Рішення № 79693304, 07.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
580/23/19
Номер документу
79693304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року справа № 580/23/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави з позовом до Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розроблення та не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації майданчиків спортивних дитячих ігрових (як складових майданчиків спортивних дитячих ігрових), розташованих в центрах сіл Рацеве та Вітове Чигиринського району Черкаської області;

- зобов'язати відповідача на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації майданчиків спортивних дитячих ігрових (як складових майданчиків спортивних дитячих ігрових), розташованих в центрах сіл Рацеве та Вітове Чигиринського району Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що розташовані на території сіл Рацеве та Вітове дитячі майданчики (майданчик спортивний дитячий ігровий у центрі села Рацеве та майданчик спортивний дитячий ігровий у центі села Вітове) є елементами благоустрою Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області та, відповідно, підлягають проведенню інвентаризації та паспортизації. Однак, відповідач після прийняття вказаних об’єктів благоустрою, на баланс усупереч вимог Закону України “Про благоустрій населених пунктів” інвентаризацію та паспортизацію останніх не здійснив, обстеження та перевірка їх технічного стану конструктивних елементів майданчиків не провів, паспорти на дитячі майданчики та інша документація про їх огляд чи ремонт не склав. Бездіяльність відповідача з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я, грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров’ю дітей сіл Рацеве та Вітове, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Ухвалою суду від 08.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Рацівською сільською радою Чигиринського району Черкаської області відзиву на позов суд розцінює як визнання позову.

Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що на балансі Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області перебуває дитячий майданчик, розташований у центрі села Рацеве (взятий на облік у листопаді 2016 року) та дитячий майданчик, розташований у центрі села Вітове (взятий на облік у серпні 2017 року), які придбані за спонсорські кошти.

Відповідно до листа Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області від 17.12.2018 №02-28/584 рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації дитячих майданчиків по Рацівській сільській раді не приймалися. Паспорти на дитячі майданчики не виготовлялися та паспортизація не проводилася.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 44 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” визначено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів, окрім іншого, належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону заходами з благоустрою населених пунктів - є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об’єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Відповідно до ч. З ст. 15 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об’єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Обов’язок підприємств, установ та організацій проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об’єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”).

При цьому, п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” передбачено, що елементами благоустрою (частинами) об’єктів благоустрою є: обладнання (елементи) дитячих, спортивних га інших майданчиків.

Відтак, розташовані в центрах сіл Рацеве та Вітове Чигиринського району Черкаської області дитячі майданчики є елементами благоустрою Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області та, відповідно, підлягають проведенню інвентаризації та паспортизації.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 550 від 29.10.2012 (далі - Інструкція).

Згідно п. 1.3 Інструкції, паспортизація об’єктів благоустрою — складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою.

Технічна інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об’єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування (п. 1.4 Інструкції).

Отже, обов’язок щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою (їх частин) згідно вимог вищезазначених правових норм покладається на Рацівську сільську раду Чигиринського району Черкаської області

Рацівська сільська рада Чигиринського району Черкаської області після прийняття об’єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків на баланс, інвентаризацію та паспортизацію останніх не здійснила, обстеження та перевірка їх технічного стану не проводилися, документація про їх огляд, ремонт не складалась.

За відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою населених пунктів позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об’єктів благоустрою (їх частин).

Частиною 2 ст. 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990, ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789X11 (78912) від 27.09.1991 передбачено, що держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.

Частиною 2 ст. 6 Закону України “Про охорону дитинства” передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Бездіяльність Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, з питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я, грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров’ю дітей сіл, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Аналогічна позиція викладена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 27.07.2016 за результатами розгляду справи № 524/7297/15-а.

Відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

При цьому, відповідно до п.п. З, 4 рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 інтереси держави можуть повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В їх основі є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування її економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання тощо.

У вказаному рішенні Конституційного Суду України зазначив, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд висновує, що бездіяльність Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області щодо незатвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків є порушенням прав дітей на безпечне дозвілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави, призводить до порушень самих інтересів держави, що у свою чергу покладає па прокурора обов’язок на звернення до суду для їх захисту.

З урахуванням наведеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги предмет та підстави та спору, а також те, що у даній справі судом встановлено, що порушення допущено самою Рацівською сільською радою Чигиринського району Черкаської області, яка є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, а також те, що прокурор звернувся до суду як самостійний позивач, суд висновує, що понесені останнім витрати зі сплати судового збору у сумі 1 762 грн 00 коп. належить стягнути з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Ю. Кондратюка, 25, ідентифікаційний код 02911119) в інтересах держави до Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (20910, Черкаська область, Чигиринський район, с. Рацеве, вул. Центральна, 74/б, ідентифікаційний код 33369824) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області щодо не розроблення та не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації майданчиків спортивних дитячих ігрових (як складових майданчиків спортивних дитячих ігрових), розташованих в центрах сіл Рацеве та Вітове Чигиринського району Черкаської області.

Зобов’язати Рацівську сільську раду Чигиринського району Черкаської області на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації майданчиків спортивних дитячих ігрових (як складових майданчиків спортивних дитячих ігрових), розташованих в центрах сіл Рацеве та Вітове Чигиринського району Черкаської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (20910, Черкаська область, Чигиринський район, с. Рацеве, вул. Центральна, 74/б, ідентифікаційний код 33369824) на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751, ВДКСУ м. Київ, код банку 820172, код класифікації видатків бюджету — 2800) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн 00 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький