
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 лютого 2019 р. Справа № 120/4058/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Кошелюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до: Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, Вінницької обласної державної адміністрації
про: визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї (далі - відповідач 1), Вінницької обласної державної адміністрації (далі - відповідач 2) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що 21.09.2018 року він звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації, у якій просив порушити клопотання перед Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Вінницькій обласній державній адміністрації щодо встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення особи потерпілої від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1. Листом від 31.10.2018 року Управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації повідомило його про те, що Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Вінницькій обласній державній адміністрації розглянуто звернення ОСОБА_3 та відповідно до протоколу засідання комісії від 26.10.2018 року №3 йому відмовлено у визначенні статусу особи, яка потерпіла від аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1.
Незгода позивача із такою відмовою зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 29.11.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 18.12.2018 року.
Ухвалою від 18.12.2018 року відкладено судовий розгляд справи на 22.01.2019 року за клопотанням представника позивача.
Ухвалою від 22.01.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 01.02.2019 року.
Представник позивача у судовому засіданні 01.02.2019 року підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідачів у судовому засіданні заперечував щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву. Зокрема зазначив, що обов'язковими є дві умови визначення статусу постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: належність до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи та наявність у зазначених осіб інвалідності пов'язаної з наслідками аварії на ЧАЕС. В даному ж випадку, на момент встановлення ОСОБА_3 інвалідності, пов'язаної з впливом аварії на ЧАЕС, він не належав до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, адже дія його посвідчення закінчилась ще у 1998 році. З огляду на викладене, а також посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 30.10.2018 року (справа №826/13094/16), зазначає, що рішення Комісії є абсолютно обґрунтованим та законним.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) було встановлено статус дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та 30.12.1997 року видано відповідне посвідчення серії НОМЕР_2.
У відповідності до Експертного висновку від 14.07.2017 року №4759, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильські АЕС, позивачу встановлено діагноз: рак щитоподібної залози, ст. І, кл. гр. ІІІ, T1вN0M0 (C 73).
Даним експертним висновком №4759 також встановлено, що захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
З урахуванням експертного висновку та враховуючи характер захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності без терміново.
Оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, 21.09.2018 року позивач звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації, у якій просив порушити клопотання перед Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Вінницькій обласній державній адміністрації щодо встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення особи потерпілої від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.
Листом від 31.10.2018 року Управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації повідомило позивача про те, що Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Вінницькій обласній державній адміністрації розглянуто звернення ОСОБА_3 та відповідно до протоколу засідання комісії від 26.10.2018 року №3 йому відмовлено у визначенні статусу особи, яка потерпіла від аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1.
Як слідує із витягу з протоколу засідання Комісії №3 від 26.10.2018 року, підставою для відмови у визначенні позивачу статусу особи, яка потерпіла від аварії на Чорнобильській АЕС стало те, що на момент встановлення групи інвалідності, пов'язаної з впливом аварії на ЧАЕЄ, він не належав до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону.
За приписами ст. 12 вказаного Закону причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 цього Закону, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.
На встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону; народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих; хворих на рак щитовидної залози.
Отже, однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Таким чином, до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать:
- інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою;
- інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою;
- хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих визначено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим Постановою КМ України від 11 липня 2018 р. № 551 (далі - Порядок №551).
Відповідно до п. 3 Порядку №551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору.
Згідно із п. 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.
Із наведеного слідує, що позивачу для отримання посвідчення особи, яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 законодавством визначено такі умови:
- особа повинна мати статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи;
- повинен бути встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня (тобто на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи) або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Інших вимог для отримання посвідчення категорії 1 серії А, законодавець не визначає, єдиною умовою є лише відповідний висновок медичної установи.
Як уже зазначалось судом вище, експертним висновком від 14.07.2017 року №4759, виданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України встановлено, що захворювання позивача (рак щитоподібної залози, ст. І, кл. гр. ІІІ, T1вN0M0 (C 73)) пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому, йому встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності.
Таким чином, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, суд приходить до висновку, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 21.02.2018 по справі № 826/3650/17, а також від 30.10.2018 року по справі №826/13094/16, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 КАС України.
Крім того, суд критично оцінює посилання представника відповідачів на те, що позивач не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, в силу закінчення терміну дії його посвідчення, адже наведене не спростовує наявності причинного зв'язку між його захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України.
Також суд зазначає, що перелік категорій осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, встановлений статтею 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не є вичерпним, оскільки законодавцем надано можливість встановити причинний зв'язок між інвалідністю та наслідками Чорнобильської катастрофи й особам, які досягли повноліття та не отримали статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи на підставі приписів частини першої статті 11 Закону (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Суд також критично оцінює посилання представника відповідачів на висновки Верховного Суду, що викладені в постанові від 30.10.2018 року по справі №826/13094/16, як на підставу для відмови у задоволенні даного позову, адже, як слідує із його змісту, позивач в межах справи №826/13094/16 також звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві Державної адміністрації із заявою про визначення йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А після закінчення терміну дії його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Разом із тим, Верховний Суд у постанові від 30.10.2018 року по справі №826/13094/16, дійшов висновку про те, що єдиною умовою для отримання посвідчення категорії 1 серії А законодавець визначає лише відповідний висновок медичної установи.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В даному випадку, враховуючи те, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню, а також беручи до уваги те, що Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї є постійно діючим колегіальним органом, що створюється при обласній державній адміністрації, суд приходить до висновку, що понесені позивачем витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької обласної державної адміністрації.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї від 26.10.2018 року №3 про відмову ОСОБА_3 у встановленні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї прийняти рішення про визначення ОСОБА_3 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_3 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та вкладки до нього.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької обласної державної адміністрації.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї (вул. Соборна, 70, м. Вінниця);
Вінницька обласна державна адміністрація (вул. Соборна, 70, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 20089290).
Повний текст рішення складено 11.02.2019 року.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна