Справа № 2а-37/2010 рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2010 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.;
при секретарі –Осадчій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с. Олександрівка адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. В адміністративному позові позивачка зазначає, що вона є матір»ю дітей-близнюків ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Відповідач, на думку позивача, всупереч вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» недоплатив позивачці допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 01 квітня 2007 року по 01 січня 2009 року на загальну суму 18392 грн. 80 коп., а тому просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом її прав за період з 01.01.2007 року та стягнути вказану суму з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області..
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з’явилася, про дату час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з»явилася, про дату час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність.
На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивачки, представника позивача та представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до висновку, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1 є матір»ю дітей-близнюків ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копіями свідоцтв про народження від 14 листопада 2006 року.
Таким чином, позивачка у зв»язку з народженням дітей перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, згідно довідки про отримання допомоги, вона отримала допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі 2406 грн. 96 коп., з січня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі 3458 грн. 40 коп., з січня 2009 року по жовтень 2009 року – 2882 грн. 00 коп..
Позивачка зверталася до відповідача про перерахунок допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, однак відповіді не отримала.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов»язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім»я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 15 Закону «Про державну допомогу сім»ї з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім»ї по догляду за якими надається допомога.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.04.2007 року по 01 жовтня 2007 року – 463 гривні, 01.10.2007 року – 470 гривень.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.01.2008 року – 526 гривень, з 01.04.2008 року – 538 гривень , з 01.07.2008 року – 540 гривень , з 01.10.2008 року – 557 гривень.
У відповідності до рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, положення ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23% прожиткового мінімуму для працездатних осіб – визнано такою, що не відповідає Конституції України.
На підставі вище зазначеного, суд вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з 09 липня 2007 року з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» неправомірними, так як дані положення визнано неконституційними. Допомога повинна нараховуватися відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
З урахуванням вже отриманою позивачкою у 2007 року допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку, розмір такої допомоги, не доплаченої з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 3726 грн. 25 коп. виходячи з такого розрахунку: липень 2007 року ( 463 грн. х2 : 31 дн. х 23 дн. – 258,06 грн.) + серпень 2007 року ( 463 грн. х2 - 265,29 грн.) + вересень 2007 року (463 грн. х2 - 268 грн. 90 коп.) + жовтень 2007 року ( 470 грн.х2 - 272 грн. 25 коп.) +листопад 2007 року ( 470 грн.х2 - 280 грн. 09 коп.) + грудень 2007 року (470 грн.х2 - 288 грн. 19 коп.) = 428,97+660,71+657,10+667,75+659,91+651,81= 3726 грн. 25 коп..
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років з 01.04.2007 року по 09.07.2007 року, в 2008 році не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Положенням ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Однак зазначені положення з 09.07.2007 року рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідають Конституції України, тобто дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» поновлено з 09.07.2007 року.
При визначенні розміру допомоги, що виплачувалась ОСОБА_1 у 2008 році , відповідач діє на підставі ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, та на підставі ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Слід зазначити, що вказані Закони ніким не оскаржені і не відміненіё тому у суду немає підстав для визначення цих дій протиправними, оскільки відповідач діяв у межах та на підставі повноважень наданих законодавством, і як наслідок ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації правильно сплачувало ОСОБА_1, допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, то дійсно у відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Сплата позивачці допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку здійснюється помісячно і, відповідно, про порушення права щодо недоплати такої допомоги вона знала кожен місяць, починаючи з 9 липня 2007 року. Позивачка зазначила, що про порушення своїх прав вона дізналася після висвітлення зазначених подій у пресі та по телевізору. З позовом ОСОБА_1 звернулася до суду 21 січня 2010 року, тобто пропустила строк для визнання вказаних вище дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги. В своїй заяві позивачка просила поновити строк звернення до суду з позовом, оскільки доглядає двох малолітніх дітей, які потребують постійного догляду та уваги.
Суд вважає, що строк звернення в суд з адміністративним позовом ОСОБА_1 пропущений з поважної причини і його слід поновити, оскільки догляд за малолітніми дітьми, потребують постійного нагляду, уходу та уваги, що унеможливило своєчасне звернення позивача в суд з цим позовом.
У зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивачки у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України слід присудити з бюджету Олександрівської селищної ради понесені нею витрати з оплати судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп..
Керуючись ст. 3 ч. 2, ст. 19 ч. 3, ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст.ст. 2,6,8,9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області щодо недоплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року.
Зобов’язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України області (р/р 35414009003469, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, банк УДК в Олександрівському районі) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, яка мешкає в с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області, вул. Садова, 35, недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 9 липня 2007 р. по 1 січня 2008 р в розмірі 3726 (три тисячі сімсот двадцять шість) гривень 25 коп.
Стягнути з бюджету Олександрівської селищної ради ( р/р 31415537700099 , код платежу 22090100 МФО банку 834016, код ЗКПО 34687331 ГУДК у Донецькій області) на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 (одну) гривню 70 коп..
В іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 18 лютого 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 22 лютого 2010 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.
Суддя В. В. Куліков