Рішення № 79809699, 08.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
140/2527/18
Номер документу
79809699
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/2527/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Новак Л.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Луцьке" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про скасування припису

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Луцьке" (далі – КП “Луцьке”, позивач) звернулося з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (далі – Управління ДАБІ у Волинській області, відповідач) про скасування припису від 04.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що актом перевірки від 20.12.2016 Управлінням ДАБІ у Волинській області встановлено, що будівництво на об’єкті “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с. Коршів Луцького району Волинської області” (забудовником якого є позивач) проводилося без дозволу на виконання будівельних робіт. Даний об’єкт за класом наслідків (відповідальності) належить до об’єктів з середніми наслідками (СС2); відсутні дані про дозвіл на виконання будівельних робіт за даною адресою у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, чим порушено вимоги пункту 1 частини першої статті 37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 “Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт”.

На підставі акту перевірки Управління ДАБІ у Волинській області 20.12.2017 видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути виявлені порушення у двомісячний термін.

З метою виконання припису 19.01.2018 КП “Луцьке” звернулось із заявою до начальника сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації ОСОБА_4, у якій просило видати містобудівні умови та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. та ФАПу с.Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га. До заяви додано державний акт на право власності земельної ділянки, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.01.2018 №110753464, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, містобудівний розрахунок на об’єкт будівництва.

Проте, письмової відповіді на звернення КП “Луцьке” сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації не надав, а заяву та доданий пакет документів повернув позивачу. Такі дії сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації позивач оскаржив в судовому порядку.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №803/207/18 (яке набрало законної сили 25.05.2018) зобов’язано Сектор містобудування та архітектури Луцької РДА надати письмову обгрунтовану відповідь на заяву КП “Луцьке” від 19.01.2018 про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. та ФАПу с. Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га.

Позивач вважає, що ним вчинені усі дії на виконання вимог припису від 20.12.2017 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути виявлені порушення.

05.03.2018 головним інспектором будівельного нагляду повторно проведено позапланову виїзну перевірку вищевказаного об’єкту будівництва, за результатами якої виявлено, що нібито припис виданий 20.12.2017 не виконаний, відсутні дані про дозвіл на початок виконання будівельних робіт за даною адресою в Єдиному реєстрі документів, про що складено акт, протокол та припис від 05.03.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось у двомісячний термін усунути виявлені порушення.

04.06.2018 відповідачем проведена наступна позапланова виїзна перевірка вищевказаного об’єкту будівництва, за результатами якої винесено припис від 04.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, відповідно до якого, припис виданий 05.03.2018 не виконаний, відсутні дані в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутнє повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Окрім того, особливою умовою даного припису є вимога про знесення самочинно збудованого об’єкту будівництва у разі неможливості усунення порушень у інший спосіб та приведення земельної ділянки до попереднього стану до 04.12.2018. Дані обставини загрожують тим, що збудований позивачем об’єкт може бути безпідставно знищений, що порушує права позивача, як забудовника.

Вказує також на те, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у справі №803/648/18 визнана протиправною та скасована постанова відповідача від 21.03.2018 №2/857 про накладення на КП «Луцьке» штрафу у розмірі 26430, 00 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена абзацом 2 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону №208/94-ВР.

Незважаючи на те, що постанова про накладення на КП «Луцьке» штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №2/857 від 21.03.2018 скасована в судовому порядку, відповідач і в подальшому продовжує проводити позапланові перевірки та складати приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил в яких зобов’язує позивача усунути виявлені порушення, хоча КП «Луцьке» вчинено достатні дії на виконання вимог припису від 20.12.2017 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути виявлені порушення, а подальші приписи від 05.03.2018 та від 04.06.2018 дублювали вимоги, вказані у приписі від 20.12.2017.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у задоволенні заяви КП «Луцьке» про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та ухвалено судовий розгляд справи проводити відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

