
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 року № 810/4738/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області в якому просить суд: - визнати дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку протиправними; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати з 01.01.2016 та виплати перераховане та виплачувати надалі пенсію позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки від 03.07.2018 №1003001164, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС у Київській області.
В обґрунтування позову зазначає, що дії відповідача при зменшенні розміру пенсії з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення невірно застосовано норми матеріального права, а також допущено їх застосування в зворотному часі. Відповідачем допущено підміну понять «призначення пенсії» та «перерахунок пенсії». Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Стверджує, що відповідач при перерахунку пенсії застосував норми права у зворотному часі на правовідносини, що виникли з приводу проведення перерахунку пенсії, відповідачем безпідставно поширена дія Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Ухвалою від 03.10.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Отже, відповідачем в межах чинного законодавства правомірно перераховано пенсію позивачу, виходячи з 70 відсоткового розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2018 встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідачем до позову подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Суд розглянувши дане клопотання зазначає наступне. Дана справа підпадає під п.2 ч.1 ст.263 КАС України, а отже суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у зв’язку з чим, ухвалою суду від 03.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, а тому підстав для задоволення даного клопотання не має.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено, що під час перерахунку пенсії мають застосовуватись не норми розділу ІІ «Пенсії за вислугу років» Закону №2262-ХІІ, а саме норми розділу VІІІ «Порядок перерахунку пенсій» цього закону.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка до квітня 2018 року виплачувалась в розмірі 85% грошового забезпечення.
В квітні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії, зменшивши її основний розмір з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
У липні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії та проведення виплати перерахованого та виплати в подальшому моєї пенсії з врахуванням встановленого йому під час її призначення розміру 85 відсотків відповідної суми грошового забезпечення з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016.
Листом від 01.08.2018 № 2294/Ф-01 відповідач повідомив позивача про те, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Наведені обставини свідчать, що відповідачем при проведенні даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 85% на 70% грошового забезпечення.
Матеріалами справи також встановлено, що відповідно до протоколу відповідача від 01.01.2008 позивачу призначено виплату пенсії у розмірі 85 відсотків грошового забезпечення. Згідно з розрахунків від 31.12.2008, від 31.12.2010, від 31.12.2012, від 31.12.2014 та від 31.12.2015 визначено, що основний розмір пенсії позивача – 85 відсотків грошового забезпечення.
Листом від 08.12.2017 №1701/Ф-01 відповідач повідомив позивача, що його розмір пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб» становить 85 відсотків грошового забезпечення.
В подальшому відповідно до розрахунку від 30.04.2018 вбачається, що основний розмір пенсії позивача становить 70 відсотків грошового забезпечення.
Листом від 03.07.2018 №29/2114 голова ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області повідомлено відповідача про надіслання на їхню адресу нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2016 у зв’язку з виявленням помилки, а саме невідповідністю грошового забезпечення визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських». Раніше надіслану довідку просить вважати не дійсною. До даного листа надано довідку №1003001164 від 03.07.2018 в якій визначено новий розмір грошового забезпечення.
Рішенням Яготинського районного суду Київської області від 26.01.2018 по справі №382/1898/17 за позовом позивача до ГУ ПФУ в Київській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, позовні вимог позивача задоволено, зокрема ГУ ПФУ в Київській області зобов’язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 його пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області № П-220 від 30.05.2017 року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням вже виплачених коштів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.04.2018.
Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку позивачу є протиправними, а тому в цій частині позов підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати з 01.01.2016, виплати перераховане та виплачувати надалі пенсію позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки від 03.07.2018 №1003001164, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС у Київській області суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем отримано від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області довідку від 03.07.2018 №1003001164 відповідно до якої позивачу змінено розмір грошового забезпечення. Оскільки в своєму листі ліквідаційна комісія зазначила, що раніше надіслану довідку просить вважати не дійсною, то дана довідка є останньою та дійсною.
Позивач просить перерахувати з 01.01.2016, виплати перераховане та виплачувати надалі пенсію позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Проте, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що при перерахунку пенсії по рішенню Яготинського районного суду Київської області від 26.01.2018 з 01.01.2016 виплати перераховані та виплачені у розмірі менше 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявний лист ГУ Пенсійного фонду України у Київській області від 08.12.2017 з якого вбачається, що розмір пенсії позивача відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб» становить 85 % грошового забезпечення.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років позивача від 30.04.2018, основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення.
Отже, зменшення розміру пенсії позивачу з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення відбулося з квітня 2018 року.
Крім того, даний факт також не заперечується позивачем, про що ним зазначено в позовній заяві.
Таким чином, оскільки зменшення розміру пенсії позивачу з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення відбулося з квітня 2018 року, до того часу позивачу виплачували пенсії у розмірі 85 відсотків грошового забезпечення, що не заперечувалося позивачем, тому суд дійшов висновку про зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати з 01.04.2018, виплати перераховане та виплачувати надалі пенсію позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки від 03.07.2018 №1003001164, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС у Київській області.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо зменшення розміру пенсії з 85 до 70 відсотків сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2018 перерахунок, виплату пенсії та виплачувати надалі пенсію у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 03.07.2018 №1003001164, виготовленої ліквідаційною комісією УМВС України в Київській області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені ним судові витрати в вигляді судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.