
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
13.02.2019 р. справа №520/9125/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження у письмовому провадження справу за позовом
ПП "Копанянське" до ДФС України провизнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -встановив:
Позивач, Приватне підприємство "Копанянське", у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про 1) визнання протиправним та скасування рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 05.09.2018р. №28868/40719465/2 про відмову в реєстрації зведеної податкової накладної від 31.10.2017р. № 2; 2) зобов'язання ДФС України зареєструвати зведену податкову накладну від 31.10.2017р. №2.
Аргументуючи заявлені вимоги зазначив, що спірна податкова накладна була оформлена правильно, виписана у зв'язку з настанням визначеної законом події. Всі необхідні пояснення з приводу обставин проведення господарської операції були надані контролюючому органу після зупинення реєстрації податкової накладної. Наголошував, що контролюючий орган не мав підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Просив позов розглянути у порядку письмового провадження.
Відповідач, ДФС України, з поданим позовом не погодився, зазначив, що спірне рішення було прийнято ГУ ДФС у Харківській області, відтак у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Суд, вивчивши доводи позову, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, дослідивши добуті по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
З огляду на приписи ч.9 ст.205 КАС України, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута в порядку письмового провадження.
За матеріалами справи судом встановлено, що позивачем, Приватним підприємством "Копанянське" була виписана податкова накладна №2 від 31.10.2017р. на суму 421.132,14 грн. (у т.ч. ПДВ 70.188,69 грн.)
Зазначена податкова накладна була подана платником податків для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Реєстр), одержана контролюючим органом, прийнята до Реєстру, але із зупиненням процедури реєстрації.
За твердженням платника податків, після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної ним до ДФС України було направлено повідомлення стосовно подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, але ДФС України протиправно було відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної шляхом винесення оскарженого рішення від 05.09.2018р. № 28868/40719465/2.
Попри таке твердження платника, судом установлено, що рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 05.09.2018р. №28868/40719465/2 як окремого письмового ненормативного акту (тобто як письмового рішення владного суб'єкта) в дійсності не існує.
Так, правовідносини з приводу реєстрації податкових накладних унормовані, насамперед, приписами ст.200-1 та ст.201 Податкового кодексу України, приписами Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних (затверджено постановою КМУ від 29.12.2010р. №1246 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №1246), приписами Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (затверджено постановою КМУ від 16.10.2014р. №569 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №569), приписами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок зупинення реєстрації №117), приписами Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок роботи комісій №117), приписами Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок розгляду скарг №117).
У цих правовідносинах ДФС України як владний суб'єкт може діяти в особі 1) безпосередньо ДФС України у порядку п.20.2 ст.20 Податкового кодексу України як адміністратор Єдиного реєстру податкових накладних; 2) в особі Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації у порядку ст.201 Податкового кодексу України; 3) в особі Комісії з розгляду скарг у порядку ст.56 Податкового кодексу України.
Судом з'ясовано, що рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ПП податкової накладної №2 від 31.10.2017р. було прийнято зовсім іншим контролюючим органом із правовим статусом юридичної особи публічного права - ГУ ДФС у Харківській області та мало реквізити: №881342/40719465 від 14.08.2018р.
З реквізитами №28868/40719465/2 від 05.09.2018р. було прийнято рішення не Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації у порядку ст.201 Податкового кодексу України, а Комісією з розгляду скарг у порядку ст.56 Податкового кодексу України і не з приводу реєстрації податкової накладної, а з приводу відмови у задоволенні скарги платника.
Однак, платник вимоги про скасування рішення Комісії ДФС України з розгляду скарг (котре було видано у порядку ст.56 Податкового кодексу України) №28868/40719465/2 від 05.09.2018р. не заявляв.
При цьому, суд вважає, що остаточні рішення контролюючого органу, видані у порядку ст.56 Податкового кодексу України, у даному конкретному випадку не створюють для платника обов'язків і не змінюють стану суб'єктивних прав особи, оскільки юридичне значення у процедурі реєстрації податкових накладних мають виключно рішення з приводу відмови у реєстрації податкової накладної.
Отже, у даному спорі платником заявлена вимога про скасування неіснуючого рішення владного суб'єкта, що унеможливлює застосування судом правил ст. 48 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Проведеним судовим розглядом виявлено, що між платником та ДФС України не виникало правовідносин з приводу реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2017р., Комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, жодних рішень з даного питання не видавала, перешкод не створювала, реєстрація цієї податкової накладної у даному конкретному випадку знаходиться поза межами компетенції ДФС України.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
вирішив:
Позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Старосєльцева