
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 січня 2019 р. № 520/8584/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.А.,
за участю представників: позивача - Шимка Ф.А., відповідача та 3-ої особи - Коробкової Х.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (просп. Науки, буд. 27-Б, 8 пов., м. Харків, 61072, код ЄДРПОУ 37364327) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, Дегтярівська, 11 г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН", з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197; місцезнаходження: 04053, м. Київ, площа Львівська, 8) надати у відповідь на звернення ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" від 06.08.2018 вих. № 2018/08/06-1 нову індивідуальну податкову консультацію з урахування висновків, викладених в Постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 820/764/18, а саме: "...вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, надання у вигляді такого безоплатного харчування звільняється від оподаткування військовим збором та не може розглядатися як база нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування...".
Ухвалою суду від 09.10.2018 прийнято цю позовну заяву до розгляду та відкрито загальне підготовче провадження.
Ухвалою суду від 11.12.2018 залучено до участі у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (просп. Науки, буд. 27-Б, 8 пов., м. Харків, 61072, код ЄДРПОУ 37364327) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, Дегтярівська, 11 г, код ЄДРПОУ 39440996).
Протокольною ухвалою суду від 09.01.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звертався до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з заявою про надання податкової консультації. Не погодившись з отриманою консультацією позивач оскаржив її в судовому порядку. За результатами судового оскарження первинної податкової консультації позивач звернувся до податкових органів з заявою, в якій просив надати податкову консультацію з урахуванням висновків суду. За результатом звернення позивач отримав нову індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, з якою позивач не погодився, оскільки її висновки суперечать рішенню суду, у зв'язку з чим звернувся до суду із новим позовом.
Представник відповідача та третьої особи не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що податковий орган діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством, а надана індивідуальна податкова консультація відповідає вимогам чинного податкового законодавства.
Представник позивача надав відповідь на відзив, в якому зазначив про непогодження з позицією, викладеною у відзиві на позов.
Представник відповідача та третьої особи надав заперечення, в яких виклав непогодження з позицією позивача.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
Товариством з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" було направлено до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби звернення № 2017/11/17-1 від 17.11.2017 (а.с. 19-23) про надання індивідуальної податкової консультації, в якому позивачем були поставлені наступні питання:
- Чи вважається в розумінні підпункту 14.1.47. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України додатковим благом вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (код ЄДРПОУ 37364327) та сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи включається в розумінні підпункту "а" та абзацу другого підпункту "б" підпункту 164.2.17. пункту 164.2. статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі, а також сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи звільняється в розумінні підпункту 1.7. пункту 16-1 Підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від оподаткування військовим збором дохід у вигляді вартості громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства і сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи розглядається в розумінні абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в якості бази нарахування єдиного внеску вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства і сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведського столу", коли неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою (тобто отриманий дохід не може бути персоніфікований)?
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби було надано Товариству з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" Індивідуальну податкову консультацію № 3151/ІПК/28-10-01-03-11 від 26.12.2017, в якій зазначено, що дохід, отриманий фізичною особою як додаткове благо у вигляді вартості громадського харчування включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах, та є базою нарахування єдиного внеску.(а.с.28-30)
Позивач не погодився з вказаною індивідуальною податковою консультацією № 3151/ІПК/28-10-01-03-11 від 26.12.2017 та оскаржив її в судовому порядку.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування податкової консультації - відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/764/18 скасовано. Прийнято постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" задоволено. Скасовано індивідуальну податкову консультацію Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 3151/ІПК/28-10-01-03-11 від 26.12.2017.
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у постанові від 01.08.2018 по справі № 820/764/18 зазначила, що вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства, якими забезпечуються працівники позивача впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, надання у вигляді такого безоплатного харчування звільняється від оподаткування військовим збором та не може розглядатися як база нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідачем не зазначені причини зміни правил практичного застосування окремих норм Податкового кодексу України, викладених в інших податкових консультаціях, та не роз'яснено, чи може податковий агент визначати платника податку на доходи фізичних осіб, який отримав безоплатне громадське харчування, а також визначати сам об'єкт оподаткування вказаним податком. Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції задовольнив позов ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЕЙН" та скасував Індивідуальну податкову консультацію Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 3151/ІПК/28-10-01-03-11 від 26.12.2017.
06.08.2018 позивач звернувся до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зі зверненням про надання індивідуальної податкової консультації, в якій позивачем були поставлені наступні питання:
- Чи вважається в розумінні підпункту 14.1.47. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України додатковим благом вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (код ЄДРПОУ 37364327) та сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи включається в розумінні підпункту "а" та абзацу другого підпункту "б" підпункту 164.2.17. пункту 164.2. статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі, а також сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи звільняється в розумінні підпункту 1.7. пункту 16-1 Підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від оподаткування військовим збором дохід у вигляді вартості громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства і сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" в силу положень Колективного договору?
