
Справа № 813/3634/17
У Х В А Л А
08 лютого 2019 року року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., секретар судового засідання Мисько С.М. за участю представника позивача – адвоката ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Імпорт» до Львівської митниці Державно фіскальної служби про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
ТзОВ «Захід Імпорт» звернулась до суду з адміністративним позовом до Львівської митниці Державно фіскальної служби в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача, які полягають у складенні завідомо неправдивого протоколу про порушення митних правил №0759/20916/15 від 07.04.2015 року, вилученні товару (одягу, що був у використанні, загальною масою брутто - 12250 кг) та поміщенні його на склад Львівської митниці ДФС, а в подальшому - передачі на реалізацію ТОВ «Арктур».
В ході розгляду справи від представника позивача адвоката ОСОБА_1 поступило клопотання, в якому останній просить передати адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду. Вважає, що вказана справа підсудна окружному адміністративному суду та підлягає розгляду саме в порядку КАС України.
Заслухавши думку представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання представника позивача підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент звернення до суду з позовом) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено перелік адміністративних справ підсудних окружним адміністративним судам, а саме тих, де:
1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;
2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;
3) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частиною 3 цієї статті також встановлено, що справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Стаття 118 Конституції України визначає, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Згідно положень частини 2 статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року №586-XIV (зі змінами та доповненнями) місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Частина 3 названої статті вказує, що місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
В свою чергу, згідно пункту 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року №236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Відповідно до статті 546 Митного кодексу України митниця є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і підпорядковується йому. Не допускається втручання у діяльність митниць інших територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Така позиція підтверджується позицією Верховного суду України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 273/1423/16-а від 28.12.2018.
Відповідно до п.3 ч.1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, виходячи з аналізу зазначених правових норм, враховуючи, що оскарження дій посадових осіб митного органу в даній справі не є тією категорією спору, яка вирішується або місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача, а підсудна виключно окружному адміністративному суду.
Керуючись п.3 ч.1 статті 29 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
клопотання задовольнити.
Справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Імпорт» до Львівської митниці Державно фіскальної служби про визнання протиправними дій, передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Волоско І.Р.