
пр. № 1-кс/759/863/19
ун. № 759/2451/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2019 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва П'ятничук І.В. при секретарі: Медвідчук В.В., розглянувши клопотання Старшого слідчого з ОВС восьмого СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Бойко Б.В. у досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018100080000031 від 03.04.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27, ч. 1 ст.205, ч.1 ст. 205-1, ч. 1 ст. 205 КК України про накладення арешту, -
ВСТАНОВИВ:
До Святошинського районного суду міста Києва надійшло клопотання Старшого слідчого з ОВС восьмого СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Бойко Б.В. про накладення арешту на речові докази: ліміт суми ПДВ в системі електронного адміністрування податку на додану вартість по ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092).
В обґрунтування клопотання посилався на те, Восьмим СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018100080000031 від 03.04.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27, ч. 1 ст. 205, ч.1 ст. 205-1, ч. 1 ст. 205 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 у вересні 2017 році на прохання невстановлених слідством осіб, придбала за грошову винагороду у розмірі 5000 грн. суб'єкт господарської діяльності ТОВ «Лайтнінг Групп» (код ЄДРПОУ 41315092) без мети ведення господарської діяльності, з метою прикриття незаконної діяльності.
В результаті чого невстановлені слідством особи встановивши контроль над вище вказаним товариством (отримали у володіння установчі, реєстраційні документи, документи про відкриття банківських рахунків, ключі доступу до системи електронних платежів «Клієнт-Банк» та кліше круглих печаток) отримали можливість складати та видавати від імені зазначеного товариства підроблені первинні фінансово-господарські документи про безтоварні операції з продажу (придбання) товарів, виконання робіт, надання послуг в адресу суб'єктів підприємницької діяльності реального сектору економіки; отримувати від даних суб'єктів безготівкові кошти в рахунок сплати за начебто реалізовані товари, виконані роботи, наданні послуги та переводити їх в готівку, минаючи при цьому систему оподаткування.
Проведеними слідчими діями встановлено, що у ТОВ «Лайтнінг Групп» відсутні трудові ресурси, офісне, торгівельні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировина, матеріали, що вказує на відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності.
Крім того з метою мінімізації податкових зобов'язань та обготівкування грошових коштів службові особи реально діючих суб'єктів господарювання достовірно усвідомлюючи та бажаючи настання незаконних наслідків відображають придбання товарів (робіт, послуг) у ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092), шляхом відображення у податковому та бухгалтерському обліках витрати на придбання товарів, та перерахування безготівкових коштів через банківські рахунки, що призводить до штучного заниження податкових зобов'язань. В свою чергу, ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) документально відображає реалізацію товарів (робіт, послуг) в адресу реальнодіючих підприємств, шляхом реєстрації податкових накладних, які підтверджують проведення операцій.
Фактично ж придбаний товар реалізовується за готівкові кошти, внаслідок чого до бюджету не надходять грошові кошти. Придбані та реалізовані товари мають різну номенклатуру, а також відмінні за своїми фізичними характеристиками та функціональним призначенням, що вказує на безтоварність здійснюваних операцій.
Зазначена схема дозволяє мінімізувати податкові зобов'язання підприємствам реального сектору економіки, а також отримувати необліковані грошові кошти та створює умови для безпідставного завищення валових витрат.
Таким чином, невстановлені слідством особи за допомогою ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) лише документально відображають реалізацію товарів, робіт послуг. Тому правочини, укладені підприємствами реального сектору економіки з ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) не створюють юридичних наслідків, а первинні документи, складені та підписані, в ході виконання наведених вище нікчемних правочинів, не можуть братися до уваги.
В результаті чого, суб'єкти реального сектору економіки використовуючи реквізити ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) штучно завищують власні валові витрати та формують податковий кредит від казаного підприємства, лише документально відображаючи купівлю-продаж товарів та послуг.
Також досудовим слідством встановлено, що невстановлені особи, які фактично здійснюють незаконну діяльність ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) використовують банківські рахунки вищевказаного підприємства з метою транзиту злочинних грошових коштів отриманих від протиправної діяльності суб'єктів діючого сектору економіки.
Встановлено, що ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) має банківський рахунок №2600512407601 відкритий в ПАТ «Банк Інвестицій та заощаджень» (МФО 380281).
Також, встановлено, що на розрахунковий рахунок 2600512407601 ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092), яке використовується у незаконній схемі, реально діючі підприємства здійснюють перерахування безготівкових коштів за нібито отримані товари (роботи, послуги) у значних розмірах.
Таким чином, існують підстави вважати, що грошові кошти, які знаходься на розрахунковому рахунку ТОВ «Лайтнінг Групп» (код 41315092) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та є доходами від них.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, посилаючись на обставини викладені в матеріалах клопотання.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку що клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ри застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження. У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведене, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому КПК України порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі на кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках, чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Так у силу п. 2001.1 ст. 2001 Податкового кодексу України (далі - ПК) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 2001.2 ст. 2001 ПК платникам податку на додану вартість автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Тобто, система електронного адміністрування податку на додану вартість - це база даних Державної фіскальної служби, яка аналізує та проводить аналітичний облік податку на додану вартість по кожному підприємству.
Як передбачено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість (затв. Постановою КМУ від 16.10.2014 № 569), рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі та виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС надсилає Казначейству.
З наведеного витікає, що відкриття електронних рахунків платнику ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ здійснюється з метою аналізу та автоматичного обліку органами Державної фіскальної служби податку по кожному підприємству на підставі зазначених суб'єктом господарювання сум податку, на які останній має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних, суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Таким чином, ліміти ПДВ в системі електронного адміністрування є елементом податкових правовідносин, вони не є грошовими коштами і в цілому не є майном підприємства для забезпечення цілей, визначених ст. 170 КПК України. Суми ліміту в СЕА ПДВ не є матеріальним об'єктом, тому не можуть вважатися доказом та не можуть бути конфісковані.
Таким чином, приймаючи до уваги вище викладене і загальні засади кримінального провадження, клопотання слідчого не підлягає задоволенню, оскільки клопотання не містить належного обґрунтування, а також слідчим не надано належних доказів для задоволення вказаного клопотання.
Керуючись ст. ст. 131, 170-173, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволені клопотання Старшого слідчого з ОВС восьмого СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Бойко Б.В. у досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018100080000031 від 03.04.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27, ч. 1 ст.205, ч.1 ст. 205-1, ч. 1 ст. 205 КК України про накладення арешту.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя І.В. П'ятничук