
8.3.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3581/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
представника позивача - Шавьолкіної М.Є., довіреність від 11.12.2017 № ББУ/РА91/ББ/17;
представника відповідача - Гламаздіна О.О., довіреність від 06.07.2018 № 8057/7/27-10-10;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Ровенькиантрацит» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18 грудня 2017 року № 0012334607, -
ВСТАНОВИВ:
06.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Ровенькиантрацит» (далі - позивач, ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит») звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач, ОВПП ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18 грудня 2017 року № 0012334607.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до акта камеральної перевірки від 28.11.2017 № 760/28-10-46-06-37713861 встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: до 15 календарних днів із сумою ПДВ 154 432,16 грн, від 31 до 60 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 3 644 748,11 грн, від 61 до 365 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 88,86 грн. На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 18.12.2017 № 0012334607, яким до платника застосовано штраф на загальну суму 1 108 903,19 грн за платежем «податок на додану вартість» за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПКУ.
Позивач вважає зазначене податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на таке.
ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» є юридичною особою, яка на момент подання позовної заяви зареєстрована за адресою: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, 30/1, основним видом діяльності якої є видобуток кам'яного вугілля, та яка знаходиться на податковому обліку в Дніпропетровському управлінні ОВПП ДФС. До 09.04.2015 позивач був зареєстрований у м. Ровеньки Луганської області, яке відповідно до п.14 Розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» віднесено до переліку населених пунктів Луганської області, на території яких здійснюється антитерористична операція. Місто Ровеньки є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
При цьому, навіть з огляду на перереєстрацію до м. Сєвєродонецька, на поточну дату всі виробничі потужності позивача, за допомогою яких здійснювався видобуток вугілля, знаходяться у м. Ровеньки, тобто у зоні проведення антитерористичної операції під впливом форс-мажорних обставин.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на непідконтрольній уряду України території знаходяться 24 відокремлені підрозділи ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит», тобто фактично все майно, виробничі потужності позивача знаходяться у м. Ровеньки.
У зв'язку зі специфікою діяльності підприємства - виробничий процес з видобутку вугілля, після перереєстрації позивача усі виробничі потужності, через неможливість відокремлення та перевезення, залишилися на території м. Ровеньки, а позивач не мав жодної технічної та фінансової можливості для фізичного переміщення персоналу не тільки до більш спокійного та сприятливого за умовами роботи регіону, але й до м. Сєвєродонецьк, а тому одразу після зміни місцезнаходження у м. Сєвєродонецьк фактично знаходився один співробітник позивача, який здійснював відправлення/отримання поштової кореспонденції.
13.03.2017 у приміщення позивача, що розташовані за місцем здійснення діяльності у Луганській області, зайшли озброєні особи, без законних підстав заблокували доступ до робочих місць співробітникам позивача. Адміністрація була відсторонена від своїх обов'язків у примусовому порядку, кабінети опечатані, тобто незаконно заблоковано господарську діяльність.
15.03.2017 позивачем подано до правоохоронних органів заяву про вчинення кримінального правопорушення, на підставі якої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві 18.03.2017 до Єдиного реєстру досудових розслідувань винесено відомості про кримінальне правопорушення з попередньою правовою кваліфікацією за ч.3 ст. 206 КК України, № кримінального провадження 12017100000000158.
17.03.2017 позивачем подано до Дніпропетровського управління ОВПП ДФС заяву щодо позбавлення можливості забезпечувати виконання податкових зобов'язань з 13.03.2017.
Здійснюючи господарську діяльність у складних умовах, позивач не має можливості здійснювати ефективну комунікацію з податковими органами, що робить своєчасну реєстрацію податкових накладних неможливою.
Відповідно до статті 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово - промислової палати України.
Вплив форс-мажорних обставин на позивача підтверджено сертифікатами Торгово - промислової палати України, а саме - сертифікат ТПП України від 05.09.2014 № 2895/05-4, яким на підставі поданих документів, засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року при здійсненні позивачем господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, які тривають на дату видачі сертифікату та дату закінчення їх терміну встановити неможливо; сертифікат ТПП України від 05.09.2014 № 2884/05-4, яким на підставі поданих документів засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року при здійсненні позивачем господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації, які тривають на дату видачі сертифікату та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Отже, на думку позивача, платники податку, які здійснюють господарську діяльність на території, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань, зокрема, щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Підставою для притягнення позивача до відповідальності у формі нарахування штрафних санкцій стало несвоєчасне виконання ним зобов'язань щодо дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в період, коли позивач знаходився під дією обставин непереборної сили, що належним чином підтверджено сертифікатами ТПП, тобто дії відповідача є грубим порушенням статті 10 Закону № 1669.