- Чи розглядається в розумінні абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в якості бази нарахування єдиного внеску вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства і сніданків, чаю, кави, безалкогольних напоїв, фруктів та кондитерських виробів, якими забезпечуються працівники Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведського столу", коли неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою (тобто отриманий дохід не може бути персоніфікований)?
А також, позивач просив надати податкову консультацію з урахуванням висновків Харківського апеляційного адміністративного суду, викладених в Постанові від 01.08.2018 по справі № 82/764/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації.(а.с. 39-44)
Листом від 21.08.2018 № 34894/10/28-10-01-03-11 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби повідомив позивача, що щодо надання нової індивідуальної податкової консультації з урахуванням висновків суду з питання оподаткування податком на доходи фізичних осіб, військовим збором доходу фізичної особи-працівника у вигляді безоплатного харчування та нарахування на такий дохід єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на виконання п. 52.5 ст. 52, п.53.2 ст.53 Податкового кодексу України, нову податкову консультацію надіслано до Державної фіскальної служби для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій. (а.с. 47)
20.08.2018 листом про розгляд питання щодо внесення ІПК до Єдиного реєстру ІПК № 4808/8/28-10-01-03-10/ІПК Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби надіслав на адресу Державної фіскальної служби України копію листа ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН", індивідуальну податкову консультацію та знеособлену індивідуальну податкову консультацію (а.с. 161-163)
Державною фіскальною службою України на адресу позивача було надіслано нову податкову консультацію № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК від 05.09.2018, в якій податковий орган роз'яснив, що вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі ТОВ «ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН», якими забезпечуються працівники товариства впродовж робочого дня за принципом «шведського столу», не є додатковим благом, але включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах, і є базою нарахування вданого внеску. Також зазначено, що при здійсненні операцій з безоплатного надання харчування юридичною особою своїм працівникам - фізичним особам, відповідно до положень п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу різниць не виникає і такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку. Щодо відображення операцій з безоплатно наданих товарів, робіт, послуг у бухгалтерському обліку, то регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Додатково повідомлено, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 820/764/18, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно ТОВ «ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН».
Позивач не погодився з податковою консультацією № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК від 05.09.2018 та звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірній консультації, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пп. 14.1.172-1. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Відповідно до абз. 1 п. 52.1. та п. 52.2. ст. 52 Податкового кодексу України, за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Відповідно до п. 52.4 ст. 52 ПК України індивідуальні податкові консультації надаються: в усній формі - контролюючими органами та державними податковими інспекціями; у письмовій формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, підлягає реєстрації в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій та розміщенню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси. Доступ до зазначених даних єдиної бази та офіційного веб-сайту є безоплатним та вільним. Порядок ведення та форма єдиної бази індивідуальних податкових консультацій визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. 52.5 ст. 52 ПК України контролюючий орган в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональний територіальний орган зобов'язаний надіслати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, індивідуальну податкову консультацію протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання звернення платника податків на отримання індивідуальної податкової консультації, для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, про що повідомляє платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, отримавши індивідуальну податкову консультацію від контролюючого органу, який йому підпорядковується, протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання такої консультації, але не більше 35 календарних днів, що настають за днем отримання контролюючим органом відповідного звернення платників податків, приймає одне із таких рішень: про внесення відомостей про індивідуальну податкову консультацію до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується; про відмову у внесенні відомостей до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, з одночасним наданням платнику податків від свого імені індивідуальної податкової консультації та внесенням відомостей про таку консультацію до зазначеного реєстру, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується, та платника податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 9-11 Порядку ведення єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, затвердженого Наказ Міністерства фінансів України 24.05.2017 № 523, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 червня 2017 р. за № 719/30587, інформація в ІПК має бути актуальною, якісно підготовленою і змістовною та не повинна містити персональних даних, даних з обмеженим доступом, неперевірених або неузгоджених відомостей. У разі скасування ІПК у судовому порядку така консультація підлягає виключенню з Реєстру та заміні на нову ІПК, що надана з урахуванням висновків суду, у строки, визначені пунктом 53.2 статті 53 Кодексу, з відміткою про те, що нова ІПК надана на підставі рішення суду. Контролюючий орган в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональний територіальний орган зобов'язані надіслати ДФС ІПК протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання звернення платника податків на отримання ІПК, для розгляду питання щодо внесення відомостей про таку консультацію до Реєстру, про що повідомляють платника податків у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу. Рішення про внесення або відмову у внесенні ІПК контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів до Реєстру приймається ДФС у межах строків, визначених Кодексом.
