Рішення № 79836396, 15.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
140/2678/18
Номер документу
79836396
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/2678/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Волинський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Волинський обласний військовий комісаріат про визнання неправомірним та скасування п.50 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.11.2018, оформлене протоколом №117, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником бойових дій в республіці Афганістан, інвалідом війни 2-ої групи, а тому вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю, відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) чи спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ №975 від 25.12.2013.

У зв’язку з чим, просив суд визнати протиправним та скасувати п.50 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.11.2018, оформлене протоколом №117, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу..

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву від 14.01.2019 представник відповідача звернув увагу суду на те, що при вирішенні питання щодо наявності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, слід взяти до уваги момент виникнення права у позивача на одноразову грошову допомогу, а саме дату встановлення інвалідності. Оскільки вперше позивачу 3 група інвалідності була встановлена 21.11.2005 року, а 2 група інвалідності була встановлена 08.11.2017, тобто більше двох років з моменту первинного встановлення ступеня втрати працездатності, а тому правових підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) чи спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ №975 від 25.12.2013, немає .

У зв’язку із чим, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 відмовлено у задоволенні клопотань представника Міністерства оборони України про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

У поясненнях на позовну заяву представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Волинського обласного військового комісаріату зазначає, що обласний військовий комісаріат, як повноважений орган, відповідно до Порядку №975 від 25.12.2013, оформляє та надсилає документи для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги до комісії з питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва, або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, яка знаходиться в Департаменті фінансів Міністерства оборони України. Так, заява громадянина ОСОБА_1, разом з із підтверджуючими документами, була спрямована на розгляд комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття рішення щодо можливості виплати заявнику одноразової грошової допомоги, як інваліду 3-ої групи та розглянута останньою, що підтверджується протокольним рішенням №117 від 23.11.2018, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, з підстав встановлення позивачу первинної інвалідності в 2005 році, коли не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги, про що додатково було повідомлено позивача. Крім того, звертає увагу суду на те, що позивач скористався своїм правом на одержання страхової суми за державним обов’язковим страхуванням, яку згідно довідки Волинської обласної дирекції ПАТ НАСК “Оранта” від 16.07.2018 року №0390-07-05/589 ОСОБА_1 отримав 11.04.2006 року, а тому, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29.12.2005 року ОСОБА_1, прапорщика в запасі, звільнено з військової служби.

21.11.2005 року під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю 3 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням обов'язків військової служби (довідка МСЕК Серія ВЛН №038040 від 30.11.2005 року).

08.11.2017 позивачу, згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №754152 від 09.11.2017 року, встановлено 2 групу інвалідності, пов'язану з проходженням обов'язків військової служби.

Позивач, у зв’язку із встановленням 2 групи інвалідності, звернувся до Волинського обласного військового комісаріату із заявою та пакетом необхідних документів для складання висновку та направлення його до Міністерства оборони України для прийняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

Рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.11.2018 року Протокол №117 п.50 було відмовлено позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки на момент встановлення 3 групи інвалідності в 2005 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги, а тому позивача не має права на даний вид допомоги.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу” (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до статті 41 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі – Закон №2011-ХІІ).

Відповідно до частини дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ, затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

При цьому, пунктом 2 наведеної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:

допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 (Офіційний вісник України, 2008 р., №39, ст.1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 року №284 (Офіційний вісник України, 2007 р., №14, ст.532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року №1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., №89, ст.3255);

допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;

у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, моментом виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата встановлення інвалідності.

Враховуючи те, що вперше інвалідність ОСОБА_1 була встановлена 21.11.2005 року, тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності, а саме Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, в редакції чинній станом на 21.11.2005 року.

Так, стаття 16 Закону 2011-XII, в редакції чинній станом на 21.11.2005 року передбачала, що військовослужбовці, а також військовозобов'язані, призвані на збори, підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню на випадок загибелі або смерті в розмірі 100-кратного мінімального прожиткового рівня населення України на час загибелі або смерті, а також в разі поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних у період проходження служби (зборів), у розмірі, залежному від ступеня втрати працездатності, що визначається у відсотковому відношенні від загальної суми страхування на випадок загибелі або смерті.

Умови страхування і порядок виплат страхових сум військовослужбовцям і військовозобов'язаним, призваним на збори, та членам їх сімей встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, статтею 16 Закону 2011-XII, в редакції станом на 21.11.2005 року, було встановлено Умови державного обов'язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов'язаних, призваних на збори, і порядок виплат їм та членам їх сімей страхових сум, а тому позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної Порядком №975, який набрав чинності з 01.01.2014, тобто після встановлення позивачу інвалідності.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 червня 2018 року у справі №750/5074/17 та від 03 липня 2018 року у справі №363/1076/16-а.

Крім того, суд також звертає увагу на те, що 11.04.2006 року ПАТ НАСК “Оранта” була виплачена ОСОБА_1 страхова сума в розмірі 3 400 грн., тобто позивач вже скористався своїм правом на отримання одноразової грошової допомоги, у зв’язку із втратою 40% працездатності внаслідок захворювання, пов’язаного із виконанням обов’язків військової служби.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача до Міністерства оборони України є необґрунтованими, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Волинський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Волинський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, адреса: 43000, АДРЕСА_1.

Відповідач: Міністерство оборони України, код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Волинський обласний військовий комісаріат, адреса: 43008, м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85а.

Суддя Ю.Ю. Сорока