В поданому до суду відзиві на позов №1003-1.16/3651-18 від 19.12.2018 (а.с.47-52) представник відповідача позов не визнала, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI, однією з підстав для проведення позапланової перевірки є перевірка виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю. Так, в ході позапланової перевірки об’єкта будівництва “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с.Коршів Луцького району Волинської області”, проведеної Управлінням ДАБІ у Волинській області та оформленої актом позапланового заходу №1634-150 від 04.06.2018, встановлено невиконання припису, виданого 05.03.2018. При цьому, припис від 05.03.2018 складався у зв’язку з невиконанням позивачем припису від 20.12.2017, який був виданий у зв’язку з відсутністю даних про дозвіл на початок виконання будівельних робіт на вказаному об’єкті будівництва у Єдиному реєстрі документів, що дають право на початок виконання підготовчих і будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів. Таким чином, позивач порушив вимоги пункту 3 частини 3 статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI, оскільки не усунув порушення у сфері містобудівної діяльності, а саме, не отримав містобудівні умови та обмеження. При цьому, представник відповідача зауважила, що приписи від 20.12.2017 та 05.03.2018 позивачем не оскаржувались.

Враховуючи невиконання попередніх приписів, відповідачем за результатам позапланового заходу видано новий припис від 04.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з вимогою усунути виявлені порушення у відповідності до вимог чинного законодавства, будівельних норм, стандартів і правил до 04.08.2018, а у разі неможливості усунення порушень у інший спосіб знести самочинно збудований об’єкт будівництва та привести земельну ділянку до попереднього стану до 04.12.2018.

Вказує на те, що оскільки “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с.Коршів Луцького району Волинської області” побудоване КП «Луцьке» самочинно на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без отримання документа, який дає право на виконання будівельних робіт, без належно розробленого та затвердженого проекту, а також з істотними порушеннями будівельних норм і правил, воно відповідно до положень частини 1 статті 376 ЦК України є самочинним будівництвом.

Таким чином, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.06.2018 винесений в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, статтею 38, пунктом 3 частини 3 статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI, а тому підстав для його скасування немає.

З наведених підстав просила відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю з підстав, наведених у відзиві. Додатково пояснила, що позивач мав отримати містобудівні умови та обмеження ще до проектування об’єкту будівництва та початку виконання будівельних робіт, проте звернувся за їх отриманням лише 19.01.2018. Крім того, зазначила, що у постанові від 11.10.2016 в справі №804/8909/14 Верховний Суд України надав правовий висновок про наявність в органу державного архітектурно-будівельного контролю права видавати на підставі ч. 1 ст. 38 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” припис із вимогою про усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил шляхом знесення самочинно збудованого об’єкта.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що актом перевірки від 20.12.2016 Управлінням ДАБІ у Волинській області зафіксовано, що будівництво на об’єкті “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с. Коршів Луцького району Волинської області” (забудовником якого є позивач) проводилося без дозволу на виконання будівельних робіт. Даний об’єкт за класом наслідків (відповідальності) належить до об’єктів з середніми наслідками (СС2); відсутні дані про дозвіл на виконання будівельних робіт за даною адресою у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, чим порушено вимоги пункту 1 частини першої статті 37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 “Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт”.

На підставі акту перевірки Управлінням ДАБІ у Волинській області 20.12.2017 видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути виявлені порушення у двомісячний термін.

05.03.2018 головним інспектором будівельного нагляду повторно проведено позапланову виїзну перевірку вищевказаного об’єкту будівництва, за результатами якої виявлено, що припис виданий 20.12.2017 не виконаний, відсутні дані про дозвіл на початок виконання будівельних робіт за даною адресою в Єдиному реєстрі документів, про що складено акт, протокол та припис від 05.03.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось у двомісячний термін усунути виявлені порушення.

В подальшому, відповідно до наказу Управління ДАБІ у Волинській області від 10.05.2018 №150П “Про проведення позапланової перевірки” та направлення на проведення планового (позапланового) заходу від 10.05.2018 №150 головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 провів позаплановий захід на об’єкті будівництва “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с.Коршів Луцького району Волинської області” щодо дотримання суб’єктом містобудування КП “Луцьке” вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, за результатами якого було складено акт від 04.06.2018 №1634-150 (а.с.61-65).

Як вбачається з акту №1634-150 від 04.06.2018, за результатами перевірки встановлено невиконання КП “Луцьке” припису від 05.03.2018, а саме: в Єдиному реєстрі документів, що дають право на початок виконання підготовчих і будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування зазначених документів відсутнє повідомлення про початок виконання будівельних робіт, що призвело до порушення вимог підпунктів «а», «б» пункту 3 частини 3 статті 41 пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI та пунктів 11, 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.

Головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 04.06.2018 складено відносно КП “Луцьке” протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: невиконання припису від 05.03.2018, чим порушено підпункти “а”, “б” пункту 3 частини третьої статті 41 Закону №3038-VI та підпункт 3 пункту 11, абзацу 4 пункту 14 Порядку №553, відповідальність за які передбачена абзацом 2 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» №208/94-ВР (а.с.67).

Крім того, 04.06.2018 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, пунктом першим якого є вимога усунути виявлені порушення у відповідності до вимог чинного законодавства, будівельних норм, стандартів і правил до 04.08.2018, а пунктом 2 (особливі умови) є вимога знести самочинно збудований об’єкт будівництва у разі неможливості усунення порушень у інший спосіб та привести земельну ділянку до попереднього стану до 04.12.2018 (а.с.70).

Не погоджуючись з винесеним відповідачем приписом від 04.06.2018 позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню суб’єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд враховує наступне.

Порядок здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури регулюється Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V), Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI (далі – Закон №3038-VI), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі – Порядок №553).

Згідно з преамбулою Закону №877-V цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Як визначено частиною четвертою статті 2 Закону №877-V, заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Відповідно до статті 10 Закону України “Про архітектурну діяльність” від 20.05.1999 №687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об’єктів архітектури, додержання суб’єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Частиною 3 статті 6 Закону №3038-VI визначено, що органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України” №294 від 09.07.2014 центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція).

Згідно пункту 7 вказаного Положення, Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Територіальним органом, що здійснює функції Державної архітектурно-будівельної інспекції України на території Волинської області є Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області.

Згідно з частиною першою статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Так, відповідно до пункту 4 частини першої статті 41 Закону №3038-VI позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

1) подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

3) виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;

4) перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011, якою затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок № 553).

Згідно з пунктом 5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки (пункт 7 Порядку №533).

Згідно з пунктом 9 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Пунктом 11 Порядку №553 визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Пунктом 17 Порядку №553 встановлено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов’язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Як слідує з матеріалів справи, підставою для проведення позапланового заходу КП “Луцьке” 04.06.2018 була перевірка виконання позивачем вимог припису від 05.03.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути виявлені порушення у двомісячний термін.

В ході проведення даної перевірки встановлено порушення позивачем підпунктів “а”, “б” пункту третього частини третьої статті 41 Закону №3038-VI, зокрема: припис від 05.03.2018 не виконаний: в Єдиному реєстрі документів, що дають право на початок виконання підготовчих і будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування зазначених документів відсутнє повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Крім того, судом також встановлено, що припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.03.2018, яким вимагалось усунути виявлені порушення був винесений головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Волинській області ОСОБА_6 за наслідками проведення позапланового заходу щодо виконання КП “Луцьке” вимог припису від 20.12.2017, яким вимагалось усунути виявлені порушення (а.с.59).

Відповідно до пунктів 1, 3 частини першої статті 34 Закону №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”.

Згідно з частинами першою, другою та третьою статті 37 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об’єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об’єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Для отримання дозволу подається заява, до якої додаються зокрема копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію.

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі – Порядок № 466) будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

З наведеного слідує, що будівельні роботи можуть виконуватися за наявності дозволу на виконання будівельних робіт, дані про який вносяться до Єдиного реєстру документів.

Як вбачається з матеріалів справи піч час позапланової перевірки об’єкта будівництва “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с.Коршів Луцького району Волинської області” проведеного Управлінням ДАБІ у Волинській області та оформленого актом позапланового заходу №1634-150 від 04.06.2018, встановлено невиконання позивачем припису виданого 05.03.2018 чим порушено вимоги пункту 3 частини 3 статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 року № 3038-VI, оскільки позивач не усунув порушення у сфері містобудівної діяльності, а саме не отримав містобудівні умови та обмеження.

Враховуючи виявлені порушення, відповідачем за результатам позапланового заходу видано новий припис від 04.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з вимогою усунути виявлені порушення у відповідності до вимог чинного законодавства, будівельних норм, стандартів і правил до 04.08.2018, а у разі неможливості усунення порушень у інший спосіб знести самочинно збудований об’єкт будівництва та привести земельну ділянку до попереднього стану до 04.12.2018.

