Рішення № 79814709, 13.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
826/15597/18
Номер документу
79814709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 лютого 2019 року № 826/15597/18

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Шевченко Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоекспрес» до Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоекспрес» (надалі по тексту також - позивач, ТОВ «Екоекспрес») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ТОВ «Екоекспрес» зазначає, що прийнятий відповідачем наказ про проведення перевірки не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки податковим органом порушено порядок призначення та проведення документальної позапланової перевірки, не враховано втрату товариством при зміні фактичного місцезнаходження первинних документів.

31.01.2019 до суду від Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому наголошено на тому, що при призначенні документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства, Головне управління Державної фіскальної служби в м. Києві діяло на підставі та у межах чинного законодавства, з урахуванням приписів ПК України.

Крім того, відповідачем наголошено на тому, що копію оскаржуваного наказу та повідомлення щодо проведення перевірки направлено позивачу засобами поштового зв'язку з повідомленням про його вручення. Щодо посилання позивача на втрату первинних документів, як на підставу неможливості проведення перевірки, представник відповідача повідомив, що ТОВ «Екоекспрес» порушено вимоги податкового законодавства у частині строків повідомлення про втрату документації. (а. с. 25-28)

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Як убачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоекспрес» є юридичною особою та здійснює господарську діяльність згідно кодів КВЕД 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний).

З урахуванням даних кримінального провадження № 42017160000000054, доступ до яких надано листом Генеральної прокуратури України № 04/5/2-5909-17 від 10.08.2018 (а. с. 58) та податкової інформації, отриманої й опрацьованої згідно зі ст. ст. 72, 73, 74 ПК України, фактурна вартість експортованих товарів (горіх волоський) ТОВ «Екоекспрес» згідно вантажно-митних декларацій за 2016 рік складає 20549918,84 грн., при цьому, підприємством за 2016 рік не подана звітність з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, відповідачем прийнято наказ № 14135 від 17.09.2018 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, починаючи з 19.09.2018 тривалістю 5 робочих днів.

Копію наказу № 14135 від 17.09.2018, виданого Головним управлінням Державної фіскальної служби в м. Києві, повідомлення № 64980/10/26-15-14-07-02-15 від 17.09.2018 щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Екоекспрес» направлено податковим органом засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення за податковою адресою товариства.

Так, документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 проведена відповідно до затвердженого плану документальної перевірки.

За результатами проведення перевірки складено акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки № 241/26-15-14-07-02-10/40423104 від 02.10.2018, та, як наслідок, прийняті податкові повідомлення-рішення.

Вважаючи дії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства неправомірними, а наказ № 14135 від 17.09.2018 про призначення перевірки таким, що підлягає скасуванню, ТОВ «Екоекспрес» звернулось до суду за захистом своїх прав.

Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Підстави для проведення документальних позапланових перевірок визначені п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. (п. 78.4 ст. 78 ПК України)

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. (п. 79.1 ст. 79 ПК України)

Таким чином, приписами ПК України визначено порядок та умови призначення та проведення документальної позапланової перевірки.

Як уже зазначалось раніше, відповідачем на підставі доповідної записки Департаменту аудиту № 2931/26-15-14-07-02-16 від 11.09.2018, прийнято наказ № 14135 від 17.09.2018 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, починаючи з 19.09.2018 тривалістю 5 робочих днів. (а. с. 59)

Копію наказу № 14135 від 17.09.2018 та повідомлення № 64980/10/26-15-14-07-02-15 від 17.09.2018 щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки податковим органом направлено ТОВ «Екоекспрес» засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення за податковою адресою товариства.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоекспрес» у позовній заяві зазначає, що товариством втрачено первинні документи, регістри обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, що стосуються господарської діяльності ТОВ «Екоекспрес» при зміні фактичного місцезнаходження підприємства, а отже відсутність вищевказаних документів фактично унеможливлює проведення документальної перевірки.

Про дану обставину позивач повідомив Головне управління Державної фіскальної служби в м. Києві листом від 21.09.2018. (а. с. 17)

Згідно з п. 44.5 ст. 44 ПК України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

Відповідно до АІС «Податковий блок» 14.04.2016 ТОВ «Екоекспрес» було зареєстровано у м. Вінниця по вул. Івана Бевза, буд. 34, кв. 301.

26.07.2016 ТОВ «Екоекспрес» змінено місцезнаходження підприємства на м. Київ, вул. Жмаченка, буд. 16 кв. 210. (а. с. 57)

Суд звертає увагу на те, що позивач вказує на втрату первинних документів при зміні місцезнаходження підприємства з м. Вінниця на м. Київ, що відбулось 26.07.2016, а про втрату первинних документів, у порушення вимог п. 44.5 ст. 44 ПК України, товариство повідомило контролюючий орган 21.09.2018.

Згідно з п. 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітності керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду.

Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.

У відзиві на позовну заяву представник Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві повідомляє, що ТОВ «Екоекспрес» при поданні повідомлення про втрату первинних документів не надало доказів вчинення дій, передбачених законодавством у випадках втрати первинної документації.

З огляду на вищевказане, суд відхиляє посилання товариства на те, що відсутність первинних документів фактично унеможливлює проведення документальної перевірки, оскільки позивачем не дотримано п'ятиденний строк письмового повідомлення фіскального органу про втрату документації.

Суд звертає увагу на те, що з моменту втрати позивачем первинних документів до моменту повідомлення контролюючого органу про дану обставину пройшов значний проміжок часу, крім того, вищезазначене повідомлення від 21.09.2018 було направлено вже після призначення документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведена правомірність та обґрунтованість дій при прийнятті наказу про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ТОВ «Екоекспрес» з питань дотримання платником податків вимог податкового законодавства.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивача не підлягає задоволенню.

Відповідно, ураховуючи те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.

Керуючись статтями 72 - 77, 90, 241 - 247, 255, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоекспрес» до Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко