
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
06 лютого 2019 року №753/1707/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% з 03.10.2017 - неправомірними;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 03.10.2017.
Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 07.02.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправно було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу 1%, замість вірного, на думку позивача, 1,35%. Крім того, позивач наголошує, що при призначенні пенсії за віком, відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, а має місце призначення іншої пенсії по іншому закону, а томі такі твердження відповідача є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 26.03.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив суд у задоволенні позову відмовити, оскільки при призначенні позивачу пенсії за віком Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. При цьому, відповідач відмітив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено 03.10.2017, тобто до набрання чинності 11.10.2017 змін до пенсійного законодавства, а тому розмір його пенсії перераховано із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на момент звернення до суду з даним позовом на обліку у Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, наразі отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 10.04.1992 по 30.09.2017 позивач отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Матеріали справи свідчать, що 03.10.2017 позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, з 03.10.2017 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Разом з тим, ще 29.09.2017 позивач звернувся із заявою до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в які просив надати роз'яснення щодо розрахунку призначеної пенсії.
У відповідь на звернення позивача від 29.09.2017 відповідач листом від 02.11.2017 повідомив, що згідно з Законом України «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в України за 2014-2016 роки 3 764, 40 грн. та із врахуванням коефіцієнта страхового стажу 1%.
Позивач вважаючи такий обрахунок пенсії безпідставним та таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки застосуванню підлягає коефіцієнт страхового стажу в розмірі 1,35%, звернувся до суду з даним позовом.
Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції станом на час переведення поивача на інший вид пенсії) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором..
Аналогічна норма закріплена і у статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором;
- особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, позивач має право на отримання двох видів пенсій за різними законами - у зв'язку із вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач набув право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки досяг пенсійного віку, та має достатній страховий стаж, перебуває на обліку у відповідача.
При цьому слід зазначити, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться в межах одного закону, а у цьому законі передбачені лише три види пенсії - за віком, по інвалідності, по втраті годувальника. У таких випадках і застосовується правова норма частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У даному випадку позивач, отримуючи пенсію за одним Законом, звернувся з заявою до відповідача про призначення йому пенсії за іншим Законом. Так, позивач просив призначити йому пенсію за віком на підставі статей 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не перевести його на пенсію за віком у межах одного Закону.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:К), де: Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Отже, доводи відповідача, що пенсія за вислугою років є пенсією, і після її призначення відбувається не призначення іншого виду пенсії, а перехід на інший вид пенсії, спростовуються вищевикладеним.
Разом з тим, з листа Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 02.11.2017 №16404/14/К-1306 вбачається, що згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки 3 764, 40 грн. із врахуванням коефіцієнту страхового стажу 1%.
Так, коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 з 03.10.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проте, до цього позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, в даному випадку, пенсію за віком призначено позивачу вперше з 03.10.2017.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною першою статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
У зв'язку з проведенням пенсійної реформи 03.10.2017 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" за №2148-VIII (далі Закон №2148-VIII), положення якого стосовно внесення змін до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набрали чинності з 11.10.2017.
В силу частини 43 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 44 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Так, суд наголошує, що оскільки з 03.10.2017 позивачеві було вперше призначено пенсію за віком, то в даному випадку, підлягають застосуванню саме приписи частини 44 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно було застосовано оцінку величини страхового стажу в розмірі 1%, оскільки позивачеві було вперше призначено пенсію за віком, а не проведено її осучаснення та перерахунок, як раніше призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому посилання відповідача на приписи частини 43 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в даному випадку є хибними та такими, що порушують права позивача.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 72-77, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% з 03.10.2017 - протиправними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 03.10.2017.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.