
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
10 грудня 2018 р. Справа № 0240/2815/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання: Гродської В.О.,
за участю представників сторін:
представника позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 27.08.2018 позовну заяву залишено без руху.
20.09.2018 недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою суду від 26.09.2018 відкрито провадження у даній справи та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Через відділ прийому суду 08.11.2018 представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 08.11.2018 судове засідання відкладено.
27.11.2018 закрито підготовче провадження у даній справі.
Підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважаючи протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про відмову здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом у якому просить суд визнати протиправним рішення та зобов'язати провести перерахунок.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги. Додатково зазначив, що позивач звернувся з письмовою заявою до УПФУ в м. Вінниця в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати отриманої за час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 14.08.1986 року по 22.08.1986 року згідно довідки №158 про отриману заробітну плату видану ПАТ «Південьзахідшляхбуд» . З відповіді відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця від 13.02.2016 року вбачається, що УПФУ в м. Вінниця відмовляється врахувати вказану заробітну плату оскільки прийняло самостійне рішення про недоцільність подібного обрахунку пенсії. Представник позивача зауважив, що відповідно до п.4 ч.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, уповноваженого представника до суду не направив, хоча через відділ прийому суду подав заяву у якій зазначив, що проти задоволення позовних вимог заперечує та просить суд розглядати справу без участі представника відповідача. Через відділ прийому суду також було подано відзив на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву зазначено, що управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці вважає адміністративний позов ОСОБА_2 безпідставним та необґрунтованим, з огляду на наступне. Відповідно до ст. 57 Закону №796 передбачається, що обчислення середньомісячного заробітку проводиться відповідно до Закону №1058, тобто заробітна плата для обчислення пенсії визначається відповідно до ст. 40 даного закону, а саме: заробітна плата враховується за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу. У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058 за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. При цьому зазначено, що частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством не може перевищувати максимальних розмірів пенсій визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим законом. Відповідачем також зазначено, що у разі включення до обрахунку пенсії позивача довідки №157 від 20.03.2017 видану ПАТ «Південьзахідшляхбуд» розмір пенсії позивача буде обмежено максимальним розміром, що складає 150 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши наявні матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_2, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, про що свідчить відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 від 10.01.1993 року.
З 28.05.2013 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниця та отримує пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач звернувся з письмовою заявою до УПФУ в м. Вінниця в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати отриманої за час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 14.08.1986 року по 22.08.1986 року згідно довідки №158 про отриману заробітну плату видану ПАТ «Південьзахідшляхбуд».
Листом №259/11-32-3/04 , відповідач зазначив, що ОСОБА_2, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, одержуєте пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку з 28.05.2013, як передбачено ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ст.57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії за віком особам з числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, а у випадках, коли особа попрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавствам, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів. Максимальний розмір пенсії станом на 31.12.2003 - 150грн., обчислений станом на день "набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладене, недоцільно враховувати довідку про заробітну плату, видану ПАТ «Південьзахідщляхбуд» за №157 від 20.03.2017, так як розмір пенсії обмежиться максимальним розміром - 150 грн.
З огляду на зазначене, для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та взято до розрахунку пенсії заробітну плату за 60 календарних місяців роботи за період з 01.01.1995р. по 31.12.1999р. та весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 30.04.2013.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
У свою чергу, процедура та порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.
Так, пунктом першим вказаного Порядку встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно із пунктом 7 Порядку №1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 №09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
До того ж, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 №224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII закріплено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
З аналізу зазначених норм убачається, що пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначаються виключно на підставі довідок про період роботи в зоні відчуження, які видаються підприємствами, установами та організаціями на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
У ході дослідження матеріалів справи, судом встановлено, що позивачу надана довідка яка підтверджу час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 14.08.1986 року по 22.08.1986 року №158 про отриману заробітну плату видану ПАТ «Південьзахідшляхбуд».
При цьому, суд звертає увагу на те, що встановлення факту дійсності отримання зазначених у довідці виплат має місце під час вирішення питання про оформлення та видачу відповідної довідки. Однак, за даних конкретних обставин, вказана довідка вже оформлена та видана позивачу, а предметом даного спору є перерахунок пенсії позивача на її підставі, а не відповідність довідки нормам чинного законодавства.
Так, у поданій позивачем до відповідача довідці №158, яка є додатком до довідки №157 від 20.03.2013 за роботу в зоні відчуження за серпень місяць 1986 року виданої ОСОБА_2, чітко вказана заробітна плата з якої визначається пенсія, а саме 324,10 крб.
Отже, враховуючи вищезазначене, у суду відсутні сумніви щодо фактичності та дійсності відомостей, зазначених у довідці №157 від 20.03.2013 та довідці №158 від 20.03.2013.
Враховуючи приведені норми, та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності, обчислену в розмірі відшкодування фактичних збитків, виходячи із оновленого розміру заробітної плати в сумі 324,10 крб., в зв`язку з чим, визнає його дії щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплаті пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, виходячи із фактичної заробітної плати в зоні відчуження на підставі довідки від 20.03.2013 №158, виданої ПАТ «Південьзахідшляхбуд»
Відповідно до ч.4 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із відповідною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахунок пенсії.
Отже, з метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії .
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У ч. 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат буде здійснено відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 57 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати вказаної у довідці №158 виданої ПАТ "Південьзахідшляхбуд" про нараховану заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 14.08.1986 року по 22.08.1986 року, починаючи з 09.11.2017 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці повторно розглянути заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати вказаної у довідці №158 виданої ПАТ "Південьзахідшляхбуд" про нараховану заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 14.08.1986 року по 22.08.1986 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 37979905).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Помічник судді