
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2019 р. справа № 809/277/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області за змістом якого просить суд: визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, за шкідливість та зменшення розміру премії; визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії; зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області видати довідку про грошове забезпечення, включивши премію у розмірі 15%, надбавку за особливі умови служби в розмірі 50% та скерувати її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області; зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%, премії в розмірі 15%, основного розміру пенсійного забезпечення 81 % та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 без обмежень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.03.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
18.01.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду провадження у справі поновлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, відповідачем - ЛК УМВС України в Івано-Франківській області надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, а також зазначено премію в розмірі 2,73% замість 15%. На думку позивача, вказана надбавка та розмір премії повинні бути включенні у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та враховані при перерахунку пенсії, оскільки такі ним отримувались під час проходження служби в органах внутрішніх справ та були зазначені у грошовому атестаті на час його звільнення, а виключення надбавки із довідки та зменшення розміру премії є незаконним, порушує його конституційне право та гарантії на належний соціальний захист. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають враховуватися види грошового забезпечення, визначені постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Крім того, позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Проте відповідачем – ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно, на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11.11.2015 з підстав відсутності виділення додаткових коштів з Державного бюджету. Також, позивач зазначає про протиправність зменшення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії розміру процентної складової грошового забезпечення з 81% до 76% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив (а.с.32). Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає безпідставними позовні вимоги позивача. Зазначив, що надбавка за особливі умови служби, яка була передбачена Указом Президента України від 04.10.1996 №926/96 та надбавка за виконання особливо важливих завдань, що була встановлена постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) на даний час не передбачені постановою КМ України №988 від 11.11.2015, а розмір премії для перерахунку визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, а тому зазначені надбавки та наведений позивачем розмір премії не можуть включатися до грошового забезпечення з якого проводиться перерахунок пенсії. Зазначив, що постановою КМ України №45 від 13.02.2008 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Вважає, що при перерахунку пенсії позивачу правомірно розмір пенсії обчислено у розмірі 76% від грошового забезпечення, як це передбачено п."в" ч.1 ст.13 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, в якому просив позовні вимоги задовольнити (а.с.39-44).
22.02.2018 відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області отримала копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.31). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 29.03.2005 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
30.06.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано довідку №3170/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.12). В довідці зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанови КМ України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою помічник начальника відділу з господарського забезпечення Івано-Франківського УМВС в області прирівняною до посади старший інспектор ВП включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за стаж служби (45%), премію (2,73%).
Позивач 18.12.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до неї, зокрема, премії – 15% та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% (а.с.17).
18.12.2017 позивач звернувся до ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, виготовленою відповідно до Додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою просив провести перерахунок та виплату пенсії (а.с.15).
Листом від 11.01.2018 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила позивачу, що довідку №3170/108/05/8-17 від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення направлено до ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії, в яку включено всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою КМ України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, зокрема: посадовий оклад -2500, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції -2000, надбавка за стаж служби (45%) -2025, премія (2,73%) -178,13 (а.с.19). Позивачу роз’яснено, що довідка виготовлена з урахуванням постанови КМ України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, наказу МВС № 260 від 06.04.2016 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання»; наказу МВС №138 від 17.02.2017р., інформації НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМ України №988 від 11.11.2015.
21.12.2017 на адресу позивача ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено лист №1389/Л-15, яким повідомлено, що питання проведення перерахунку та виплати пенсії у зв’язку з набранням чинності постановою КМ України №988 від 11.11.2015 буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.16).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі також – Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України “Про Національну поліцію” (надалі також - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (надалі також - Закон № 900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (надалі також – Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі також Порядок №45).
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). ОСОБА_2 управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як слідує з матеріалів справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань, на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Натомість, відповідно до положень пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Таким чином, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, суд приходить до висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Також суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинно бути включено премію у розмірі 15%, яку позивач отримував під час проходження служби, оскільки згідно наведених вище норм законодавства у довідці вказується середній розмір премії, що фактично виплачено поліцейському на відповідній посаді за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Дана правова позиція узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 в зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеною без змін Постановою ОСОБА_3 Верховного Суду від 12.12.2018.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення позивача без надбавки за особливо важливі завдання, за шкідливість і зменшення розміру премії, та зобов’язання Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області видати довідку про грошове забезпечення, включивши премію у розмірі 15%, надбавку за особливі умови служби в розмірі 50% та скерувати її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії у розмірі 15% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога позивача про зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 15%.
Стосовно позовної вимоги про визнання дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України щодо не перерахунку пенсії протиправними, суд зазначає наступне.
Наведене у листі №1389/Л-15від 21.12.2018 твердження ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності Постановою №988 без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України суд вважає помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.
Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з статтею 10 зазначеного Закону, обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Частинами першою та другою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
З огляду на зазначені положення, та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону №900-VIII, суд вважає посилання відповідача на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим та недопустимим.
Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №3170/108/05/8-17 від 30.06.2017, саме з вини ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3170/108/05/8-17 від 30.06.2017.
Стосовно позовної вимоги щодо зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням розміру грошового забезпечення 81% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, позивач звільнений у відставку із вислугою 27 років та віднесений до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. ОСОБА_1 з 29.03.2005 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із розрахунку 81% грошового забезпечення на відповідній посаді (а.с.25).
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії, при якому розмір пенсії обчислено у розмірі 76% від грошового забезпечення, що підтверджується протоколами за пенсійною справою від 26.10.2016, 27.09.2017 (а.с.10, 11).
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до пункту «а» ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ в редакції статті, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення (п.«в» ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ).
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ).
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2016 №3591-IV, пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ викладено в новій редакції – «особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)». Також викладено в новій редакції частину 2 статті 13 вказаного Закону – «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VІ, до пункту «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ внесено зміни – замінено відповідні слова і цифри словами і цифрами "за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів".
Також, зазначеним Законом №3668-VІ від 08.07.2011 та Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України” від 27.03.2014 року №1166-VІІ, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України №2262-ХІІ, а саме цифри “ 90” замінено на цифри “ 80”, цифри “ 80” замінено на цифри “70”, відповідно.
Суд зазначає, що стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає розміри пенсій за вислугу років саме на час призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону №2262-XII. Тому, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд звертає у вагу, що пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ в новій редакції стосується осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей".
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з розміру 76% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним, а тому наявні підстави для зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, виходячи із розрахунку 81 відсотка грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
У відповідності до положень другого речення ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень.
Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 р. положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 є неконституційними з 20.12.2016.
В той же час, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017, в ч.7 ст.43 Закону № 2262 внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Вказані положення неконституційними не визнавались.
За таких обставин позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру підлягають частковому задоволенню з 20.12.2016 по 31.12.2016.
Підсумовуючи все вищевинаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3170/108/05/8-17 від 30.06.2017.
Зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, виходячи із розрахунку 81 відсотка грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум, без обмеження граничного розміру пенсії за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул.Урожайна 11/13, м.Івано-Франківськ, 76018)
Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області (вул. Сахарова 15, м.Івано-Франківськ, 76018)
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018)
Суддя Біньковська Н.В.