
11.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 428/10310/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду з Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Луганській області) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області (далі - відповідач, УДВС ГТУЮ у Луганській області), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 08.08.2018 про накладення на позивача штрафу у розмірі 10200,00 грн у виконавчому проваджені № 56140268.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10.04.2018 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відкрито виконавче провадження № 56140268 з примусового виконання виконавчого листа № 428/13014/17, виданого 26.03.2018 Сєвєродонецьким міським судом Луганської області про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.
Вказана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана позивачем 12.04.2018.
Листом № 5038/07 від 18.04.2018 та № 6668/07 від 23.05.2018 позивач повідомив відповідача про те, що на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Доплату за період з 01.01.2018 по 01.04.2018 перераховано на поточний рахунок пенсіонера в АТ «Ощадбанк» 4 квітня 2018 року.
Доплату до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ОСОБА_1 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
Також було повідомлено, що довідка №3347-лк від 10.05.2017 року, відповідно до якої необхідно проводити перерахунок пенсії, є недійсною про що зазначає лист ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 13.04.2018 № вдз/47.
На виконання Постанови №103 на ім'я ОСОБА_1 була видана нова довідка від 21.03.2018 № 5881-ЛК, відповідно до якої проведено перерахунок пенсії.
12.06.2018 старшим державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача, на підставі ст.63, 75 Закону України «Про виконавче провадження", накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Однак, незважаючи на оскарження постанови про накладення штрафу, 08.08.2018 головним державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача, на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження", накладено штраф у подвійному розмірі 10200,00 грн.
На підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушки М.В. від 08.08.2018 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України Луганської області штрафу у розмірі 10200,00 грн у виконавчому провадженні № 56140268.
Ухвалою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 23.08.2018 адміністративну справу № 428/10310/18 передано за підсудністю на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду (арк.спр. 16).
14.12.2018 матеріали справи № 428/10310/18 надійшли до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків (арк.спр. 21-22).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.01.2019 справу прийнято до свого провадження, призначено судове засідання (арк.спр. 33-34).
Ухвалою суду від 18.01.2019 провадження у справі зупинено до набранням законної сили рішенням у справі № 428/8065/18 (арк.спр. 81).
Ухвалою суду від 24.01.2019 провадження у справі поновлено (арк.спр. 129).
Ухвалою суду від 24.01.2019 позовну заяву залишено без руху після відкриття провадження у справі, із наданням позивачу строку для усунення недоліків у справі (арк.спр. 130-131).
Ухвалою суду від 11.02.2019 справу призначено до розгляду після усунення недоліків позовної заяви.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав відзив на адміністративний позов від 18.01.2019 вх. № 3196/2019 (арк.спр. 82-86), у якому просив розглянути справу без його участі та заперечував проти позовних вимог з таких підстав.
На виконанні у ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області знаходиться виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 26.03.2018 № 428/13014/17 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" та довідки № 3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.
10.04.2018 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
На адресу ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області надійшла відповідь від боржника, з якої встановлено, що рішення суду не виконано.
12.06.2018 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100 грн. Копію постанови про відкриття виконавчого провадження направлено боржнику для виконання.
08.08.2018 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63,75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 10 200 грн. Копію постанови направлено боржнику для виконання.
Станом на 28.09.2018 боржником рішення не виконано.
У межах виконавчого провадження ГУ ПФУ в Луганській області здійснило перерахунок та зобов'язано здійснити виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки це визначено головним рішенням, тобто зобов'язання виплати суми перерахунку у повному обсязі здійснюється ГУ ПФУ в Луганській області не у добровільному порядку за приписами Постанови КМУ № 103, а у примусовому порядку на виконання судового рішення.
За викладених обставин, застосування приписів постанови № 103 є безпідставним та суперечить вимогам спеціального Закону України «Про виконавче провадження», який регулює порядок примусового виконання судового рішення.
Таким чином, накладаючи штраф постановою від 12.06.2018 на ГУ ПФУ в Луганській області державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача з посиланням на норми Закону України "Про виконавче провадження" просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 05.01.2018 у справі № 415/13014/17 (провадження № 2-а/428/45/2018) позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області (арк. спр. 37-40).
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень рішення у справі № 428/13014/17 набрало законної сили 06.02.2018.
26.03.2018 стягувачем отримано виконавчий лист № 428/13014/17 (арк. спр. 73-74).
06.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про відкриття виконавчого провадження (арк. спр. 72)
Постановою від 10.04.2018 старшого державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 56140268 з примусового виконання виконавчого листа № 428/13014/17, виданого 26.03.2018 Сєвєродонецьким міським судом Луганської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" та довідки № 3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області (арк. спр. 71).
Листами ГУПФУ в Луганській області № 5038/07 від 18.04.2018 та № 6668/07 від 23.05.2018 повідомлено відповідача про те, що на виконання Закону України «Про внесення змін до деякі законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівник органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 20 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від березня 2006 р. №268» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Доплата за період з 01.01.2018 по 01.04.2018 перераховано на поточний рахунок пенсіонера в АТ «Ощадбанк» 4 квітня 2018 року. Доплату до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ОСОБА_1 отримає умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорій осіб». Також було зазначено, що довідка №3347-лк від 10.05.2017, відповідно якої необхідно проводити перерахунок пенсії, є недійсною про що зазначає лист ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 13.04.2018 № вдз/47.
На виконання Постанови №103 на ім'я ОСОБА_1 була видана нова довідка 21.03.2018 №5881-ЛК, відповідно до якої проведено перерахунок пенсії з 01.04.2018 (арк. спр. 43-44,45,46).
12.06.2018 старшим державним виконавцем Старовойтовою В.В. винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача на підставі ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», накладено штраф розмірі 5100 грн (арк. спр. 52).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2019 скасовано постанову від 12.06.2018 у ВП № 56140268 (арк. спр. 126-131).
09.07.2018 головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області направлено вимогу № 5046 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання інформації стосовно повного та фактичного виконання рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області у справі № 428/13014/17 (арк. спр. 53-54).
08.08.2018 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Луганській області Галушкою М.Г. винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача на підставі ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», накладено штраф розмірі 10 200 грн (арк. спр. 56).
14.08.2018 за № 5917 відповідачем до Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП в Луганській області направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, у якому зазначено, що ГУПФУ в Луганській області рішення суду не виконується, а в діях посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області вбачаються ознаки злочину, відповідальність за який передбачено ст. 382 Кримінального кодексу України, а відтак просив вирішити питання про притягнення посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до кримінальної відповідальність за ухилення від виконання рішення суду (арк. спр. 59-60).
Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що відсутня можливість виконати рішення в повному обсязі через відсутність фінансування, суд зазначає таке.
Положеннями статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Також згідно із статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
З аналізу викладеної норми слідує, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення настають за умови його невиконання без поважних причин.
Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 визначено, що Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункти 2, 4 пункту 4 вказаного Положення).
Отже, невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Даний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Щодо доводів відповідача про неможливість застосування такої практики Верховного Суду, оскільки відсутність фінансування не доведена документально, суд зауважує, що згідно з листом ПФУ від 16.07.2018 № 22434/23-21 ПФУ сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів, вчинивши всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій (арк.спр. 13).
Також суд зазначає, що у виконавчому листі від 05.01.2018, виданому Сєвєродонецьким міським судом Луганської області у справі № 428/10314/17, міститься зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" та довідки № 3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області (арк.спр. 73-74).
Після набрання чинності судовим рішенням у справі № 428/13014/17, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Головним управлінням ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2018 у відповідності з довідкою, наданою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області 10.05.2017 № 3347-ЛК, та у повній відповідності до вимог діючих нормативно - правових актів - Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, зокрема, визначено місячний розмір пенсії за квітень 2018, з урахуванням перерахунку згідно Постанови № 103, а також доплату за січень-березень 2018 року.
Також після здійсненого перерахунку позивачем здійснено виплату перерахованої пенсії у відповідності до порядку, визначеного постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання цього рішення, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017, та з врахуванням чинної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, тобто чинного підзаконного нормативно - правового акта, не застосовувати який орган УПФУ не вправі, та який визначає порядок виплати перерахований пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення, оскільки воно виконується позивачем у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства.
Також суд зауважує, що, застосовуючи до боржника заходи відповідальності, державний виконавець не врахував, що штраф за невиконання рішення суду накладається лише у випадку його невиконання без поважних причин. Відповідач не тільки не встановив причини, через які рішення суду боржником не виконано, але й не з'ясував їх поважності. В постанові про накладення штрафу державний виконавець не зазначив обставини, про які повідомив йому боржник, як про такі, що перешкоджають виконанню, і, відповідно, не надав їм жодної оцінки.
Постановою від 21.01.2019 Перший апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у державного виконавця для винесення постанови про накладення штрафу на боржника є обґрунтованими, тому постанова про накладення штрафу від 12.06.2018 року ВП № 56140268 про накладення штрафу за невиконання рішення суду на позивача на підставі ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" в розмірі 5100 грн є протиправною та підлягає скасуванню.
У даній постанові визнані поважними причини невиконання боржником судового рішення, що стало підставою для скасування постанови державного виконавця від 12.06.2018.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн згідно з платіжним дорученням від 30.01.2019 № 202.
В межах спірних правовідносин суб'єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем - учасником виконавчого провадження.
Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГТУЮ у Луганській області, структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 08 серпня 2018 року про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн у виконавчому провадженні ВП № 56140268.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області (код ЄДРПОУ 34941884, 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.Г. Секірська