Рішення № 79785071, 13.02.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
825/755/18
Номер документу
79785071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2019 року м. Чернігів Справа № 825/755/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (далі - ЛК УМВС України в Чернігівській області, відповідач) про зобов'язання відповідача невідкладно виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії позивача нову довідку про грошове забезпечення з врахуванням складових відповідно до законодавства чинного на 01.01.2016, а саме: посадового окладу; окладу за спеціальним званням; надбавки за стаж служби - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 30% і премії в розмірі 110% - врахованих при розрахунку пенсії позивача з 01.08.2013 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що до виданої відповідачем довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не було включено додаткові види грошового забезпечення, у зв'язку з чим було порушено його права.

12.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Даною ухвалою відповідачу надано 15-денний строк з дня вручення для подання відзиву до позовної заяви.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 та ухвалою суду від 18.12.2018 провадження у даній справі поновлено у зв'язку з набранням вказаним рішенням Верховного Суду законної сили.

У встановлений судом строк відзив відповідачем подано не було, 12.02.2019 надіслано пояснення, в яких представник відповідача просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що при підготовці довідки ЛК УМВС України в Чернігівській області керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому вказує, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Також зазначає, що грошове забезпечення, що включено до довідки про перерахунок пенсії, було визначено з середніх розмірів, визначених у листі Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 (а.с.44-45).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з серпня 2013 року є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, відповідач надіслав ГУПФУ в Чернігівській області довідку № 101/019, № 2503006277 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 за посадою начальник сектору, що не входить до складу відділу РВ, до складу якого було включено посадовий оклад в розмірі 2950,00 грн., оклад за звання капітан поліції в розмірі 1800,00 грн., 25% надбавку за стаж служби в поліції в розмірі 1187,50 грн. та 2,36 % премії в розмірі 140,12 грн. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 6077,62 грн. (а.с.18).

Позивач не погодився з діями відповідача з тих підстав, що в довідці безпідставно не включено 30% надбавки за виконання особливо важливих завдань та безпідставно знижено розмір премії з 110 % до 2,36 %, що встановлено в грошовому атестаті № 6 (а.с.16).

Листом від 29.01.2018 № 30/А-145 л/к відповідач повідомив позивача, що довідка про грошове забезпечення станом на 01.01.2016, яка складена за прирівняною посадою на день звільнення позивача зі служби та передана до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області для перерахунку пенсії, виготовлена у відповідності до діючого законодавства. Підстав для внесення ЛК УМВС України в Чернігівській області до неї змін немає (а.с.14-15).

Як вбачається з матеріалів справи позивач звертався до ГУПФУ в Чернігівській області з заявою, на яку пенсійний орган повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача ЛК УМВС України в Чернігівській області до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області надана, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.17).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частина друга статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з даними інформаційної довідки про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично сплачені в грудні 2015 року, виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань в органах Національної поліції України не здійснювалась.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки за оперативно-розшукову діяльність та за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі, а саме 2,36 % замість 110 %.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії начальника сектору, що не входить до складу відділу становить 2,36%.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,36 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 110 %, як отримував позивач, немає.

При ухваленні рішення у даній справі, яка є типовою, судом враховані правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_2 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

В зв'язку з відмовою позивачу у задоволенні позовних вимог, як наслідок не підлягає задоволенню клопотання останнього про встановлення судового контролю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2);

Відповідач: Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (проспект Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 08592365).

Повне судове рішення складено 13.02.2019.

Суддя О.М. Тихоненко