З посиланням на судову практику, а саме - постанови Верховного Суду від 14.03.2018 у справі № 805/1463/17-а, від 08.05.2018 у справі № 805/808/17-а, постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 у справі № 805/2209/17-а, від 08.06.2016 у справі № 812/3/16, від 01.07.2016 у справі № 805/4851/15-а, від 08.06.2016 у справі № 812/3/16, від 21.09.2016 у справі № 812/167/16, позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 18.12.2017 № 00012334607, винесене ОВПП ДФС.
Ухвалою суду від 07.11.2018 залишено позовну заяву без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (т.1 арк.спр. 76-77).
15.11.2018 за вх. № 92991/2018 позивачем надано заяву про усунення недоліків (т.1 арк.спр. 79).
Ухвалою суду від 16.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (т.1 арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 30.11.2018 задоволено клопотання представників сторін про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції (т.1 арк.спр. 100).
Ухвалою суду від 13.12.2018 задоволено клопотання представників сторін про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції (т.1 арк.спр. 184).
Ухвалою суду від 20.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т.1 арк.спр.247).
Ухвалою суду від 17.01.2018 задоволено клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (т.2 арк.спр. 49).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві та відповіді на відзив від 17.12.2018 за вх. № 40033/2018 (т.1 арк.спр. 210-218).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві від 10.12.2018 за вх. № 38114/2018 (т.1 арк.спр. 131-134). Так, зазначив, що на підставі акта камеральної перевірки від 28.11.2017 № 760/28-10-46-06-37713861 Дніпропетровським управлінням ОВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення від 18.12.2018 № 0012334607 за формою «Н» в розмірі 1 108 903,19 грн, яким застосовано до позивача штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Відповідач вважає безпідставними посилання позивача на наявність сертифікатів ТПП як на підставу для звільнення від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН з огляду на те, що норми Закону № 1669 визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції. Питання звільнення від відповідальності за несплату (несвоєчасну сплату) податків та зборів до бюджету у Законі взагалі не порушується. Наявність у платника податку сертифікатів ТПП про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, а також для списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили. Особливості здійснення таких процедур визначено у листах Міндоходів від 01.07.2014 № 15472/7/99-99-25-01-17 та від 07.07.2014 № 16042/7/99-99-19-03-02-17.
Виходячи з вимог чинних нормативно - правових актів України та Регламенту засвідчення ТПП України та регіональними торгово - промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який затверджений рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44 (5), сертифікат (висновок) ТПП України обов'язково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об'єктивно вплинули на виконання конкретним платником у вказаному періоді певного податкового обов'язку зі сплати податків. Сертифікати ТПП України від 05.09.2014 № № 2895/05-4, 2884/05-4, надані ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит», не охоплюють період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувальні обставини (події), що об'єктивно вплинули на виконання зобов'язань, зокрема, в частині відсутності реєстрації податкових накладних. Інші сертифікати до контролюючого органу не надавалися.
На думку відповідача, наявність у платника сертифікатів ТПП України не надає підстав такому платнику не виконувати чи виконувати не в повному обсязі зобов'язанням за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України.
З огляду на наведене, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 37713861, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, буд. 30/1, має 25 відокремлених підрозділів, а саме: ВП «Автобаза», ВП «Вузол виробничо - технологічного зв'язку», ВП «Гірничомонтажне налагоджувальне управління №2», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Вахрушевська», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Ровеньківська», ВП «Краснолуцьке вантажно-транспортне управління», ВП «Енергоуправління», ВП «Ремонтно - механічний завод», ВП «Ровеньківське вантажно-транспортне управління», ВП «Санаторій-профілакторій «Шахтарські зорі», ВП «Трест «Антрацитвуглебуд», ВП «Управління матеріально-технічного постачання», ВП «Управління по збагаченню та технічному контролю якості вугілля та стандартів», ВП «Управління соціальної сфери», ВП «Учбово - курсовий комбінат», ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Комендантська», ВП «Шахта № 81 «Київська», ВП «Шахта імені В.В. Вахрушева», ВП «Шахта імені Космонавтів», ВП «Шахта імені М.В. Фрунзе», ВП «Шахта імені Ф.Е. Дзержинського», ВП «Шахтоуправління «Ровеньківське», філія «Житлово-комунальне господарство», та ВП «Шахтоуправління Ясенівське», які розташовані у м. Ровеньки або Антрацитівському районі Луганської області, ВП «Шахтоуправління Ровеньківське» з місцезнаходженням у м. Сєвєродонецьку Луганської області (т.1 арк.спр. 18-27).
ОВПП ДФС є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні ОВПП ДФС.
28.11.2017 головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств металургійної галузі Дніпропетровського управління ОВПП ДФС Рябухою К.Д. на підставі п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст. 19, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.75.1.1 п.75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» у періоді з 01.01.2017 по 27.11.2017, за наслідками якої складено акт від 28.11.2017 № 760/28-10-46-06-37713861 (т.1 арк.спр. 11-13).
