
Справа № 1540/3347/18
У Х В А Л А
08 лютого 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання Любімовій О.Є.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),-
представника відповідача - Бережного В.О. (за довіреністю),-
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №1540/3347/18 за позовною заявою ОСОБА_3 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з роботи і моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа № 1540/3347/18 за позовною заявою ОСОБА_3 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, в якій позивач (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Великомихайлівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04056825), яка полягає у несвоєчасному перерахунку та виплаті ОСОБА_3 заробітної плати, непогашеній заборгованості з компенсації при звільненні за невикористані відпустки, не вирішення питання про присвоєння ОСОБА_3 категорії «Б» 6 рангу з 01.05.2016 року, у зв'язку зі змінами законодавства;
- стягнути з Великомихайлівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04056825) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) заборгованість по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені в сумі 1007,88 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з роботи у розмірі 277165,92 грн., моральну шкоду у розмірі 100000 грн., всього у розмірі 322254,36 грн.
Ухвалою суду від 13.08.2018 року судом:
- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_3 (в редакції уточненої позовної заяви від 06.08.2018 року) та відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_3;
- вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України;
- встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалою суду від 12.10.2018 року судом вирішено проводити розгляд справи за позовом ОСОБА_3 в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 08.11.2018 року о 12:00 год. та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву(у разі необхідності його додаткового подання).
Ухвалою суду від 10.01.2019 року судом закрито підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з роботи і моральної шкоди та призначено справу №1540/3347/18 до судового розгляду по суті на 22 січня 2019 року о 12:00 год.
У судовому засіданні 22.01.2019 року судом заслухано вступне слово представника позивача та представника відповідача та оголошено перерву до 06.02.2019 року об 11:30 год.
У судовому засіданні з метою отримання додаткових доказів від учасників справи, судом оголошено перерву до 08.02.2019 року.
Зважаючи, що предметом позову у даній справі є, в тому числі, стягнення моральної шкоди у розмірі 100000 грн., та враховуючи те, що відповідачем за даним позовом є лише Великомихайлівська районна державна адміністрація Одеської області, у судовому засіданні 08.02.2019 року судом поставлено на обговорення представників сторін питання щодо залучення до участі у справі у якості співвідповідача (другого відповідача) - Управління Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області.
Представники сторін не заперечували щодо залучення вказаної особи, зазначивши, що Управління Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області слід залучити до участі у справі як другого відповідача (співвідповідача).
Суд зазначає, що відповідно до статті 1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою незалежно від вини цього органу.
Виходячи з положень статті 56 Конституції України, статті 1173 Цивільного кодексу України, частини 3 статті 11 Закону України "Про державну виконавчу службу", частини 2 статті 25 Бюджетного кодексу України шкода, завдана незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою за рахунок державного бюджету.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Вказаним законом також визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, ст. 3 цього Закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При цьому, враховуючи правовий висновок, наведений в рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001р. №12-рп/2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Казначейство забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному Банку України.
Згідно з частиною 2 статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.
В свою чергу, при розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади, співвідповідачами є відповідні органи Державного казначейства України (Державної казначейської служби України), до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Відповідно до пункту 38 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету, в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Держказначейство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з пунктом 3 Положення про Державну казначейську службу України основними завданнями Держказначейства є: реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів; внесення на розгляд міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.
Пунктом 9 Положення про Державну казначейську службу України передбачено, що Держказначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у відповідності до п. 35 - 39 якого:
- Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
- до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, стягувачі подають лише документи за встановленим переліком для стягнення коштів;
- після певної процедури орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи;
- для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо коштів не вистачає, то Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.
Відповідно до п.10-1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4 (із подальшими змінамизмінами) при розгляді справ за позовами про відшкодування моральної шкоди на підставі ст. 56 Конституції судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, місцевого самоврядування або їх посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування. Дія цієї норми не поширюється на випадки заподіяння моральної шкоди рішеннями, діями чи бездіяльністю недержавних органів, їх посадових чи службових осіб. Така шкода за наявності необхідних підстав може бути відшкодована на підставі ст. 440-1 ЦК чи іншого законодавства.
При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, його посадовими або службовими особами, судам слід виходити з того, що зазначений орган має бути відповідачем у такій справі, якщо це передбачено відповідним законом (наприклад, ст. 9 Закону "Про оперативно-розшукову діяльність". Якщо ж відповідним законом чи іншим нормативним актом це не передбачено або в ньому зазначено, що шкода відшкодовується державою (за рахунок держави), то поряд із відповідним державним органом суд має притягнути як відповідача відповідний орган Державного казначейства України.
Відповідно до ч.3, ч.4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Згідно з ч.6 та ч.7 даної статті, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Враховуючи те, що позивачем заявлено вимогу про стягнення моральної шкоди, яка заподіяна їй внаслідок бездіяльності відповідача, та зважаючи на те, що уразі задоволення вказаної вимоги, її виконання буде покладено на відповідний територіальний орган Держказначейства, суд дійшов висновку про необхідність залучення співвідповідачем (другим відповідачем) - Управління Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області (код ЄДРПОУ 37838652, адреса: вул.Центральна, буд.122, смт.Велика Михайлівка, Великомихайлівський район, Одеська область, 67100).
Разом з цим, суд зазначає, що всі подані учасниками справи до 08.02.2019 року письмові докази та заяви по суті справи будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.
Керуючись ст.ст.48, 173, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі № 1540/3347/18 у якості співвідповідача (другого відповідача) - Управління Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області (код ЄДРПОУ 37838652, адреса: вул.Центральна, буд.122, смт.Велика Михайлівка, Великомихайлівський район, Одеська область, 67100).
Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи № 1540/3347/18 за позовною заявою ОСОБА_3 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, Управління Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з роботи і моральної шкоди в порядку загального позовного провадження.
Роз'яснити, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі, зважаючи на що, встановити відповідачу - Великомихайлівській районній державній адміністрації Одеської області (у разі необхідності його подання) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу - Управлінню Державної казначейської служби України у Великомихайлівському районі Одеської області строк для подання відзиву на позовну заяву строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачами відзивів у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі своєчасного подання та направлення відповідачем (відповідачами) до суду заяви по суті справи (відзив на позовну заяву (відзив) разом із доказами по справі не шляхом подання вказаної заяви нарочно до канцелярії суду, а шляхом направлення до суду у встановлений строк засобами поштового зв'язку, відповідачу (відповідачам) необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон: 048-705-57-88, факс: 048-705-57-52, електрона пошта: o.sokolenko@adm.od.court.gov.ua; inbox@adm.od.court.gov.ua, тощо) про надіслання відповідної заяви по суті справи та доказів засобами поштового зв'язку.
У разі неотримання судом відповідних заяв та доказів у встановлені судом строки та за відсутності повідомлень про їх направлення до суду вищевказаними засобами зв'язку, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
Призначити підготовче засідання на 28.02.2019 року о 12:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2 (1-й поверх).
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 13.02.2019 року.
Суддя Соколенко О. М.