
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" лютого 2019 р. справа № 0940/2429/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 10000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
20.12.2018 Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області звернулося до суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 10 000 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 10 000 грн, який виник на підставі несплати відповідачем сум штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвала суду від 17.12.2018 про відкриття провадження надіслана відповідачу з додержанням вимог ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відзиву відповідача на позовну заяву до суду не надходило.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку у Коломийському управлінні ГУ ДФС в Івано-Франківській області як платник податків.
Згідно довідки про борг за платежами станом на 01.10.2018 сума боргу відповідача становить 10 000 грн (а.с.19).
Даний борг виник на підставі несплати відповідачем сум штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в розмірі 10 000 грн.
04.10.2017 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку здійснення контролю за дотриманням суб"єктами господарювання здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками - магазин - кафе "Асорті" ФОП ОСОБА_1 який розташований за адресою: вул. Переяславська 1, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200.
При проведенні перевірки були встановлені порушення встановленого порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме:
- не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- роздрібна торгівля горілкою та коньяком за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі алкогольні напої, а саме: згідно контрольної стрічки за період з 03.12.2016 по 15.12.2016 було реалізовано пляшку коньяку "Шустов" 4 * 0,25 л. 40 % по ціні 50 грн. 09.12.2016 о 16:31 год., 13.12.2016 о 17:20 год. реалізовано пляшку коньяку "Шустов" 4 * 0,5 л. 40 % по ціні 98 грн., 14.12.2016 0 18:18 год. реалізовано пляшку горілки "Мороша" карпатська 0,5 л. 40 % по ціні 65 грн. Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" № 957 від 30.10.2018 із змінами та доповненнями, мінімальна роздрібна ціна за пляшку коньяку 4 * 0,25 л. 40 % становить 54,95 грн. та за пляшку коньяку 4 * 0,5 л. 40 % мінімальна ціна становить 109,90 грн., а за пляшку горілки 0,5 л. 40 % мінімальна роздрібна ціна становить 69,78 грн.
За результатами проведення перевірки встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2018 із змінами та доповненнями, ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 із змінами та доповненнями.
За результатами перевірки складено акт № 351/09/17/РРО/33210004420 від 04.05.2017 та винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 17.05.2017 № 351/09/07/РРО/НОМЕР_1 на суму 10 000 грн.
Вищевказане рішення надіслане ФОП ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, а також повідомлено, що у випадку невиконання рішення про застосування фінансових санкцій сума штрафу стягується у судовому порядку. На момент подання позовної заяви, рішення від 17.05.2017 є узгодженим, ФОП ОСОБА_1Ю не оскаржувалося, а сума фінансової санкції не погашена.
У встановлений законом строк Відповідач не сплатив узгоджену суму податкових зобов’язань в розмірі 10 000 грн., та така набула статусу податкового боргу.
На виконання вимог ст. 59 ПК України позивачем надіслано ФОП ОСОБА_1 податкову вимогу форми "Ф" № 14883-17 від 06.09.2017. Податкова вимога Відповідачем не оскаржувалася.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.
Відповідальність за роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби передбачена абзацом дванадцятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 і становить 100 % вартості товару, але не менше 10 000 грн.
За наведеного, суд констатує, що рішення про застосування фінансових санкцій № 351/09/07/РРО/НОМЕР_1 від 17.05.2017 прийняте суб'єктом владних повноважень на підставі, в межах наданих повноважень, в розмірах та у строки, визначені чинним законодавством України.
За визначенням, що міститься в підпункті 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності є грошовим зобов'язанням платника податків.
В свою чергу, за правилами підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за застосування штрафних (фінансових) санкцій є контролюючий орган.
Згідно із підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
За правилами пункту 57.2 статті 57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
В силу положень пункту 57.3. цієї статті, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження в адміністративному порядку рішення про застосування фінансових санкцій № 351/09/07/РРО/НОМЕР_1 від 17.05.2017 суду не надано.
Відповідно, грошові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначено вказаним рішенням, набули статусу узгоджених і підлягають сплаті в бюджет.
В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України, сума узгодженого грошового зобов"язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов"язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов"язань у встановлений податковим законодавством строк.
На момент розгляду справи судом, доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що відповідач свій податковий обов"язок не виконав.
Згідно з частиною п'ятою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
За наведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. С. Стрільців 39/43, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200) в дохід державного бюджету податковий борг в сумі 10 000 (десять тисяч) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.