Пунктом 53.2 статті 53 ПК України передбачено, що платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду. Протягом 30 календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.
Судом встановлено, що 03.03.2016 між адміністрацією та трудовим колективом ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" укладено Колективний договір на 2016 - 2023 р.р., який затверджено Протоколом Загальних зборів трудового колективу № 1 від 03.03.2016 та зареєстровано Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради 13.10.2016 за реєстраційним номером 3822. (а.с. 52-58)
Пунктом 8.11. вказаного договору встановлено, що підприємство зобов'язується забезпечити працівників громадським харчуванням в кафетерії підприємства та кімнаті для прийому їжі, а також сніданками, чаєм, кавою, безалкогольними напоями, фруктами та кондитерськими виробами впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" (п. 9 Додатку № 7 до Колективного договору).
05.04.2016 між адміністрацією та трудовим колективом ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" укладено Колективний договір на 2018 - 2023 р.р., який затверджено Протоколом Загальних зборів трудового колективу № 2 від 05.04.2018 та зареєстровано Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради 25.10.2018 за реєстраційним номером 4117.(а.с. 91-97)
Пунктом 8.9. вказаного договору встановлено, що підприємство зобов'язується забезпечити працівників громадським харчуванням в кафетерії підприємства та кімнаті для прийому їжі, а також сніданками, чаєм, кавою, безалкогольними напоями, фруктами та кондитерськими виробами впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл" (п. 12 Додатку № 7 до Колективного договору).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про колективні договори і угоди" положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
Пунктом 7 Додатку № 7 "Положення про надання соціальних гарантій, компенсацій, пільг працівникам ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" до Колективного договору встановлено, що порядок організації харчування визначається відповідним Положенням, яке затверджується керівником підприємства за погодженням з Уповноваженою на представництво трудовим колективом особою. (а.с. 98)
Відповідно до пунктів 3.10. - 3.12 Положення про організацію харчування в ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" від 01.02.2018, обслуговування працівників Товариства здійснюється за формою "шведський стіл". Працівники Товариства мають змогу підійти до місця, де знаходяться продукти та взяти необхідну для себе кількість у розмірі, визначеному на власний розсуд. Після прийому їжі працівники Товариства повинні прибрати за собою та здати брудний посуд в призначене для цього місце. Працівники Товариства забезпечуються продуктами на безоплатній основі. Витрати з забезпечення працівників Товариства продуктами несе Товариство відповідно до умов Колективного договору. (а.с. 59-64)
Отже, судом встановлено, що ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" здійснює забезпечення працівників безоплатним громадським харчуванням в кафетерії підприємства та кімнаті для прийому їжі, а також сніданками, чаєм, кавою, безалкогольними напоями, фруктами та кондитерськими виробами впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", який передбачає, що працівники мають змогу підійти до місця, де знаходяться продукти, та взяти необхідну для себе кількість у розмірі, визначеному на свій власний розсуд, тобто, неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою, та безоплатне харчування не може бути персоніфіковане.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 164.1. ст. 164 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з пп. 14.1.47. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Відповідно до пп. "а" пп. 164.2.17. п. 164.2. ст. 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.
Додатково до винятків, передбачених підпунктом "а" цього підпункту, не вважаються додатковим благом платника податку доходи, одержані у формі та розмірах, що підлягають включенню роботодавцем до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, а також кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для інвалідів, у тому числі які призначені для участі інвалідів в фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах, лікарських та медико-відновлюваних засобів та інших доходів, наданих (виплачених) платнику податку - учаснику спортивних (крім професійного спорту), фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізкультурно-оздоровчої діяльності та фізкультурно-спортивної реабілітації, що фінансуються з бюджету та/або бюджетними організаціями, іншими неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату надання таких коштів (пп. "б" пп. 164.2.17. п. 164.2. ст. 164 Податкового кодексу України).
Аналіз вищезазначених норм вказує, що у випадку, якщо кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) роботодавцем (податковим агентом) платникам податків (працівникам такого податкового агента) на виконання обов'язку щодо їх забезпечення додатковими соціальними гарантіями, компенсаціями та пільгами в силу укладеного та чинного колективного договору, а також включення роботодавцем витрат на таке надання (зокрема, продукти харчування) до складу собівартості реалізованих послуг, то таке надання (кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги тощо) не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу таких платників податку.