За результатами перевірки встановлено, що на порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних:
1) податкова накладна від 30.09.2017 № 30095, назва покупця ТОВ «ДТЕК Трейдінг», код 36511938, дата граничної реєстрації - 15.10.2017, дата реєстрації - 19.10.2017, кількість днів прострочення - 4, сума ПДВ - 40,00 грн;
2) податкова накладна від 03.07.2017 № 31071, назва покупця ТОВ «АЛЗО», код 32476518, дата граничної реєстрації - 31.07.2017, дата реєстрації - 01.08.2017, кількість днів прострочення - 1, сума ПДВ - 154 386,97 грн;
3) податкова накладна від 30.04.2017 № 30041, назва покупця ТОВ «ДТЕК Трейдінг», код 36511938, дата граничної реєстрації - 15.05.2017, дата реєстрації - 15.06.2017, кількість днів прострочення - 31, сума ПДВ - 3 644 748,11 грн;
4) податкова накладна від 30.04.2017 № 30042, покупець - неплатник ПДВ, дата граничної реєстрації - 15.05.2017, дата реєстрації - 09.08.2017, кількість днів прострочення - 86, сума ПДВ - 44,43 грн;
5) податкова накладна від 30.04.2017 № 30043, покупець - неплатник ПДВ, дата граничної реєстрації - 15.05.2017, дата реєстрації - 09.08.2017, кількість днів прострочення - 86, сума ПДВ - 44,43 грн;
6) податкова накладна від 14.02.2017 № 140260, покупець - неплатник ПДВ, дата граничної реєстрації - 28.02.2017, дата реєстрації - 15.03.2017, кількість днів прострочення - 15, сума ПДВ - 5,19 грн.
Згідно із висновком Акта від 28.11.2017 № 760/28-10-46-06-37713861 перевіркою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН:
- до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 154 432,16 грн;
- від 31 до 60 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 3 644 748,11 грн;
- від 61 до 365 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 88,86 грн, за що передбачена фінансова відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України (т.1 арк.спр. 12).
Акт камеральної перевірки направлено на адресу позивача, отримано за довіреністю 04.12.2017 (т.1 арк.спр. 138), заперечень на акт не надано.
Позивачем надано суду копії податкових накладних від 30.04.2017 № 30041, від 30.04.2017 № 30042, від 30.04.2017 № 30043, від 14.02.2017 № 140260, від розрахунку коригування від 30.09.2017 № 30095, від 03.07.2017 № 31071, квитанцій про реєстрацію податкових накладних (т.1 арк.спр. 154-170, 190-200), які підтверджують висновки Акта.
На підставі зазначеного Акта відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 18.12.2017 № 0012334607, яким за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201, та згідно зі ст. 120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 154 432,16 грн застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 15 443,22 грн, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 3 644 748,11 грн застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 1 093 424,43 грн, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 88,86 грн застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 35,54 грн, загальна сума штрафу - 1 108 903,19 грн (т.1 арк.спр. 140).
До податкового повідомлення-рішення додано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ( т.1, арк.спр. 141).
Податкове повідомлення - рішення від 18.12.2017 № 0012334607 отримано позивачем 21.12.2017 (т.1 арк.спр. 142), в адміністративному порядку не оскаржувалося.
Також судом установлено, 15.03.2017 ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» звернулося до заступника Голови Національної поліції України, начальника ГУНП в м. Києві з заявою про вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з тим, що 13.03.2017 за місцезнаходженням виробничих потужностей товариства за адресою: Луганська область, м. Ровеньки, вул. Комуністична, 6, надійшли документи, що свідчать про незаконне блокування господарської діяльності, внаслідок чого будь-які представники товариства не мають доступу до кадрового діловодства, та не контролюють збереження особових справи та інших документів, які стосуються трудової діяльності співробітників товариства (т.1 арк.спр. 28-31).
18.03.2017 до ЄРДР внесено заяву ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» про вчинення кримінального правопорушення за правовою кваліфікацією ст. 206 ч.3 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження № 12017100000000158 (т.1 арк.спр. 32).
Листом від 17.03.2017 б/н ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» повідомило Дніпропетровське управління ОВПП ДФС про те, що 15.03.2017 подано до правоохоронних органів заяву про вчинення кримінального правопорушення, що з 13.03.2017 товариство позбавлено можливості забезпечувати виконання податкових зобов'язань до моменту усунунення форс-мажорних обставин, та додано до листа Сертифікати (висновки) про настання обставин непереборної сили від 05.09.2014 № 2884/05-4 та від 05.09.2014 № 2895/05-4 (т.1 арк.спр. 33-35).
