Рішення № 79692848, 29.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
520/10881/18
Номер документу
79692848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2019 р. Справа № 520/10881/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа: управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 9224,20 грн.

Ухвалою суду від 10.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 09.01.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання від 09.01.2019 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.01.2019 року у відкритому судовому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 07 серпня 2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого нотаріусом Жовнір В.В. та зареєстровано в реєстрі за № 3745, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 922 420,00 грн., що становить еквівалент 34 000,00 тис. доларів США.

Посилаючись на п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» вказує, що платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

16.11.2018 року позивач звернувся до Київського ОУПФУ м. Харкова із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна. Проте, листом Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №21360-47/03 від 20.11.2018 року фактично відмовлено позивачу в повернення сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності рішення суду.

Позивач не погоджується з бездіяльністю ПФУ та за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом. Просив суд задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.

У наданій до суду заяві позивач повідомив про неможливість прибуття у судові засідання (а.с. 28).

27.12.2018 року (Вх. № 01-26/70359/18) (а.с. 21 - 22) представник відповідача надав до канцелярії суду відзив на позов, у якому зазначив, що згідно п. 9 статті 1 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно квитанції №ПН 25 від 07.08.2018 року ОСОБА_1 перерахувала суму 9 224,20 грн. на рахунок УДК Київського району м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999675). Однак, позивач не надав доказів помилковості сплати судового збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 9 224,20 грн. з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.

Окрім того, на даний час у ПФУ відсутні підстави для проведення перевірки щодо встановлення факту сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна, оскільки Пенсійний фонд не має змоги самостійно встановити чи дійсно позивач придбав нерухомість вперше, тому відсутні підстави для задоволення позову.

У зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10.12.2018 року залучено по адміністративній справі в якості третьої особи - управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова. Запропоновано третій особі надати пояснення по справі.

Проте, представник третьої особи правом на надання пояснень не скористався.

Сторони та третя особа у судове засідання не з'явилися, своїх уповноважених представників також не направили, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначені вище положення, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, 07 серпня 2018 року між ОСОБА_1 (Покупець) та ОСОБА_2 (Продавець) було укладено договір купівлі - продажу квартири, посвідченого нотаріусом Жовнір В.В. та зареєстровано в реєстрі за № 3745, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 922 420,00 (дев'ятсот двадцять дві тисячі чотириста двадцять) грн., що становить еквівалент 34 000,00 (тридцять чотири) тис. доларів США. (а.с. 7 - 8).

Згідно копії квитанції № 25 від 07.08.2018 року ОСОБА_1 перерахувала 1 % вартості нерухомого майна, що становить 9 224,20 грн., на наступні реквізити: отримувач коштів: УК Холодног/Хар Холодногір /2414500, рахунок отримувача 31118156020006, код отримувача 379999696, код банку отримувача 899998, банк отримувача: Казначейство України (а.с. 6).

16.11.2018 року позивач звернувся до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання (купівлі - продажу) нерухомого майна (квартири) 1 % вартості нерухомого майна (9 224,20 грн.) надавши документи, які підтверджуються факт придбання квартири вперше.

Проте, листом Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 21360-47/03 від 20.11.2018 року фактично відмовлено позивачу в поверненні сплаченого судового збору 1 % вартості нерухомого майна з посиланням на те, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями щодо визначення прав власності громадян на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше. Первинність придбавання нерухомого майна встановлюється лише органами суду. Також повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе за наявністю позитивного рішення суду (а.с. 12).

Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ПФУ, за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон № 400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 вказаного Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання позивачем квартири у власність підтверджується договором купівлі-продажу квартири, посвідченим в нотаріальному порядку та зареєстрованим в реєстрі за №3745.

У витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 133525908 від 07.08.2018 року наявна інформація, що за позивачем зареєстровано право власності лише на одну квартиру за адресою: АДРЕСА_1, яка набута на підставі договору купівлі - продажу від 07.08.2018 року № 3745 (а.с. 9 - 11). Інших відомостей, зокрема, про наявність у власності позивача іншого нерухомого майна (квартири) чи про придбання ним такого майна, немає.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Управління ПФУ покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним квартири вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 07.08.2018 року вперше придбав житло за договором купівлі - продажу нерухомого майна - квартиру та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 9 224,20 грн. згідно квитанції № 25 від 07.08.2018 року на вказану суму, який підлягає поверненню.

Відсутність механізму перевірки органами ПФУ інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 30 січня 2018 року (справа №819/1498/17), від 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17), 20 березня 2018 року (справа №819/1249/17), від 19 червня 2018 року (справа №607/14722/16-а), від 28 листопада 2018 року (справа № 813/1126/17).

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог згідно ч.2 ст. 9 КАС України та задовольнити адміністративний позов шляхом зобов'язання Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова сформувати та подати до казначейської служби подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 9 224,20 грн.

Відповідно до ч.8 ст. 139 КАС України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Згідно ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви чи клопотання.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022), третя особа: управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999675, адреса: 61002, м. Харків, вул. Алчевських, 44а) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова сформувати та подати до казначейської служби подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 9224 (дев'ять тисяч двісті двадцять чотири) грн. 20 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повне рішення виготовлено 08 лютого 2019 року.

Суддя О.В.Шевченко