Рішення № 79695007, 07.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
826/16027/18
Номер документу
79695007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07 лютого 2019 року № 826/16027/18

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про:

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" провести перерахунок пенсії з включенням до сум грошового забезпечення: посадового окладу в розмірі 2600,00 грн., а не 2500,00 грн.; надбавки за стаж служби, виходячи із 40%, а не 35%; надбавки за службу в умовах режимного обмеження, що складає 390,00 грн., а не 375,00 грн.; премії старшого слідчого, яка складає 2,06%, тобто 140,70 грн. за січень 2016 року, розрахунок зроблений, виходячи із показника 0,47%, чим безпідставно зменшено розмір премії на 92,97 грн., всього було недоплачено пенсії в розмірі 472,97 грн. кожного місяця за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій з 01 липня 2012 року", що входять до розрахунку пенсії з 01.01.2016 без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 "У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та нарахувати і виплатити позивачу одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком;

- встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 05.10.2018 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача невірно, без урахування довідки Головного управління МВС України в Київській області від 07.06.2017 №А-1003000036. Крім того, позивач вказав, що відповідач зобов'язаний врахувати премію старшого слідчого, яка складає 2,06% - 140,70 грн. за січень 2016 року

Відповідач подав відзив на позовну заяву, з пропущенням строків встановлених ухвалою суду від 05.10.2018. У відзиві представник просить відмовити в задоволенні позову, в обґрунтування відмови зазначено, що позивачу проведено належний перерахунок пенсії, на підставі довідки від 07.06.2018. Також представник відповідача пояснив, що в постанові Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсії з липня 2012 року" йдеться про установлення відсоткового підвищення розміру пенсії та не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.

Судом відмовлено в задоволені клопотання представника відповідача про здійснення судового розгляду справи по суті з повідомленням сторін, позаяк клопотання обґрунтовано лише тим, що сума, про яку просить позивач є значною для Державного бюджету України. На думку суду, наведена обставина не є достатньою для зміни форми здійснення адміністративного судочинства. При цьому судом враховано, що статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справ про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

Як убачається з матеріалів судової справи, ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою від 24.05.2018, в якій просив здійснити перерахування та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з включенням до сум грошового забезпечення: посадового окладу в розмірі 2600,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання майор поліції 2000,00 грн.; надбавки за стаж служби, виходячи із 40% 1840,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимного обмеження 390,00 грн.; премії старшого слідчого, яка складає 1,38 %, тобто 94,25 грн.

Листом (без дати та номера) Пенсійний фонд України за дорученням Прем'єр-міністра України повідомив позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України віл 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пенсію перераховано з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 6497,73 грн. у тому числі: оклад за посадою 2500,00 грн.; оклад за спеціальним званням 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (35 %) 1575,00 грн.; щомісячні додаткові види грошового забезпечення 375,00 грн.; премія за січень 2016 року 47,73 грн. у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2016 складає 7128,53 грн.

Позивачем додано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 №А-1003000036, виданої ліквідаційною комісією Головного управлінням МВС України в Київській області, згідно з якою відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 змінився.

Вважаючи помилковими суми застосовані відповідачем під час перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015) внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з абзацом другим розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, зміст наведених норм дає підстави для висновку, що колишні працівники органів внутрішніх справ, які отримують пенсію, мають право на пенсійне забезпечення на рівні з поліцейськими, в тому числі й щодо перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності 02.12.2015) зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2017 №3 "Про внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. 988" (набрала чинності (19.01.2017) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до пунктів 1-4 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як убачається зі змісту листа Пенсійного фонду України (без дати та номера) позивачу здійснено перерахунок пенсії , що позивачем не заперечується.

Відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на підставі довідки від 07.06.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з дотриманням процедури, передбаченої "Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також відповідачем зазначено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісячно окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісячно окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17, керуючись практикою Верховного Суду України, висловленою в постановах від 22.06.2010 у справі №21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі №21-44а10, підтриманою Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007, за якою відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат, гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть залежати від видатків бюджету, дійшов висновку про необґрунтованість такої підстави.

Позивач як пенсіонер органів внутрішніх справ у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та у зв'язку з наданням довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мав право на перерахунок пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що надана позивачем довідка від 07.06.2017 №А-1003000036 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на момент виникнення спірних правовідносин була чинною та отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, оскільки копія довідки засвідчена представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Водночас матеріали справи не містять доказів проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 №А-1003000036, відповідно до якої: посадовий оклад - 2600,00 грн.; оклад за військовим спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1840,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 390 грн.; премія - 1,38% - 94,25 грн. Розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою становив 6924,25 грн.

Як уже зазначено судом, відповідно до листа Пенсійного фонду України (без дати та номера) пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення, яке станом на 01.01.2016 становило 6497,73 грн.

Разом з тим, розмір пенсії за цей період на підставі довідки від 07.06.2017 №А-1003000036 є вищим, в порівнянні з тим який використаний при здійсненні перерахунку.

Отже, враховуючи викладене наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 №А-1003000036 та виплати перерахованої пенсії з урахуванням раніше сплачених сум. Судом враховано положення частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

На думку суду, необґрунтованими є позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити пеперахунок пенсії позивачу з урахуванням премії старшого слідчого, яка складає 2,06%, тобто 140,70 грн., оскільки згідно з довідкою від 07.06.2017 №А-1003000036 премія становить 1,38% - 94,25 грн. Також не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача виплатити позивачу недоплачену частину пенсії однією сумою, оскільки позивачем така вимога не обґрунтована, судом не встановлено правового акту, який би визначав такий обов'язок за відповідачем. В даному випадку зобов'язання відповідача нарахувати та виплати позивача різницю недоплаченої пенсії є достатнім способом порушеного права, інтересу позивача щодо отримання пенсійних виплат.

Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 не може бути обмежений будь-яким строком.

Також позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки встановлення судового контролю віднесено до дискреційних повноважень суду, суд не вбачає необхідності у даному спорі встановлювати судовий контроль.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя). Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 5).

Як убачається з матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями). Оскільки сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07 червня 2017 року №А-1003000036.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець