Рішення № 79750792, 04.02.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
120/4781/18-а
Номер документу
79750792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 лютого 2019 р. Справа № 120/4781/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області

про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - Могилів-Подільське ОУПФУ, управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що з 26.01.2018 отримує пенсію в Могилів-Подільському ОУПФУ. В межах трьох місячного терміну з дня подання заяви позивач надав до управління довідки про підтвердження стажу роботи в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР та отриманої заробітної плати з урахуванням районного коефіцієнту. Однак пенсійним фондом досі не враховано районного коефіцієнту стажу роботи на заробітної плати після 1992 року у зв'язку з чим порушено трьох місячний термін виконання заяви про нарахування пенсії. Ігнорування УПФУ наданих довідок порушує норми пенсійного законодавства, що є протиправними та незаконними діями, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вимогами:

- визнати протиправною відповідь Могилів-Подільського ОУПФУ Вінницької області №4030/09-73/02-01 від 18.10.2018 щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 заробітної плати після 1992 року згідно ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та врахування районного коефіцієнту стажу за період роботи в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР з часу призначення пенсії;

- зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 з 26.01.2018 року призначення та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати після 1992 року згідно ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та врахування районного коефіцієнту заробітної плати за період в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР.

Ухвалою суду від 28.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.

21.01.2019 представником відповідача подано до суду відзив, зі змісту якого вбачається, що позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії 19.04.2018. Протоколом від 19.04.2018 позивачу призначена пенсія за віком починаючи з 26.01.2018 (наступного дня після дня народження позивача (25.01.1958)).

24.05.2018 ОСОБА_1 звернувся з заявою щодо врахування заробітної плати за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 (60 календарних місяців до 30.06.2000) при розрахунку пенсії та надано відповідні довідки.

Для перевірки довідок про заробітну плату за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 управлінням надсилались запити до ПФ Російкої Федерації в м. Сургут Ханти-Мансійкого округу, у відповідь на які надійшла довідка ПАТ "Сургутнєфтєгаз" від 08.08.2008, в якій зазначено, що позивач у період з 16.05.1988 по 01.04.1994 працював у виробничому управлінні "СургутАСУнєфть" ОАО "Сургутнєфтєгаз" в м. Сургуті Ханти-Мансійкого автономного округу -Югри, в місцевості, яка прирівнюється до районів Крайньої Півночі та надано довідку про розмір заробітної плати позивача за вказаний період. При цьому зазначено, що з 01.01.1992 немає можливості виділити заробітну плату без районного коефіцієнта та північних надбавок.

Відповідно управлінням проведено перерахунок пенсії позивача, враховуючи період з 01.01.1987 по 31.12.1991 з урахуванням районних коефіцієнтів та північних надбавок.

Посилаючись на ст.1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992, вказали, що так як у довідці від 09.08.2018 №1464 заробітна плата позивача зазначена з урахуванням районних коефіцієнтів та північних надбавок, то управлінням немає можливості обрахувати заробітну плату без урахування такого коефієнту і надбавки.

Також зазначили, що позивач звернувся з заявою про врахування з часу призначення пенсії районного коефієнту за період роботи з 16.05.1988 тільки 05.10.2018.

З урахуванням зазначеного, управління просило відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1

В судове засідання представник відповідача не з'явився, 04.02.2019 направив до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

За відсутності заперечень з боку позивача, представника позивача, суд враховуючи положення ст.205 КАС України, дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Позивач та його представник в судовому засіданні надали пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просили задовольнити повністю.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, зважаючи на позицію викладену у відзиві, встановив наступне.

Протоколом від 19.04.2018 позивачу призначена пенсія за віком починаючи з 26.01.2018 (наступного дня після дня народження позивача (25.01.1958)).

24.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Могилів-Подільського ОУПФУ Вінницької області з заявою, в якій просив при обрахунку пенсії врахувати заробітну плату з 01.01.1987 по 31.12.1991 відповідно до п.1 ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просив врахувати при обрахунку стажу роботи згідно довідки №33 від 06.03.2018 районний коефієнт стажу в розмірі 1,7 відповідно до інструкції "Про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування", затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960. В якості додатків надав оригінали довідок №В-24-10057/24-30 від 16.02.2018, №В-24-12567/24-30 від 16.02.2018, №65-07-37-1507 від 20.04.2018, №33 від 06.03.2018, №В-24-30575/24-30 від 07.05.2018, №29 від 08.04.2018.

Відповідно довідки ВАТ "Сургутнєфтєгаз" №33 від 06.03.2018 ОСОБА_1 працював повний робочий день ПАТ "СургутАСУнефть" в місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі з 16.05.1988 по 01.04.1994.

