
Справа № 396/2211/18
Провадження № 2-о/396/2/19
РІШЕННЯ
Іменем України
05.02.2019 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого: Гарбуз Ольга Анатоліївна
за участю секретаря судового засідання: Пономаренко Р.В.
прокурора Стрижеус С.П.,
представника Рівнянської сільської ради ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу № 396/2211/18 за заявою керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, заінтересовані особи: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, виконавчий комітет Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання спадщини відумерлою, що залишилась після смерті ОСОБА_2 та передачу її у власність територіальної громади Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області,-
ВСТАНОВИВ:
Керівник Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області діючи в інтересах держави в особі Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою, посилаючись на те, що після смерті ОСОБА_3, яка померла 08 січня 2006 року, залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,65 га, яка розташована на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області та належала останній на підставі Державного акта на право приватної власності на землю. Спадкоємці після смерті ОСОБА_4 відсутні, тому прокурор просить визнати спадщину відумерлою та передати земельну ділянку у власність територіальної громади Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Ухвалою суду від 28.11.2018 року заяву керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання відумерлою спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 та передачу її у власність Рівнянській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області залишено без руху , та надано строк для усунення виявлених недоліківю.
05.12.2018 року на виконання вимог ухвали судді від 28.11.2018 року, заявником подано до суду заяву після усуненення недоліків у відповідності вимог ст. 175-177 ЦПК України.
Ухвалою суду від 07.12.2018 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку окремого провадження на 26.12.2018 року, яке було відкладено на 15.01.2019 року, у зв"язку з неявкою в судове засідання представника заінтересованої особи.
Ухвалою суду від 15.01.2019 року за клопотанням прокурора, замінено заінтересовану особу відділ в Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, розгляд справи відкладено на 05.02.2019 року.
В судовому засіданні прокурор Новоукраїнської місцевої прокуратури заявлені вимоги підтримала та просила визнати спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 у вигляді земельної ділянки відумерлою та передати її у власність територіальної громади Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області
В судовому засіданні представник заінтересованої особи Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області підтримала заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в судове засідання не з’явився про день та час розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Пояснень та заперень до суду не надіслали.
Заслухавши пояснення прокурора, представника Рівнянської сільської ради та дослідивши докази по справі, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в судах
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 3 статті 56 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Окрім того, під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» відповідно до вказаного рішення Конституційного суду України, слід розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
У Конституції України (ст. 142) та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.16) визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Дана заява як захід прокурорського реагування подана в інтересах Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіроовградської області, на території якої знаходиться земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка після смерті ОСОБА_3 залишилася без власника, і упродовж 2006-2018 років органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо визнання спадщини відумерлою.
Невжиття Рівнянською сільською радою заходів щодо звернення до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою та подальшого оформлення права власності на вказану земельну ділянку порушує інтереси громади та держави в цілому, в частині забезпечення раціонального використання та охорони земель, гарантій прав на землю та в подальшому може призвести до протиправного використання даної земельної ділянки.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Статтями 334, 335 ЦПК України передбачено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини. У заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Судом встановлено, що 08 січня 2006 року померла – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджуються довідкою Рівнянської сільської ради №3066 від 28.08.2018 року та витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00020894002 від 31.08.2018 року (а.с. 17, 20).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3.65 га, яка розташована на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524085600:02:004:0454, та належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія І-КР № 043118, виданого Новоукраїнською районною державною адміністрацією 26.04.2002 року (а.с. 6-7). Згідно довідки № 1089/02-18 від 28.08.2018 року (а.с.8) дана земельна ділянка перебуває у користуванні ТОВ «Рассвет», та згідно інформації наданої ТОВ «Рассвет» з питанням переоформлення земельної ділянки та отримання орендної плати спадкоємці не звертались (а.с.19).
Згідно довідки №3067 від 28.08.2018 року виданої Рівнянською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області та даних погосподарської книги, про те, що померла гр. ОСОБА_2 до дня смерті 08.01.2006 року проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2. Проживала разом з співмешканцем ОСОБА_5, який помер 21 січня 2006 року. Заповіт від імені ОСОБА_3 Рівнянською сільською радою не посвідчувався (а.с. 15, 9-14).
Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00020894065 від 31.08.2018 року (а.с. 23) ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, помер 21 січня 2006 року (а.с.23-24).
З матеріалів справи вбачається, що 02 квітня 2016 року Рівнянська сільська рада розміщувала оголошення до газети "Новоукраїнські новини" про розшук спадкоємців після смерті ОСОБА_3 так і її співмешканця ОСОБА_5, який помер 21.01.2006 року (а.с. 18), але відповідно до довідки Рівнянської сільської ради №3188 від 07.09.2018 року (а.с. 25) спадщина після смерті ОСОБА_3 відумерлою не визнавалась.
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №53159228 від 03.09.2018 року за параметрами запиту ОСОБА_2, дата смерті 08.01.2006 року, інформація відсутня (а.с. 22).
Відповідно ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно із статтею 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 Цивільного кодексу України визначено якщо спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
В судовому засіданні встановлено, що з моменту відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 на час розгляду справи минуло більше 13 років.
Інформація про те, що будь-хто із спадкоємців вступив в управління або володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_3 відсутня.
Нормативно грошова оцінка вищезазначеної земельної ділянки станом на 20.11.2018 року становить 1861500.00 грн. відповідно до висновку 20-11/2018-Г5 (а.с.26-28).
Відповідно до ст. 278 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України: «у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою».
Частиною 2 ст. 1277 ЦК України передбачено, що заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1277 ЦК України, спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно п. «в» ч. 5 ст. 83 Земельного кодексу України територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною.
Згідно ст.338 Цивільного процесуального кодексу України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Таким чином суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі, так як у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 не має спадкоємців за законом та заповітом, спадщина ніким не прийнята, тому до спадщини повинні застосовуватися норми ст.1277 ЦК України, та належна їй на праві власності земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,65 га, яка розташована на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, та належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-КР № 043118, як спадщина має бути визнана відумерлою та передана територіальній громаді за місцем відкритття спадщини – Рівнянській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Крім того відповідно до п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Оскільки прокуратура представляє інтереси держави в особі органу місцевого самоврядування - Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, тому вони звільняються від сплати судового збору за подання даної заяви, а судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 13, 56, 76-83, 89, 95, 258, 263-265, 293, 334-338 ЦПК України, ст. 1220, 1270, 1272, 1278, 1277 Цивільного кодексу України, ст. 83 ЗК України, суд, –
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 08.01.2006 року та складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,65 га, яка розташована на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524085600:02:004:0454, та належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-КР № 043118, виданого Новоукраїнською районною державною адміністрацією 26.04.2002 року.
Земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,65 га, що розташована на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524085600:02:004:0454, та належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серія ІІ-КР № 043118, виданого Новоукраїнською районною державною адміністрацією 26.04.2002 року, передати у власність територіальної громади Рівнянської сільської ради в особі Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду або через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення складено 07.02.2019 року.
Головуючий: О. А. Гарбуз