
Справа № 420/6485/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2019 року м. Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Савулій В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1; зобов'язати Лиманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №6 від 01 травня 1954року, складеного виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та доповнити його відомостями про по батькові дитини - "ОСОБА_1", відомостями про місце народження дитини - "Україна, Одеська область, Лиманський район, село Капітанівка".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області безпідставно не внесено зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №6 від 01 травня 1954року, складеного виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області,зокрема, щодо відомостяей про по батькові дитини - "ОСОБА_1", та відомостеий про місце народження дитини - "Україна, Одеська область, Лиманський район, село Капітанівка".
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6485/18 за позовом ОСОБА_1 до Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідачем - Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, та третьою особою Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області відзиви на позовну заяву не надано, незважаючи на те, що Ухвалу суду від 17.12.2018р. отримано своєчасно, про що свідчить наявний у матеріалах справи звіт про надіслання кореспонденції на електронну адресу відповідача.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 31.01.2019р. закрито підготовче провадження у справі №420/6485/18 за позовом ОСОБА_1 до Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що усі учасники справи звернулись до суду з клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності (від 31.01.2019р. вхід.№ЕП/812/19, вхід.№ЕП/811/19, вхід.№798/19), судом, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, 31.01.2019р. ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо отримання паспорта громадянина України від 12.06.2018р. №1071/2, Лиманським РВ ГУ ДМС України в Одеській області на адресу заявника надіслано Лист-відповідь від 13.06.2018р. №652, за підписом начальника Відділу Матяш Т.Л., яким ОСОБА_1 відмовлено в оформленні паспорта громадянина України, з огляду на відсутність у позивача свідоцтва про народження.
Також, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями по батькові та місцем народження, Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області на адресу ОСОБА_1 надіслано Лист-відповідь «Щодо надання роз'яснення» від 31.10.2018р. №5/71-21, за підписом начальника Відділу Іванової Л.М., у якому зазначено, що для вирішення питання щодо виправлення помилки в актовому записі про народження сина, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011року №96/5, необхідно звернутись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або вирішувати дане питання по суті у судовому порядку.
Вищеозначене послугувало підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1; зобов'язання Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №6 від 01 травня 1954року, складеного виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та доповнити його відомостями про по батькові дитини - "ОСОБА_1", відомостями про місце народження дитини - "Україна, Одеська область, Лиманський район, село Капітанівка", підлягають задоволенню частково, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2, про 01 травня 1954року складено відповідний актовий запис №6.
Відповідно до наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 04.07.2018р. батьком ОСОБА_1 записано ОСОБА_4.
Також, згідно з наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідпо до статтей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00020263737 від 01.06.2018р., батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_4.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії Листа Лиманського РВ ГУ ДМС України в Одеській області від 16.11.2018р. №5135/1321, за підписом начальника Відділу Матяш Т.Л., громадянин ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженець села Капітанівка Комінтернівського району Одеської області, 16.12.1981року Відділом внутрішніх справ Комінтернівського райвиконкому, у зв'язку із обміном був документований паспортом серії НОМЕР_2 на підставі паспорта НОМЕР_3, виданого 15.01.1975року Комінтернівським РОВД.
Як вбачається з Листа Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 01.08.2018р. №8013/02, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні, та отримував пенсію по інвалідності 2 групи від загальних причин захворювання.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії Витягу з домової книги з 1980-1983роки Курісовської сільської ради Лиманського району Одеської області від 10.05.2018р. №511, за підписом сільського голови ОСОБА_6, позивач - ОСОБА_1 народився в с.Капітанівка, Комінтернівського району, Одеської області.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що актовий запис про народження ОСОБА_1 №6 від 01 травня 1954року, складений виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, має містити відомості, зокрема, по батькові дитини - "ОСОБА_1", та відомості про місце народження дитини - "Україна, Одеська область, Лиманський район, село Капітанівка".
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р. №2398-VI (зі змінами та доповненнями), відповідно до частини 1 статті 1 якого актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
За правилами статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання відповідного актового запису.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до вимог пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011року за №55/18793 (зі змінами та доповненнями), унесення змін, доповнень (до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних в містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.
Згідно з пунктом 2.13 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану зокрема є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду; висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Пунктом 2.7 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачено, що якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (пункт 2.11. Правил).
Відповідно до п.2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями по батькові та місцем народження, Лиманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області зобов'язаний був скласти висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Водночас, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями по батькові та місцем народження, Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області на адресу ОСОБА_1 надіслано Лист-відповідь «Щодо надання роз'яснення» від 31.10.2018р. №5/71-21.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями по батькові та місцем народження, Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2, складено не було, суд, з метою ефективного захисту прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України зобов'язати Лиманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями в частині запису - по батькові, та місцем народження відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011року за №55/18793, за наслідками розгляду котрої скласти відповідний висновок за формою, наведеною в додатку 2, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (67500, Одеська область, Лиманський район, смт.Доброслав, вул.Центральна,33, код ЄДРПОУ 20947948), третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м.Одеса, вул.Преображенська,44, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
2. Зобов'язати Лиманський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо внесення змін та доповнення актового запису відомостями в частині запису - по батькові та місцем народження відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011року за №55/18793, за наслідками розгляду котрої скласти відповідний висновок за формою, наведеною в додатку 2, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.
3. У задоводенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.