Рішення № 79815422, 13.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
826/15822/18
Номер документу
79815422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 лютого 2019 року № 826/15822/18

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно - Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, треті особи: Міністерство інфраструктури України, Державний реєстратор Круглий Юрій Миколайович, Кабінет міністрів України, про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно - Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулось до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, треті особи: Міністерство інфраструктури України, Державний реєстратор Круглий Юрій Миколайович, Кабінет міністрів України, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області Круглія Юрія Миколайовича про державну реєстрацію № 26195354 від 11.05.2018.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що оскаржуваним рішенням, на переконання позивача, було незаконно та безпідставно змінено у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно власника об'єктів нерухомого майна та внесено запис про власника та правовий режим майна. Так, позивач стверджує, що при прийнятті рішення та внесенні відповідного запису до Державного реєстру про реєстрацію будівель відбудованого поїзда станції Шепетівка Козятинської дирекції залізничних перевезень необхідно було у графу: власники здійснити запис: держава, в особі Міністерства інфраструктури України, а у графі: правовий режим майна - право господарського відання.

Від Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області відзив на позовну заяву не надходив, хоча ухвалу про відкриття провадження та позовні матеріали отримав уповноважений представник відповідача 08.10.2018.

07.11.2018 до суду від третьої особи Міністерства інфраструктури України надійшли письмові пояснення, у яких третя особа підтримала позовні вимоги та зазначила про те, що оскільки майно не ввійшло в статутний капітал ПАТ «Українська залізниця», то, відповідно, при проведенні оскаржуваних реєстраційних дій були відсутні підстави для їх проведення.

У судове засідання сторони не з'явились, будучи належним чином повідомлені про дату, час і місце судових засідань.

Від позивача до суду 06.12.2018 надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Так, на підставі положень ч. 9 ст. 205 КАС України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи, 11.05.2018 представник регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» звернувся до державного реєстратора Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області із заявою про проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень (щодо права власності) на нерухоме майно.

Разом із заявою ПАТ «Українська залізниця» подало: передавальний акт ДТГО «Південно-Західна залізниця» від 31.07.2015, затвердженого Міністерством інфраструктури від 18.08.2015, зведений перелік майна ДТГО «Південно-Західна залізниця», що закріплюється за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання, затвердженого Міністерством інфраструктури від 18.08.2015, довіреність на представника залізниці та його ідентифікаційні документи.

11.05.2018 державний реєстратор Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Круглій Юрій Миколайович прийняв рішення № 26195354 та здійснив відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності про державну реєстрацію будівель відбудовного поїзда станції Шепетівка Козятинської дирекції залізничних перевезень за адресою: Хмельницька область, м. Шепетівка, вулиця Привокзальна 2, будинок 1. Опис об'єктів: будівля контори площею - 378,2 кв.м, гараж - 115,7 кв.м, вугільний склад - 14,5 кв.м, склад - 28,3 кв.м, вбиральня з кладовою - 8,1 кв.м. Номер запису про право власності: 26195354. (а. с. 16)

Так, у графі «власники» було здійснено запис за ПАТ «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40075815).

Позивач зазначає, що оскільки майно, стосовно якого проведено державну реєстрацію, не ввійшло в статутний капітал ПАТ «Українська залізниця», то й підстав для реєстрації права власності за ним не виникло.

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно - Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», не погоджуючись з рішенням державного реєстратора Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області Круглія Юрія Миколайовича про державну реєстрацію, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Приписами п. 9 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що реєстраційна дія - це державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав, крім надання інформації з Державного реєстру прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У свою чергу, ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Водночас, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

Приписами ч. 2 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Отже, рішення про державну реєстрацію прав приймається за умови подання заявником достатніх та належним чином оформлених документів та за відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, а також підстав для відмови у державній реєстрації.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до Положення Козятинської дирекції залізничних перевезень, затвердженого наказом начальника регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Українська залізниця» № 016-Н від 20.01.2017, відбудовний поїзд станції Шепетівка входить до складу виробничого підрозділу Козятинська дирекція залізничних перевезень, який у свою чергу входить до структури регіональної філії «Південно-західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». (а. с. 23-25)

Так, згідно з ст. 20 Статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 735 від 02.09.2015, товариство має у власності майно, що внесене до його статутного капіталу, та інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. (а. с. 17-20)

Відповідно до ст. 21 Статуту ПАТ «Укрзалізниця» за товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства.