Для перевірки довідок про заробітну плату за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 управлінням надсилались запити до ПФ Російкої Федерації в м. Сургут Ханти-Мансійкого округу, у відповідь на які надійшла довідка ПАТ "Сургутнєфтєгаз" від 08.08.2008, в якій зазначено, що позивач у період з 16.05.1988 по 01.04.1994 працював у виробничому управлінні "СургутАСУнєфть" ОАО "Сургутнєфтєгаз" в м. Сургуті Ханти-Мансійкого автономного округу -Югри, в місцевості, яка прирівнюється до районів Крайньої Півночі та надано довідку від 09.08.2018 про розмір заробітної плати позивача за вказаний період. При цьому зазначено, що з 01.01.1992 немає можливості виділити заробітну плату без районного коефіцієнта та північних надбавок, так як відсутня розшифровка кодів доходів (а.с.72).

05.10.2018 позивач повторно звернувся з заявою до відповідача з вимогою врахувати з часу призначення пенсії районний коефієнт за час роботи з 16.05.1988 в м. Сургут Ханти Мансійського автономного округу - Югра, Тюменської області, Російської федерації на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи довідок про підтвердження стажу роботи.

Могилів-Подільське ОУПФУ листом від 18.10.2018 №4030/09-73/02-01 у відповідь на заяву від 05.10.2018 повідомило позивача, що пенсія за віком йому призначена з 26.01.2018. Пенсія обрахована з заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 та з 01.07.2000 по 31.03.2018 при цьому коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії становить 1,53730 та при стажі роботи 36 років 1 місяць 20 днів коефіцієнт стажу складає 0,36083.

Посилаючись на Закон України СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР", вказали, що пенсія позивача обчислена із заробітної плати з урахуванням районного в розмірі 1,5 за період роботи до 01.01.1992. З 01.01.1992 заробітна плата в розрахунок пенсії не враховується, оскільки згідно інформації ПАТ "СургутАСУнефть" у зв'язку з відсутністю розшифровки кодів доходів неможливо виокремити заробітну плату без районного коефіцієнта та північних надбавок.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 5 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 "Про порядок застосування указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії.

Відповідно до підпункту "б" пункту 7 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Таким чином, трудова книжка та довідки є належними документами, що підтверджують роботу позивача у в районах Крайньої Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

При цьому, пункт 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнює, що у якості документів про стаж, які передбачені вищезазначеним Порядком підтвердження наявного трудового стажу, за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген можуть надаватись договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10 листопада 1967 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 16.05.1988 по 01.04.1994 працював повний робочий день в ПАТ "СургутАСУнефть"ОАО "Сургутнефтагаз" , розташованим в м. Сургуті Ханти-Мансійського автономного округу Югри в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі. Районний коефіцієнт для заробітної плати робітників невиробничих галузей складає 1,5.

Відповідно положень ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Суд не погоджується з відмовою Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо проведення ОСОБА_1 з 26.01.2018 (з дати призначення пенсії позивачеві) нарахування та виплати пенсії з урахуванням районного коефіцієнта заробітної плати в розмірі 1,5 за період в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, оскільки відомості довідок, що підтверджують стаж роботи, заробітну плату, отримувані пільги під час роботи позивача у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі та є достатніми підставами для зарахування додаткового пільгового стажу роботи позивача і здійснення перерахунку пенсії з урахуванням районного коефіцієнта заробітної плати в розмірі 1,5.

Відтак, відмова Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 18.10.2018 року №4030/09-73/02-01 є протиправною та підлягає скасуванню.

Слід вказати, що звертаючись до Пенсійного фонду з заявою від 24.05.2018 (вх. №7133 від 24.05.2018) позивач просив при обрахунку пенсії враховувати заробітну плату з 01.01.1987 по 31.12.1991, тобто заявлені позивачем до суду вимоги щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 заробітної плати після 1992 року згідно ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та врахування районного коефіцієнту стажу за період роботи в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР з часу призначення пенсії та зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 з 26.01.2018 року призначення та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати після 1992 року згідно ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та врахування районного коефіцієнту заробітної плати за період в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР є передчасними, та не підлягають до задоволення, оскільки позивачем не надано доказів відповідного звернення до відповідача щодо періоду для врахування заробітної плати з 1992 року.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи, що позов задоволено в повному обсязі судові витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 704,00 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 18.10.2018 №4030/09-73/02-01.

Зобов'язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести ОСОБА_1 з 26.01.2018 нарахування та виплату пенсії з урахуванням районного коефіцієнта заробітної плати в розмірі 1,5 за період в районах Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР.

В решті задоволення позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1)

Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Вірменська, 19, м. Могилів-Подільський, код ЄДРПОУ 40351983)

Повний текст рішення суду складено 11.02.2019

Суддя Томчук Андрій Валерійович