
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2019 р. Справа № 2040/8038/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківський області щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні позивачу пенсії, не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення (замість довідки № 100/29999 від 31.05.2017 р.), з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківський області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області нову довідку (замість довідки № 100/29999 від 31.05.2017 р.) про розмір грошового забезпечення позивача з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах та з перерахунком всіх надбавок та премій в зазначених нижче відсотках: - посадовий оклад - 2600,00 грн.; - оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; - відсоткова надбавка за вислугу років - 2200,00 грн.; - надбавка 100% - надбавка за особливі умови служби 50% - надбавка пенсійна - 515,47 грн.; - надбавка за безперервну службу 90 % - доплата від суми пенсії 50% - премія 33,3%, з дати виникнення права на перерахунок - з 01.01.2016 року;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківський області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на момент його звільнення з органів МВС з призначенням пенсії, управлінням МВС України в Харківський області 2007 року було виготовлено грошовий атестат № 14, в якому були зроблені відповідні записи про всі належні позивачу суми грошового забезпечення. Також Пенсійним фондом в Харківський області позивачу надано копія висновку про призначення йому пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ»: - посадовий оклад - 110,00 грн.; - оклад за спеціальним званням, капітан міліції - 120,00 грн.; - відсоткова надбавка за вислугу років 40% - 92,00 грн.; - надбавка 100% - 322,00 грн.; - надбавка за особливі умови служби 50% - 115,00 грн.; - надбавка пенсійна - 515,47 грн.; - надбавка за безперервну службу 90 % - 1147,05 грн.; - доплата від суми пенсії 50% - 515,00 грн.; - премія, 33,3 % - 806,36 грн.
Після отримання від територіального ПФУ списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області було підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області довідку позивача № 100/29999 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року. Відповідно до вказаної довідки розмір мого грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою прирівняною до начальника відділення Головного управління національної поліції становить: - посадовий оклад - 2600,00 грн.; - оклад за спеціальним званням, капітан поліції - 1800,00 грн.; - надбавка за вислугу років, 50% - 2200.00 грн.; - премія, 3,14% - 207,24 грн. Всього: 6807,24 грн. Листом Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області № Б 532/119-29-2/01-2018 року позивач повідомлено, що в наданій пенсійному органі довідці № 100/29999 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають Постанові № 988.
Позивач вважає, що Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області протиправно не було включено до довідки позивача № 100/29999 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року всіх надбавок, а також значно зменшено розмір премії, чим на думку позивача порушено його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, у зв'язку з чим просив задовольнити позов, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Ухвалою суду від 01.10.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 18.10.2018 року (Вх. № 01-26/54097/18) надано до суду відзив на позов з додатками (а.с. 37 - 46), в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби в міліції (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка 100%, пенсійна надбавка за безперервну службу), на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення. Вказане унеможливлює їх включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до Порядку № 45 Національною поліцією України визначені середні розміри премій за посадами поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року. Окрім того, вказаний відповідачем розмір премії 3,14 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2016 року) за відповідною посадою згідно абз.5 п.5 Порядку перерахунку пенсій № 45.
Відтак, при виготовленні та поданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області діяла виключно у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством.
Ухвалою суду від 19.10.2018 року зупинено провадження по справі № 2040/8038/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 року поновлено провадження в адміністративній справі № 2040/8038/18.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, суд вирішує дану типову справу з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного суду, викладених у рішенні від 12.12.2018 року по зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, що підтверджено копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії № НОМЕР_2 (а.с. 18).
Згідно копії посвідчення № 530812, виданого УПСЗН Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради 26.12.2007 року, позивач є інвалідом ІІ групи та має право на пільги (а.с. 19).
Пенсію позивачу призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті № 14, виданого ГУМВС України в Харківській області, відповідно до якого, крім посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років (стаж роботи) враховано також надбавка 100 %, надбавка за високі досягнення, доплата від суми пенсії, надбавка за безперервну службу та премія у розмірі 33,3 % (а.с. 29).
Згодом позивачу проведено перерахунок пенсії, при якому також враховані надбавка за виконання особливо важливих завдань 48 % та премія у розмірі 70 % згідно виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області довідки №100/29999-20030010668 від 05.06.2012 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 21).
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області було сформовано нову довідку № 100/29999-2003001168 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами чинного законодавства станом на 01.01.2016 року за посадою "старший інспектор відділу оформлення ДТП при ГУ МВС України в Харківській області" становить: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за спеціальним званням "капітан поліції" - 1800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 2200,00 грн., премія (3,14%) - 207,24 грн., всього: 6807,24 грн. (а.с. 20).
Ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Харківській області було надіслано до ГУПФУ в Харківській області довідку № 100/29999-2003001168 без дати, в якій зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.01.2018 року № 103 та 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою позивача становить: посадовий оклад 2600,00 грн., оклад за спеціальним званням капітан поліції 1800,00 грн., надбавка за вислугу років 2200,00 грн., премія 8,42 % 555,72 грн. Загальна сума 7155,72 грн.
Вважаючи, що у довідці протиправно не відображено всі додаткові види грошового забезпечення та раніше встановлений позивачу відсоток премії, які він отримував на час звільнення з органів внутрішніх справ, 31.08.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області із заявою, в якій просив виготовити та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в якій відповідно до постанови КМУ № 988 з урахуванням постанови КМУ № 1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, його основні та додаткові види, а саме: - посадовий оклад - 2600,00 грн.; - оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; - відсоткова надбавка за вислугу років - 2200,00 грн.; - надбавка 100 %; - надбавка за особливі умови служби 50 %; - надбавка за безперервну службу 90 % - доплата від суми пенсії 50% - премія 33,3% (а.с. 22 - 27).
Листом Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області від 12.09.2018 року №Б-532/119-29-2/01-2018 повідомлено заявника (позивача), що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсій за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Таким чином, виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області правових підстав не має (а.с. 28).
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії та невідображенням всіх додаткових видів грошового забезпечення та раніше встановленого позивачу відсотку премії а також направлення її до ГУ ПФУ в Харківській області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Пунктом 1 вказаної постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Згідно з положеннями пунктів 1- 3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно абз. 7 п.5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Таким чином, оскільки такі види грошового забезпечення, як: надбавка 100%, надбавка за особливі умови служби 50%, надбавка за безперервну службу 90 %, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не були встановлені законодавством для поліцейських та поліцейським не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ у Харківській області у довідці про розмір грошового забезпечення № 100/29999-2003001168.
Окрім того, у виданій 05.06.2012 року управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області довідці №100/29999-20030010668 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, за якою позивачу здійснювався перерахунок пенсії, також не зазначено зазначених вище надбавок та доплат.
Тому, відсутні підстави вважати, що відповідачем протиправно не включено в довідку від 31.05.2017 року № 100/29999-2003001168 зазначені вище надбавки та доплати.
Щодо врахування до інших видів грошового забезпечення позивача при перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року надбавки пенсійної та доплати від суми пенсії 50 %, суд зазначає, що дійсно, згідно наданого позивачем грошового атестату № 14, виданого ГУМВС при звільненні позивача, грошове забезпечення позивача при обрахунку його пенсії включало доплату від суми пенсії 50%. Пенсійна надбавка включена не була. Проте, вказаної доплати від суми пенсії 50% та пенсійної надбавки за відповідною посадою при виникненні права на перерахунок пенсії поліцейським не передбачена.
Відтак, у відповідача були відсутні підстави для включення вказаних надбавок і доплат в довідку про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 року пенсії позивача.
Посилання позивача в позовній заяві на те, що при формуванні довідки про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 року позивачу пенсії слід керуватися не тільки постановою КМУ № 988, а й постановою № 1294 від 07.11.2007 року, якою упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, суд вважає безпідставними та не приймаються судом до уваги, оскільки вказана постанова визначає види та структуру грошового забезпечення не поліцейських, а інших категорій осіб.
Суд також не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ у Харківській області у довідці від 31.05.2017 року №100/29999-2003001168 премії у меншому відсотковому розмірі 3,14%, тоді як позивач перебуваючи на посаді старшого інспектора міліції отримував 33,3 % премії, виходячи з наступного.
Як вже зазначалося судом, згідно абз.5 п.5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Так, згідно наданої Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ у Харківській області інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені за грудень 2015 року, які фактично виплачувалися працівникам апарату Головних управлінь Національної поліції за посадою "старший інспектор" у грудні 2015 року становили 3,14 % (а.с. 44 - 45).
Відповідачем також було надано інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір премій, які фактично виплачувалися працівникам апарату Головних управлінь Національної поліції за посадою "старший інспектор" у січні 2016 року становив 8,42 %.
Матеріалами справи підтверджено, що у виданій відповідачем довідці № 100/29999-2003001168 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року, у якій зазначено середній розмір премії за посадою "старший інспектор" 3,14% - 207,24 грн.
Тобто, у вказаній довідці станом на 01.01.2016 року відповідачем було зазначено середній розмір премії, отриманої поліцейськими за відповідною посадою за грудень 2015 року.
Проте, згодом Ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Харківській області було надіслано до ГУПФУ в Харківській області іншу довідку № 100/29999-2003001168 (без дати) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивачу, в якій зазначено середній розмір премії за посадою позивача 8,42 % (555,72 грн.), яка є середнім розміром премії за січень 2016 року та є більшим ніж за грудень 2015 року.
Таким чином, у останній довідці № 100/29999-2003001168 (без дати), яка надіслана до органів ПФУ для перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 року, відповідачем вірно вказано розмір премії 8,42 % (555,72 грн.), визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Таким чином, в результаті перерахунку пенсії позивача та врахування згідно довідки розміру премії - 8,42 % (555,72 грн.) за січень 2016 року, розмір пенсії позивача збільшиться в порівнянні з перерахунком пенсії позивача з врахуванням розміру премії за грудень 2015 року - 3,14% (207,24 грн.).
Отже, вказаний відповідачем розмір премії в довідці №100/29999-2003001168 є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (січень 2016 року), що узгоджується зі змістом абз.5 п.5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у відсотковому розмірі 33,3 %, які отримував позивач перебуваючи на посаді старшого інспектора міліції, відсутні.
Відтак, у відповідача були відсутні підстави для включення премії у розмірі 33,3% в довідку №100/29999-2003001168 про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 року пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з врахуванням вказаних ОСОБА_1 в позовній заяві надбавок, доплат та премії у розмірі 33,3 %, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Підстав для формування Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку з 01.01.2016 року пенсії позивача відсутні.
Аналогічну правову позицію було висловлено Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 р. за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18), залишеної без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року (провадження № 11-308заі18).
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313, адреса: 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, буд. 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.