Майно, яке на дату створення товариства передане до статутного капіталу ПАТ «Укрзалізниця» і обліковується у фінансовій звітності за окремими статтями, відображено в передавальному акті майна від 31.07.2014, затвердженого 18.08.2015 Міністерством інфраструктури України. (а. с. 26-28)

Майно, яке на дату створення товариства закріплюється за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання та обліковується у фінансовій звітності за окремими статтями, відображено в зведеному переліку майна Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» від 31.07.2014, затвердженого 18.08.2015 Міністерством інфраструктури України. (а. с. 29-31)

Майно будівель відбудовного поїзда станції Шепетівка Козятинської дирекції залізничних перевезень за адресою: Хмельницька область, м. Шепетівка, вулиця Привокзальна 2, будинок 1. Опис об'єктів: будівля контори площею - 378,2 кв.м, гараж - 115,7 кв.м, вугільний склад - 14,5 кв.м, склад - 28,3 кв.м, вбиральня з кладовою - 8,1 кв.м закріплено за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання.

Варто зазначити, що відомості про майно, закріплене на праві господарського відання, а також інше майно, яке залишається у державній власності і передається для забезпечення його утримання та функціонування (об'єкти цивільної оборони, житлового фонду) вносяться до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно як державна власність, а саме у пункт «Відомості про власника» («Власники») вноситься запис: «Держава в особі Кабінету Міністрів України» або визначеного Кабінетом Міністрів України центрального органу виконавчої влади, який здійснює функції з управління об'єктами державної власності.

Приписами ч. 5 ст. 22 ГК України передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.

Право господарського відання та право оперативного управління становлять основу правового режиму майна так званих «державних юридичних осіб».

Правом господарського відання згідно із ч. 1 ст. 136 ГК України є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно із ч. 2 ст. 73 ГК України орган державної влади, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, є представником власника (тобто держави) і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Отже, державні комерційні підприємства, наділені правом повного господарського відання, отримують певну сукупність прав та обов'язків, щодо закріпленого за ними майна, проте, власником майна державних підприємств залишається держава, а тому Господарський кодекс України передбачає певні обмеження щодо розпорядження майном, що належить державним унітарним підприємствам.

Так, відповідно до ч. 5 ст.75 ГК України державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.

Відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно входить, і, як правило, на конкурентних засадах.

Таким чином, власником майна, закріпленого за державним комерційним підприємством є держава в особі органу влади, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, та при реєстрації прав власності робиться відмітка про правовий режим майна, а саме, належність майна підприємству на праві господарського відання.

Положеннями ч. 2 ст. 22 ГК України передбачено, що суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.

Стосовно відомостей про ПАТ «Українська залізниця», у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в графі «засновник» вказано «держава в особі Kабінету Mіністрів України», а у відповідності до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» 100 відсотків акцій товариства закріплюється в державній власності, засновником товариства є держава в особі Kабінету Mіністрів України.

Крім того, постановою Kабінету Mіністрів України № 200 від 25.06.2014 визначено, що 100% акцій товариства закріплюється в державній власності.

Таким чином, ПАТ «Українська залізниця», частка державної власності в якій становить 100%, є державним підприємством та віднесено до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Ураховуючи вищезазначене, суд вважає, що при прийнятті рішення та внесенні запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності про державну реєстрацію будівель відбудовного поїзда станції Шепетівка Козятинської дирекції залізничних перевезень за адресою: Хмельницька область, м. Шепетівка, вулиця Привокзальна 2, будинок 1, державний реєстратор належним чином не здійснив перевірку поданих заявником документів, порушивши процедуру, визначену Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Принагідно зазначити, що при проведенні державної реєстрації, державний реєстратор повинен був у графу «власники» здійснити запис: держава, в особі Міністерства інфраструктури України, а відповідно, у графі «правовий режим майна» необхідно було зазначити: «право господарського відання».

Положеннями ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем не доведена, а позивачем спростована, правомірність прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на що, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241 - 246, 255, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно - Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40081221, вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01601) до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 04060789, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4, 30405), треті особи: Міністерство інфраструктури України, Державний реєстратор Круглий Юрій Миколайович, Кабінет міністрів України, про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області Круглія Юрія Миколайовича про державну реєстрацію № 26195354 від 11.05.2018.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно - Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40081221, вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01601) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 04060789, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4, 30405).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко