
Справа № 420/6779/18
УХВАЛА
11 лютого 2019 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Савулій В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо наявності законодавчо передбачених підстав для зупинення провадження у справі №420/6779/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018року пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу; визначення в перерахунку пенсії станом на 01.01.2018року при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 8566,92грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 3749,66грн., суми підвищення у зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 2408,63грн.; виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018року, виходячи з основного розміру пенсії 56% грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 7750грн.; окладу за військове звання в розмірі 1410грн.; процентної надбавки за вислугу років (45%) в розмірі 4122грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу; та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Ухвалою суду від 21.01.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6779/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом;
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що повноважний представник позивача - ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою (від 05.02.2019р. вхід.№4212/19) про проведення підготовчого судового засідання без його участі, а відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, судом, з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, ухвалено рішення про розгляд питання щодо наявності законодавчо передбачених підстав для зупинення провадження у справі №420/6779/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 в порядку письмового провадження.
Зокрема, судом встановлен, що Ухвалою Верховного Суду від 25.01.2019р. відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/6263/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Судом встановлено, що у вищеозначеній зразковій справі позивач просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати відповідача з 01 січня 2018року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 4892грн. 17коп., яка була встановлена рішенням суду станом на 31 грудня 2017року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 17 вересня 2015року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2018року позивачу стало відомо, що після проведення територіальним органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії з квітня 2018року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених позивачу рішенням суду станом на 31 грудня 2017року у розмірі 4892грн. 17коп.
Не погоджуючись із зменшенням розміру пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою усунути порушення законодавства України щодо нарахування пенсії в меншому розмірі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та виплачувати в повному обсязі пенсію, а також детально пояснити підстави зменшення основного розміру пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовило в задоволенні вимог, посилаючись на те, що перерахунок пенсії здійснено виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, яку надано відповідачу на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Крім того, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу з 01 січня 2018року здійснено перерахунок пенсії. Пунктом 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018року: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Урахування інших видів грошового забезпечення дана постанова не передбачає.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами їх проведення.
Таким чином, за результатами розгляду матеріалів типових справ, у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що вказані справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки: 1) позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; 2) відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі); 3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення); 4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
У свою чергу типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги (пункт 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі суд, який розглядає типову справу, за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою, має право зупинити провадження.
Судом з'ясовано, що Верховним Судом оприлюднено повідомлення про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №240/6263/18 (Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Таким чином, за наслідками дослідження матеріалів адміністративної справи №420/6779/18, з урахуванням суб'єктного складу сторін, предмета, та підстав позову, а також правових норм, якими регулюються спірні правовідносини, судом встановлено, що дана справа є типовою по відношенню до адміністративної справи №240/6263/18, яку прийнято до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення, а відтак, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передачених підстав для зупинення провадження у справі №420/6779/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.
Керуючись ч.9 ст.205, п.9 ч.2 ст.236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження у справі №420/6779/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Харченко Ю.В.