Відповідно до п. 16-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно із пп. 1.7. п. 16-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до абз. першого п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
На підставі вказаних норм суд апеляційної інстанції при розгляді справи № 820/764/18 прийшов до висновку, що вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства, якими забезпечуються працівники позивача впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, надання у вигляді такого безоплатного харчування звільняється від оподаткування військовим збором та не може розглядатися як база нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вказане рішення суду є чинним та підтверджує право позивача на отримання індивідуальної податкової консультації саме з урахуванням зазначених висновків. При цьому вказання відповідачем в оспорюваній податковій консультації на наявність підстав для оподаткування харчування працівників товариства як інших доходів відповідно до пп.164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПК України також повністю суперечить висновкам суду по справі № 820/764/18, тому є неправомірним.
Крім того, суд зазначає, що ДФС України надавались індивідуальна податкова консультація № 5683/6/99-99-13-02-03-15 від 22.03.2017 (а.с.31), якою встановлено: якщо роботодавцем організовується для працівників безкоштовне харчування за принципом "шведського столу", коли неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою, тобто, отриманий дохід у вигляді додаткового блага не може бути персоніфікований, то вартість такого харчування не може розглядатися як об'єкт оподаткування та база нарахування єдиного внеску; дохід, отриманий фізичною особою як додаткове благо у вигляді вартості безоплатного харчування включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому, вартість наданого працівникам безоплатного харчування є базою нарахування єдиного внеску.
Проте, відповідачем не зазначені причини зміни правил практичного застосування окремих норм Податкового кодексу України та не роз'яснено чи може податковий агент визначати платника податку на доходи фізичних осіб, який отримав безоплатне громадське харчування, а також визначати сам об'єкт оподаткування вказаним податком.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовна вимога про скасування спірної індивідуальної податкової консультації підлягає задоволенню.
Разом з цим, щодо позовних вимог в частині визнання протиправною Індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, суд зазначає, що ця вимога може бути розглянута стосовно правового акту індивідуальної дії.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Індивідуальна податкова консультація не відповідає усім вказаним ознакам, зокрема не вичерпує свою дію його виконанням та не має визначеного строку.
При цьому, відповідно до приписів п. 53.2. ст. 53. ПК України платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Отже, вказана норма ПК України прирівнює порядок оскарження індивідуальної податкової консультації до порядку оскарження правового акту індивідуальної дії (індивідуального акту), однак не визначає індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії (індивідуальний акт).
Таким чином, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача в даному випадку є саме скасування індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним задовольнити позов ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЕЙН" шляхом скасування індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, оскільки ця консультація надана без урахування висновків, викладених у постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 820/764/18 та не за всіма питаннями, які були поставлені у зверненні позивача, від 06.08.2018 № 2018/08/06-1.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної фіскальної служби України надати у відповідь на звернення ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" від 06.08.2018 вих. № 2018/08/06-1 нову індивідуальну податкову консультацію з урахування висновків, викладених в Постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 820/764/18, а саме: "...вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, надання у вигляді такого безоплатного харчування звільняється від оподаткування військовим збором та не може розглядатися як база нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування...", суд зазначає таке.
Абзацами 1, 2 пункту 53.2. статті 53 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків може оскаржити до суду надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладену в письмовій формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Індивідуальна податкова консультація № 3151/ІПК/28-10-01-03-11 від 26.12.2017, яка була скасована Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 по справі № 820/764/18, надана позивачу Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.
Однак, спірна податкова консультація від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК була надана Державною фіскальною службою України.
Отже, у разі скасування індивідуальної податкової консультації від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК в судовому порядку саме у відповідача - ДФС України виникає обов'язок з надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
При цьому суд не вбачає повторності вчинення протиправних дій одним й тим саме органом державної влади або допущення бездіяльності при наданні позивачу оспорюваної в даній справі ІПК, оскільки консультації надавалися різними податковими органами, через що суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Державної фіскальної служби України надати у відповідь на звернення ТОВ "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" від 06.08.2018 вих. № 2018/08/06-1 нову індивідуальну податкову консультацію з урахування висновків, викладених в Постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 820/764/18, а саме: "...вартість громадського харчування в кафетерії та кімнаті для прийому їжі Товариства впродовж робочого дня за принципом "шведський стіл", не є додатковим благом та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, надання у вигляді такого безоплатного харчування звільняється від оподаткування військовим збором та не може розглядатися як база нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування...".
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (просп. Науки, буд. 27-Б, 8 пов., м. Харків, 61072, код ЄДРПОУ 37364327) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, Дегтярівська, 11 г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 05.09.2018 № 3853/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАРІУМ ЮКРЄЙН" (просп. Науки, буд. 27-Б, 8 пов., м. Харків, 61072, код ЄДРПОУ 37364327) у розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 08 лютого 2019 року.
Суддя Білова О.В.