства юстиції України (вх. №18746/0/3-18 від 17.10.2018) у відношенні боржника ОСОБА_3 порушено виконавче провадження №57422268 щодо виконання виконавчого листа №2031/20-3189/11, виданого 24.12.2012 Харківським районним судом Харківської області про: в рахунок погашення заборгованості за іпотечним договором №805/13/18-5/7-1115 від 06.11.2007: звернути стягнення на житловий будинок, що знаходиться за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1, шляхом продажу вказаного предмету іпотеки на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження.
В рамках виконавчого провадження приватним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника від 16.10.2018, зокрема, вищезазначеного житлового будинку, що належить ОСОБА_3 на праві приватної власності та перебуває в іпотеці у стягувана.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта за аресою: с. Циркуни, вул. Лугова, 1 наявні обтяження, а саме: заборона на нерухоме майно. Об’єкт обтяження: житловий будинок, за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1. (РПВН: 20173003). Підстава обтяження: іпотечний договір №805/13/18-5/7-1115, за реєстровим №187 від 06.11.2007, посвідчений приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_4; заборона на нерухоме майно. Об’єкт обтяження: земельна ділянка, для будівництва та обслуговування житлового будинку, за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1. (кадастровий номер: 6325185001:00:06:007). Підстава обтяження: іпотечний договір №805/13/18-5/7-1115, за реєстровим №187 від 06.11.2007, посвідчений приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_4
Суд зазначає, що згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводятьсяна підставах, у межах повноважень та у спосіб, шо визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятимивідповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 2. ст.13 Закону України "Про виконавче провадження" арешт на майно (кошти) накладається не пізніше наступного робочого дня після його виявлення, крім випадку, передбаченого частиною сьомою статті 26 цього Закону.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження підлягають державній реєстрації.
На реалізацію зазначених положень законодавства приватним виконавцем ОСОБА_2 було винесено постанову про арешт нерухомого майна від 16.10.2018, яку Харківська міська рада отримала 17.10.2018.
Відповідні відомості було занесено до державного реєстру речових прав та єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.
Проте, 29.10.2018 до Харківської міської ради надійшла на виконання постанова про арешт майна боржника від 26.10.2018 винесена приватним виконавцем ОСОБА_2, відповідно до якої накладено арешт на житловий будинок, що знаходиться за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1; земельну ділянку, площею 0,15 га, що знаходиться за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1., кадастровий номер 6325185001:00:06:007.
Зазначеною постановою від 26.10.2018 (ВП №57422268) приватним виконавцем ОСОБА_2 заборонено проведення зміни адреси (нумерації будинку та назви вулиці) домоволодіння за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1, яке належить боржнику на праві власності та перебуває в іпотеці у стягувана.
В Державному реєстрі речових прав та єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна відсутності відомості щодо реєстрації арешта нерухомого майна на підставі оспорюваної постанови від 26.10.2018.
Приватний виконавець ОСОБА_2 вийшов за межі повноважень та наклав арешт не в обсязі і виді, передбаченому статтею 56 Закону України «Про виконавче провадження».
Зазначеною постановою обмежено виключні права Харківської міської ради щодо присвоєння/зміни адреси.
Суд зазначає, що статтею 7 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України.
З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що органи місцевого самоврядування, здійснюють управління і самостійно вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Такі ж положення закріплені в статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними, що кореспондується із вимогами ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ч. 3 ст. 140 Конституції України органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Тобто, згідно з ч. 2 ст. 2 вищезазначеного Закону, Харківська міська рада є уповноваженим органом представляти права та законні інтереси первинного суб’єкта місцевого самоврядування - територіальної громади міста Харкова.
Згідно з п. 41 ч. 1 ст. 26 та п. 26 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної рад відноситься, зокрема, прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку визначених цим та іншими законами.
В статті 37 вказаного Закону закріплено власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, а саме: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.
З огляду на зазначене, питання щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, в тому числі щодо присвоєння адрес об’єктам нерухомого майна, земельним ділянкам на місцевому рівні, місцевими радами, законодавцем розглядаються в рамках повноважень місцевих рад щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою.
Єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам і нерозривно зв'язаними з ними будівлям і спорудам, єдині правила визначення адрес, їх складу і структури визначаються Порядком про присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова, затвердженого рішення 8 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження Порядку присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова» від 06.07.2011 №325/11.
Дія даного Порядку поширюється на всі види адресної інформації (адреси) щодо об'єктів нерухомості всіх форм власності в місті Харкові.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно приписів п. 1.7. Порядку проект рішення про присвоєння, зміну або анулювання адрес об’єктів нерухомості готує та виносить на розгляд Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради відповідно до Регламенту виконавчих органів Харківської міської ради.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Управління, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 20.11.2015 №7/15, Управління є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється міською радою.
Відповідно до п. 1.2. Положення Управління підконтрольне та підзвітне міській раді, підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань містобудування, архітектури та земельних відносин, директору Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради.
Відповідно до п. 4.1.20. Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження, зокрема, щодо підготовки проектів розпорядчих актів щодо присвоєння поштових адрес об’єктам нерухомості, розташованим на території міста.
Органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органах поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб’єкта права власності з усіма притаманними йомуправомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об’єктом права власності.
Згідно ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Частиною 4 вказаної статті унормовано, що положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Рішенням Харківської міської ради №7/15 від 20.11.2015 затверджено Положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради.
Відповідно до п. п. 2.1., 2.2. Положення метою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради є забезпечення належного використання та охорони земель комунальної власності територіальної громади міста Харкова, додержання земельного та містобудівного законодавства й запобігання його порушенням.
Пунктом 3.1.6. Положення визначено, що Департамент здійснює правове забезпечення Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради, Управління.
Згідно п.п. 3.1.15 вказаного Положення, Департамент відповідно до покладених на нього завдань: готує претензії, позовні заяви, інші процесуальні документи до суду від імені Харківської міської ради з питань, які відносяться до повноважень Департаменту та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.
Отже, присвоєння/зміна адрес на території міста Харкова є виключною компетенцією Харківської міської ради.
Щодо скасування постанови відповідача в частині накладення арешту на майно ОСОБА_3, а саме: житловий будинок, що знаходиться за адресою Харківська область, с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1 та земельна ділянка площею 0,15 га, що знаходиться за адресою Харківська область, с. Циркуни, вул. Лугова, буд. 1, кадастровий номер 6325185001:00:06:007, суд зазначає, що в даній частині постанова не порушує прав позивача, оскільки Харківська міська рада не є стороною даного виконавчого провадження, а отже, в даній частині позовних вимог належить відмовити.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги Харківської міської ради підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, ЄДРПОУ 04059243) до Приватного виконавця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, Харків, 61002), третя особа - ОСОБА_3 (вул. Лугова, буд. 1, с. Циркуни, Харківський район, Харківська область, 62441) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову про арешт майна боржника від 26.10.2018, яку винесено приватним виконавцем ОСОБА_2 (реєстраційний номер виконавчого провадження: 57422268), в частині заборони проведення зміни адреси (нумерації будинку та назви вулиці) домоволодіння за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Циркуни, вул. Лугова, 1, яке належить боржнику на праві власності та перебуває в іпотеці у стягувача.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 15 лютого 2019 року.
Суддя М.М.Панов