Судом встановлено, що приписи від 20.12.2017 та від 05.03.2018 КП «Луцьке» не оскаржувались, а позивач згідний з тим, що будівництво на об’єкті “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с. Коршів Луцького району Волинської області” (забудовником якого є позивач) проводилося без дозволу на виконання будівельних робіт.

З матеріалів справи слідує, що 22.06.2018 КП “Луцьке” повторно звернулося до завідувача сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації ОСОБА_4 із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. та ФАПу с.Коршів (а.с.9). Результатів її розгляду матеріали справи не містять.

Вищевказане свідчить про те, що КП “Луцьке” на виконання вимог приписів про усунення виявлених порушень у сфері містобудівної діяльності двічі зверталось до відповідного органу із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень, тобто вчиняло дії щодо виконання вимог припису, разом з тим, вказані обставини підтверджують і той факт, що на момент винесення припису від 04.06.2018, вимоги попередніх приписів, а саме від 20.12.2017 та від 05.03.2018 КП “Луцьке” виконані не були, а містобудівні умови та обмеження у встановленому законом порядку не отримані.

Відповідно дані про дозвіл на початок виконання будівельних робіт на вказаному об’єкті будівництва у Єдиному реєстрі документів, що дають право на початок виконання підготовчих і будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів відсутні.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 41 Закону №3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Враховуючи виявлені та зафіксовані актом за результатами позапланового контрольного заходу №1634-150 від 04.06.2018 порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, посадовою особою Управління ДАБІ у Волинській області правомірно винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 04.06.2018 відповідно до п.3 ч.3 ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та п.17 Порядку №553.

Щодо посилання позивача на ту обставину, що особливою умовою даного припису є знесення самочинно збудованого об’єкту будівництва у разі неможливості усунення порушень у інший спосіб та привести земельну ділянку до попереднього стану, що є загрозою того, що збудований позивачем об’єкт може бути безпідставно знищений суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Оскільки, “Нове будівництво котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_3 ст. в с.Коршів Луцького району Волинської області” побудоване КП «Луцьке» самочинно, без отримання документа, який дає право на виконання будівельних робіт, воно відповідно до положень частини 1 статті 376 ЦК України є самочинним будівництвом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 38 Закону № 3038-VII у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.

У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням. За рішенням суду самочинно збудований об’єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов’язаних із знесенням об’єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.

У постанові від 11.10.2016 в справі №804/8909/14 Верховний Суд України надав правовий висновок про наявність в органу державного архітектурно-будівельного контролю права видавати на підставі ч. 1 ст. 38 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” припис із вимогою про усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил шляхом знесення самочинно збудованого об’єкта за неможливості їх усунення у інший спосіб. При цьому виконання такої вимоги, з огляду на закріплене в абзаці другому частини першої та абзаці першому частини другої статті 38 Закону № 3038-VI правило щодо знесення самочинно збудованого об'єкта на підставі рішення суду за відповідним зверненням органу державного архітектурно-будівельного контролю, має добровільний характер. Питання ж обґрунтованості припису щодо знесення самочинно збудованого об'єкта, наявності підстав для такого знесення, як і можливості усунення порушень у інший спосіб, мають бути вирішені судом у ході розгляду справи за позовом органу державного архітектурно-будівельного контролю про знесення самочинно збудованого об'єкта.

Таким чином, відповідач має право вимагати у приписі знесення самочинно збудованого об’єкта, але така вимога відповідача не є обов’язковою, має добровільний характер, а тому не порушує прав позивача.

Суд вказує на те, що знесення самочинного будівництва є крайньою мірою, яка передбачена законом, і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності.

Тягар доказування наявності вказаних фактів та умов покладається на суб'єкта владних повноважень, що звертається до суду, а їх перевірка покладена на суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб’єкт владних повноважень надав суду належні та достатні докази, які підтверджують правомірність винесеного припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.06.2018 в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх прийняття.

Таким чином, беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування припису Управління ДАБІ у Волинській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.06.2018 до задоволення не підлягає.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального підприємства "Луцьке" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.06.2018 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13 лютого 2019 року.

Головуючий Т.М. Димарчук