
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/5813/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в якому просив:
- Визнати бездіяльність відділу соціального захисту ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у поновленні та перерахунку житлової субсидії із 01.05.2017 року – протиправною;
- Зобов’язати відділ соціального захисту ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію із 01.05.2017 року за адресою: м. Львів, вул. Широка, 73/35 та провести перерахунок житлової субсидії із 01.05.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.11.2018 року позивач отримав лист-відповідь відділу соціального захисту на інформаційний запит від 12.11.2018 року щодо причини відмови в наданні субсидії ОСОБА_3, ОСОБА_1, із змісту якого вбачається протиправна бездіяльність відповідача, оскільки субсидія позивачу не поновлена з 01.05.2017 року, не проведено її перерахунок станом на сьогодні та не враховано наявність судового спору щодо заборгованості, що є підставою для поновлення субсидії, проведення перерахунку.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові докази та пояснення, просив позов задоволити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 07 грудня 2018 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, та встановлено відповідачу строк подання відзиву протягом п’ятнадцяти днів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, відзиву на позовну заяву не подав.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
11.11.2018 року позивач звернувся до відповідача із інформаційним запитом на предмет надання інформації про причину відмови у наданні субсидії ОСОБА_3, ОСОБА_1 за адресою: м. Львів, вул. Широка, 73/35, згідно із листом-відповіддю від 17.11.2017 року № 260306-10395 та чому не було зміни та доповнення до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, оскільки були надані належні докази про наявність судових спорів щодо заборгованості за житлово-комунальні послуги.
21.11.2018 року ОСОБА_2 відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради направлено позивачу лист-відповідь від 19.11.2018 року № 260306-11097, яким розглянуто інформаційний запит позивача згідно Закону України «Про звернення громадян», в якому зокрема зазначено:
«Згідно з Журналом реєстрації вхідної документації ОСОБА_2 відділу соціального захисту 23 жовтня 2017 зареєстровано Вашу спільну з ОСОБА_3 заяву щодо призначення житлової субсидії з 1 травня 2017. До звернення було додано копію ухвали Залізничного районного суду м. Львова від 26.08.2015 про відкриття впровадження у справі за Вашою і ОСОБА_3 позовною заявою до ЛКП «Сяйво» про захист прав споживача.
ОСОБА_2 відділу соціального захисту від 17.11.2017 № 260306-10395 були надані роз’яснення про причини не надання Вашому домогосподарству житлових субсидій з 1 травня 2017 року (копія листа додається).
При цьому інформуємо, що станом на сьогодні діє Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841.
Згідно з пп.5 п.6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
При цьому, житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктом 5 пункту 6 Положення, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Заборгованість з оплати послуги за централізоване опалення, що надається ЛКП «Залізничнетеплоенерго» і яка виникла станом на 01.05.2017 Вами не погашена, договір про реструктуризацію цієї заборгованості між Вами і ЛКП «Залізничнетеплоенерго» не укладено; з питання оскарження цієї заборгованості до Залізничного районного суду м. Львова Ви не зверталися; упродовж травня 2017 року - жовтня 2018 року документального підтвердження про вчинення вищезазначених дій Вами надано не було.»
Зміст спірних правовідносин в цій частині полягає в тому, що на думку позивача відповідачем своєю протиправною бездіяльністю відмовив йому поновленні та перерахунку житлової субсидії з 01.05.2017 року.
Зміст спірних правовідносин підтверджений наявними у справі доказами.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 року у справі № 462/5730/17, яка набрала законної сили, у задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Вказаними рішеннями встановлено, що: «Відповідно до пункту 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Реченням четвертим абзацу одинадцятого пункту 14 Положення (в редакції станом на 01.05.2017) визначено, що якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 735 внесено зміни до цієї норми і після слів «або укладення договору про її реструктуризацію» доповнити словами «або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом)»; вказана постанова набрала чинності 03.10.2017.
Як видно із довідки ЛКМ «Сяйво», станом на 01.10.2017 у ОСОБА_2 існує заборгованість в сумі 15 389,64 грн, в т.ч.: утримання будинку - 6836,84 грн, холодне водопостачання - 625,69 грн, центральне опалення - 7927,11 грн, утримання будинку - 252,50 грн, а згідно довідки ЛКП «Залізничнетеплоенерго» її заборгованість за центральне опалення за період з 01.07.2014 по 01.11.2017 становить 3305,63 грн (а.с. 86).
Станом на 01.05.2017 та протягом двох місяців з цієї дати заборгованість не була погашена і позивачами не було укладено договір про реструктуризацію, що відповідно до пункту 14 Порядку є підставою для відмови у призначенні субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії.
Постанова Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 735, якою внесено зміни до реченням четвертого абзацу одинадцятого пункту 14 Положення набрала чинності лише 03.10.2017, тобто понад п’ять місяців з дати закінчення дії попередньої субсидії, у зв’язку з чим її дія не може бути поширена на спірні правовідносини, так як цією нормою обмежено строк звернення за призначенням субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії двома місяцями.
Тобто, виплату субсидії позивачам може бути поновлено лише з місяця, в якому вони документально підтвердять сплату заборгованості або укладуть договір про реструктуризацію.
Крім того, на час звернень позивачів за поновленням виплати субсидії уже існувало рішення Залізничного районного суду м. Львова від 27.01.2017, яким позивачам було відмовлено у задоволенні позову до ЛКП «Сяйво» про захист прав споживачів... А ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 29.11.2017 у справі № 462/5889/15 це рішення залишене без змін.»
Ухвалою Верховного Суду від 17.10.2018 року у справі № 462/5730/17 відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1І на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 року у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії.
Судом встановлено, що листі відповідача від 19.11.2018 року зазначено, що станом на 01.05.2017 позивачем не погашено заборгованість, протягом двох місяців з цієї дати заборгованість не була погашена і позивачем не було укладено договір про реструктуризацію, з питання оскарження цієї заборгованості до Залізничного районного суду м. Львова позивач не звертався, що відповідно до пункту 14 Порядку є підставою для відмови у призначенні субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії.
Враховуючи обставини, встановлені у вищевказаній постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 року по справі № 462/5730/17, судом не враховуються обґрунтування позовної заяви позивача, оскільки виплату субсидії позивачу може бути поновлено лише з місяця, в якому він документально підтвердить сплату заборгованості або укладе договір про реструктуризацію.
Таким чином, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1955 року № 848 ( в редакції станом на момент спірних правовідносин), постанова КМУ від 13.09.2017 року № 735 Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Враховуючи, що позивач є членом малозабезпеченої сім`ї, ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору згідно норм КАС України та Закону України «Про судовий збір» (ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2018 року у справі № 813/2105/18).
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5. п.15. Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (79052, м. Львів, вул. Широка, 73/35) до ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79016, м. Львів, вул. Виговського, 34) про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,- відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 12.02.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.