Сертифікатом (висновком) про настання обставин непереборної сили від 05.09.2014 № 2884/05-4, виданим Торгово - промисловою палатою України, відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. На момент видачі сертифікату (висновку) ТПП України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.1 арк.спр. 42-43).
Сертифікатом (висновком) про настання обставин непереборної сили від 05.09.2014 № 2895/05-4, виданим Торгово - промисловою палатою України, відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) ТПП України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.1 арк.спр. 44-45).
Також представником позивача надано копії наказу Генерального директора ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» від 18.03.2017 № 1 про зміни в організації ведення діяльності, згідно з яким вважати припиненою виробничу діяльність підприємства з використанням майна ДП «Ровенькиантрацит», переданого за концесійним договором, власного майна, над яким втрачено контроль з 13.03.2017 (т.1 арк.спр. 38), довідки від 24.05.2017 № б/н про відсутність доступу до документації з 13.03.2017 (т.1 арк.спр. 39), довідки від 22.05.2017 № б/н про зміну з 09.04.2015 місцезнаходження (т.1 арк.спр. 40), довідки від 24.04.2017 № б/н про кількість працівників ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» - 2 особи (т.1 арк.спр. 41).
Спірним питанням у даній справі є правомірність нарахування відповідачем ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно із положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Таким чином, зміст цієї норми передбачає обов'язок реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк визначений Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Враховуючи, що ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" порушено строки реєстрації податкових накладних, визначені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, ОВПП ДФС застосовано штрафні санкції відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних позивачем не заперечується, зауважень щодо кількості днів порушення таких строків, правильності застосування пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, розмірів застосованих штрафних санкцій позивачем не висловлено.
Надаючи оцінку доводами позивача про звільнення його від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН з посиланням на дію форс-мажорних обставин, засвідчених сертифікатами ТПП України, суд зазначає таке.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII).
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
За змістом цієї норми вбачається, що датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 тривала.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого входить, зокрема, місто Сєвєродонецьк Луганської області (місцезнаходження ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит»).
Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як зазначалося вище, на підтвердження настання обставин непереборної сили позивачем надано сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 05.09.2014 № 2884/05-4, від 05.09.2014 № 2895/05-4 (т.1 арк. спр. 42-43, 44-45).
Вказаними сертифікатами засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації, а також справлення та сплати податків та обов'язкових платежів.
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Статтею 2 Кодексу встановлено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Податковим кодексом України не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО.
Не передбачено такого звільнення і самим Законом № 1669.
Тобто, Закон № 1669 не змінив регулювання податкових відносин, які врегульовані спеціальним законом - Податковим кодексом України, який, відповідно, і має вищу юридичну силу порівняно із Законом № 1669.
Суд зауважує, що згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 07.08.2018 у справі № 805/4013/17-а: "Посилання скаржника на положення закону № 1726-VIII та Закону № 1669, як підставу правового регулювання спірних правовідносин, є неприйнятним з огляду на системний аналіз статей 1, 5, 7 Податкового кодексу України, за якими серед загальних засад встановлення податків і зборів пунктом 7.3 статті 7 передбачено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства. Оскільки норми наведених сторонами законів не відповідають встановленим Податковим кодексом України засадам, їх положення не можуть застосовуватись у межах спірних відносин".
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, Закон № 1669-VII не може бути підставою правового регулювання спірних правовідносин, і однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства, зокрема, від відповідальності за порушення термінів сплати грошових зобов'язань, без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення.
Так, Верховним Судом у постанові від 29.08.2018 у справі № 805/1731/17-а зроблено висновок, що чинне законодавство не містить норми про звільнення платників податків від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі і при знаходженні підприємства в зоні проведення антитерористичної операції та наявності сертифікату.
Посилання представника позивача на дію форс-мажорних обставин, засвідчену сертифікатами ТПП, які унеможливили своєчасну реєстрацію податкових накладних у ЄРПН, та на блокування виробничої діяльності невідомими особами, з приводу чого внесено відомості в ЄРДР, як на підстави звільнення ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» від відповідальності, суд вважає незмістовними, оскільки в період, що перевірявся, позивач здійснював господарську діяльність, що підтверджується безпосередньо податковими накладними, складеними після березня 2017 року (коли відбулося блокування господарської діяльності) та несвоєчасно зареєстрованими в ЄРПН.
Також суд зауважує, що законодавством не передбачено звільнення платника від обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН у разі захоплення майна, блокування виробничої діяльності тощо, натомість, наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили, у відповідності до вимог, визначених статтею 101 Податкового кодексу України та Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376.
З заявою про списання безнадійного податкового боргу ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» до відповідача не звертався.
Таким чином, контролюючим органом правомірно визначено позивачу спірним податковим повідомленням-рішенням штрафні (фінансові) санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, 30/1) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996, місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18 грудня 2017 року № 0012334607 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 12 лютого 2019 року.
Суддя А.Г. Секірська