
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 803/1953/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Денисюка Р.С.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі – Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) про визнання протиправними дій при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 № 608, зобов’язання відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах управління по боротьбі з організованою злочинністю; оклад за спеціальним званням “підполковник міліції”; надбавка за стаж служби - 40%, яка нараховується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, яка нараховується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; надбавка за роботи в умовах режимних обмежень - 15%, яка нараховується у відсотках до посадового окладу; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 40%, яка нараховується у відсотках до посадового окладу; надбавка за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю - 44%, яка нараховується у відсотках до посадового окладу; премія - 60.2 %, яка нараховується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, з 01.01.2016 (з дати виникнення права на перерахунок).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а.с. 1).
Ухвалою суду від 07.02.2018 дану справу було визнано типовою, провадження у справі було зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити дії.
18.09.2018 позивачем подано заяву про зміну предмету позову, у якій просить пункт 2 прохальної частини позовної заяви викласти в такій редакції: «визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування всіх складових грошового забезпечення, встановлених згідно з законодавством чинним на 01.01.2016 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, яка подана до ГУ ПФУ у Волинській області» (а.с. 71-74).
Відповідно до ухвали суду від 16.01.2019 провадження у цій справі було поновлено, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до приписів статті 262 КАС України, прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову та витребувано у відповідача додаткову інформацію по даній справі (а.с. 78-79).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 04.04.1992 №2262-XII (далі – Закон №2262-XII). Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області надала ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 23.03.2018 №2769 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, до якої не включено: надбавку за роботу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44; надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%; надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 40% та занижений розмір премії з 60,2% до 4,0%, які були встановлені йому на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Вважає, що бездіяльність відповідача щодо невключення до довідки від 23.03.2018 №2769 вказаних видів грошового забезпечення є протиправною, з огляду на що просить зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, а також премії в розмірах, встановлених законодавством з 01.01.2016.
Представник відповідача у відзиві на позов (а.с. 45-47) позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області на виконання вимог пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі – Порядок №45) оформлено та подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно із додатком 2 до Порядку №45 для перерахунку його пенсії. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу” (далі – Постанова №1294) до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сформована на підставі середніх розмірів надбавок та премій, які були визначені МВС України по аналогічних посадах, що виплачувались у грудні 2015 року. Просила у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив (а.с.53-56) позивач не погоджується з твердженнями представника відповідача наведеними у відзиві та зазначає, що оскільки додаткові види грошового забезпечення та премії встановлені Постановою № 988 не могли бути враховані при перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, тому повинні враховуватися відповідні види надбавок та премії, встановлені діючою на момент виникнення права на перерахунок пенсії постановою № 1294.
У поясненнях на позов (а.с. 57-59) представник третьої особи зазначив, що до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача не були включені надбавки, передбачені Постановою № 1294, оскільки вони не стосуються поліцейських та їм не виплачувались станом на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на пояснення третьої особи (а.с. 63-64) позивач зазначає, що ГУ ПФУ у Волинській області не є уповноваженим органом на якого покладено обов’язок щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а покладено обов’язок щодо складання списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії та надати їх органам, які уповноважені видавати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому, у поясненні від 23.01.2019 позивач вказує на те, що надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю Порядком № 45 не регламентується, а тому має враховуватись при встановленні розміру його пенсії. Вказує на те, що відповідач не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, застосував норми права у зворотному часі, чим порушив набуте ним право на перерахунок пенсії, з врахуванням відповідних складових.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
З матеріалів справи вбачається, що в червні 2012 року УМВС України у Волинській області було сформовано та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку № 1412 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою старший оперуповноважений в ОВС УБОЗ УМВС становить: посадовий оклад – 950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 130,00 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 378,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 729,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 142,50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 40% - 380,00 грн.; надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 44% - 418,00 грн. та премія 60,2 % - 1882,76 грн. (а.с. 17).
04.05.2017 головою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області сформовано довідку № 608 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 (а.с. 18).
Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 за посадою старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України у Волинській області становить усього 7430,64 грн., з них: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 2200,00 грн.; надбавки за стаж служби 40% - 1960,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 405,00 грн. та премія 2,28 % - 165,64 грн. (а.с. 18).
У зв’язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 23.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Волинській області нову довідку №2769 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, Постанов №988 та №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського – старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС, становить: посадовий оклад – 2700,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник поліції – 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) – 1960,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 405,00 грн., премія (4,0%) – 290,60 грн., а всього 7555,60 грн. (а.с. 75). Даних про розмір надбавки за роботу у спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, ця довідка, як і довідка від 04.05.2017 № 608 не містить.
На підставі вказаної довідки ОСОБА_2 управлінням ПФУ у Волинській області 11.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 (а.с.76).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07.11.2015 набрав чинності Закон України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону (далі – Закон №580-VIII).
29.12.2015 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 №900-VIII (далі – Закон №900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Кабінет Міністрів України Постановою №988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015.
Таким чином, у зв’язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 МВС видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі – Наказ № 260).
Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п’ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). ОСОБА_2 управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об’єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку №45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08.11.2005 у справі “Кечко проти України” Європейський суд з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою №988 та наказом № 60, чинним законодавством України, а саме постановою №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як встановлено судом, надбавка за роботу у спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 40%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались. Відповідно до листа МВС від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій” головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, а листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій” доведено інформацію про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року (а.с.49, 82).
Натомість відповідно до положень пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки ОСОБА_2 Національної поліції та заступникам ОСОБА_2 здійснюється з дозволу Прем’єр-міністра України або Першого віце-прем’єр-міністра України, Віце-прем’єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку №45.
Відтак у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за роботу у спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу, які отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки такі види надбавок вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались, а премія підлягає включенню у вказану довідку у визначеному у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, оскільки надбавка за роботу у спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 40%, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, були скасовані та не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.
Крім того, з наданої до суду ксерокопії довідки від 23.03.2018 №2769 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), складеної Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області на ім’я ОСОБА_1, слідує, що середній розмір премії за січень 2016 року становить 4,0%. Вказане підтверджується листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 22.01.2019 №23/26/01-2019, в якому повідомляється, що відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 у січні 2016 року поліцейським за відповідною посадою середній розмір виплаченої премії становить 4,0%, яка й включена у довідку від 23.03.2018 №2769, видану ОСОБА_1
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 4,0% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв’язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 60,2%, яку отримував позивач, немає.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити дії.
Як передбачено частиною третьою статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи висновки ОСОБА_4 Верховного Суду, викладені у постанові від 12.12.2018 за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки з врахуванням надбавок, а саме: надбавка за роботу у спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 40% та премії у розмірі 60,2%, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 255, 295, пунктом 15.5 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк