Постанова № 79760650, 08.02.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
359/427/19
Номер документу
79760650
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 359/427/19

Провадження № 3/359/298/2019

Протокол № 0885/12500/18

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

8 лютого 2019 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Елмесенаві Юсрі - адвоката ОСОБА_1, представника митниці ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина Єгипту ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м.Гіза Єгипет, зареєстрованого та постійно проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, професора медицини в Національному Дослідницькому Університеті в м.Каїр, паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 04 червня 2018 р.,

в с т а н о в и в :

10.12.2018 р. об 14 год. 25 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» Прем'єр зали терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин Єгипту ОСОБА_3, який прибув з Туреччини м.Стамбул, літаком авіакомпанії «Турецькі Авіалінії», рейсом № 1255, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний») для проходження митного контролю.

Після перетину зеленої лінії, на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, громадянину було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має 9 000 доларів США. Після цього пасажиру було запропоновано пред'явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю) пасажиром було видано готівку в розмірі 19 448 доларів США та 65 євро, що знаходились: в двох паперових конвертах, що знаходились в піджаку, одягненому на пасажирі - в одному - 5 000 доларів США та в другому - 5 448 доларів США, в двох паперових конвертах в сумці пасажира ( ручній поклажі) - в одному 9 000 доларів США, в другому - 65 євро.

Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина Єгипту ОСОБА_3 вказана валюта належить йому особисто.

Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми пасажиру було пропущено 11 372 долари США. За протоколом про порушення митних правил вилучено 8 076 доларів США та 65 євро.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин Єгипту ОСОБА_3, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» Прем'єр зали терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Єгипту ОСОБА_3, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для нерезидентів України, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. зі змінами, та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

В судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 - ОСОБА_1 просив повернути вилучену валюту, та зазначив, що громадянин Єгипту ОСОБА_3 прибув до України, щоб провідати двох своїх синів, та оплатити їх навчання за наступний семестр. Грошові кошти, які провозив Елмесенаві Юсрі мають цілком законне походження, провозилися без приховування та призначалися на оплату навчання його синів.

Представник митниці протокол підтримав, та зазначив, що громадянин Єгипту ОСОБА_3 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Суддя, заслухавши думку представника митниці та представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також дослідивши матеріали справи та надані представником докази, приходить до висновку, що в діях громадянина Єгипту ОСОБА_3 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

В судовому засіданні встановлено, що громадянин Єгипту ОСОБА_3, який прибув з Туреччини м.Стамбул, літаком авіакомпанії «Турецькі Авіалінії», рейсом № 1255, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Відповідно до п.3 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, - з моменту перетину останнім «білої лінії», що позначає закінчення «зеленого» коридору.

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин Єгипту ОСОБА_3 перетнув «білу лінію», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор», таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі що перевищує 10 000 євро.

Так, вина правопорушника, окрім особистого його визнання, як вчиненого з необережності та неумисно, підтверджується, дослідженими у судовому засіданні, письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил № 0885/12500/18 від 10.12.2018 р.; даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил № 0885/12500/18 від 10.12.2018 р.; даними доповідної записки старшого державного інспектора відділу митного оформлення №3 митного поста «Бориспіль - аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_4 від 10.12.2018 р.; даними доповідної записки головного державного інспектор ВМО № 3 м/п «Бориспіль - аеропорт» ОСОБА_5 від 10.12.2018 р.; описом предметів; копією переліку купюр номіналом доларів США та Євро, затриманої за протоколом про ПМП № 0885/12500/18; та встановлена судом.

У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "Про захист прав людини і основоположних свобод", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Правопорушення, яке вчинив громадянин Єгипту ОСОБА_3 полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 19448 доларів США та 65 Євро, що підлягають обов'язковому декларуванню.

Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив громадянин Єгипту ОСОБА_3 полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.

Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.

За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.

Ввезення даної суми в Україну нерезидентами допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин Єгипту ОСОБА_3 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.

За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин Єгипту ОСОБА_3 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.

Шкода, яку громадянин Єгипту ОСОБА_3 потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилялася від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території України. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

При прийнятті рішення суддя враховує зазначені представником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні обставини.

При перевірці вказаних обставин судом встановлено, що громадянин Єгипту ОСОБА_3 прилетів до України, щоб провідати своїх синів: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Його сини навчаються в Дніпровському медичному інституті традиційної і нетрадиційної медицини, що підтверджується довідками від 15.01.2019 року № 3405 та № 3410.

Грошові кошти, які провозив громадянин Єгипту ОСОБА_3 є його особистою власністю, мають цілком легальне походження, що підтверджується випискою з його ісламського банківського рахунку НОМЕР_2 за період з 01.08.2018 року по 29.01.2019 року, та призначалися на оплату навчання його синів.

При цьому в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів. Конфіскація цих коштів, поставить громадянина Єгипту ОСОБА_3 в скрутне матеріальне становище, та може поставити під ризик подальше навчання його синів.

З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку, є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право громадянина Єгипту ОСОБА_3 на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар».

Враховуючи вищевикладене суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти, буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та може поставити під загрозу подальше навчання його синів в Україні та ніяк не сприятиме вихованню громадянина Єгипту ОСОБА_3 та попередженню вчиненню ним нових порушень.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер скоєного, матеріали справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає.

Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина Єгипту ОСОБА_3 в подальшому.

Стягнення штрафу слід звернути на кошти вилучені працівниками митниці в рахунок забезпечення штрафу.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

Таким чином, з громадянина Єгипту ОСОБА_3 на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил від 10.12.2018 р. № 0885/12500/18 до місця зберігання у розмірі 41 грн. 59 коп.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з громадянина Єгипту ОСОБА_3, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.

Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина Єгипту ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та постійно проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 04 червня 2018 р., у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100) та зверненню на вилучену згідно протоколу № 0885/12500/18 від 10.12.2018 року суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.

Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0885/12500/18, а саме:

- долари США, згідно курсу НБУ станом на 10.12.2018 р. за 100 доларів США - 2782-4246 грн., кількістю 8076 доларів США, вартістю 224708 грн. 61 коп. - повернути громадянину Єгипту ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованому та постійно проживаючому за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 04 червня 2018 р.

Стягнути з громадянина Єгипту ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та постійно проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 04 червня 2018 р., на користь державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України; код отримувача (за ЄДРПОУ): 38007070; Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31218206010004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ 26539653 Бориспільського міськрайонного суду Київської області) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.

Стягнути з громадянина Єгипту ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та постійно проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 04 червня 2018 р., на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 20172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 41 грн. 59 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____.

Суддя С.М. Вознюк