Рішення № 79661312, 30.01.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2019
Номер справи
480/4582/18
Номер документу
79661312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2019 р. Справа № 480/4582/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4582/18 за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Глухівське ОУПФУ Сумської області), в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Глухівського ОУПФУ Сумської області № 6 від 13.02.2018 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

2. Зобов'язати Глухівське ОУПФУ Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Свої вимоги мотивує тим, що він має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відповідач протиправно відмовив йому у призначенні такої пенсії з тих підстав, що у документах, які позивач подав разом із заявою про призначення такої пенсії, відсутні дані про дні виїзду в зону відчудження, які б підтверджувалися первинними документами.

Ухвалою суду від 12.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено проводити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 16.01.2018 призначено судове засідання у справі на 30.01.2018.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 27-29), у якому заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, у задоволенні якого ухвалою суду від 30.01.2019 було відмовлено. Також зазначив, що заява позивача про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку була розглянута у відповідності до чинного законодавства та за документами, які позивач надав до Глухівського ОУПФУ Сумської області. У вказаних документах були відсутні дані про дні виїзду позивача до зони відчудження, а, отже відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції (а.с.45), у задоволенні якого судом у судовому засіданні було відмовлено.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, що підтверджується відповідним посвідченням серії В №020646 категорії 3 (а.с. 10).

ОСОБА_1 був призваний на збори для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Кролевецьким військовим комісаріатом, військова частина 57278, з 19.12.1986 по 13.05.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 20.12.1986 отримав дозу опромінення 14,585, що підтверджується записами у військовому квитку позивача; на сторінці 13 військового квитка міститься запис про те, що ОСОБА_1 у 1986-1987 роках перебував у в/ч 57278 на посаді дезінфектора. За змістом архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 15.01.2009 №45322 (а.с.16) у переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в зоні відчудження, що затверджений Директивою начальника ГШ ЗС України № ДГШ-63 від 14.04.1993 зазначено, що особовий склад військової частини 57278 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.05.1986 по 15.10.1989, а документи в/ч 57278 знищені. На підставі журналу обліку доз радіаційного опромінення в/ч 57278, який зберігається у документах в/ч 33835, встановлено, що ОСОБА_1 (ім'я та по батькові не розшифровано) отримав дозу опромінення у період з 23 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року, яка склала 14 (чотирнадцять), 110 (одиниця вимірювання не вказана). Місце дислокації в/ч 57278 - смт Поліське (на основі наказу МОУ №322 від 08.09.1997).

05.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Глухівського ОУПФУ Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши до заяви:

- посвідчення громадянина, який тимчасово працював на території зони безумовного (обов'язкового) відселення у 1986-1987 роках серія Г №041892, виданого 21.06.1993 Сумською обласною державною адміністрацією (а.с.10);

- архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.08.2017 №179/1/8471 (а.с.33);

- довідку з військової частини 57278 від травня 1987 року №2825/19 (а.с.34);

- трудову книжку;

- довідку, видану Трудовим архівом Кролевецької міської ради від 28.11.11.2017 №363;

- довідку від 29.11.2017 №50, видану виконавчим комітетом Литвиновицької сільської ради Кролевецького району;

- довідку від 31.05.2017 №205, видану СТОВ "Нива";

- атестат;

- військовий квиток (а.с.12).

Листом від 21.02.2018 відповідач повідомив позивача про відмову у призначенні такої пенсії згідно рішення Глухівського ОУПФУ Сумської області від 13.02.2018 №6 у зв'язку з відсутністю даних про дні виїзду в зону відчудження, які б підтверджувалися первинними документами (а.с.11).

28.03.2018 позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, як особі, яка є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесеної до 3 категорії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У квітні 2018 року позивач, не дочекавшись відповіді відповідача на повторну заяву, особисто звернувся до відповідача про призначення зазначеної пенсії, на що отримав усну відповідь про те, що він повинен отримати посвідчення нового зразка для призначення такої пенсії.

У 29.10.2018 позивач отримав вказане посвідчення (а.с.10) нового зразка та втретє звернувся до заступника начальника Управління ОСОБА_3 з вищезазначеного питання, але отримав відмову та пропозицію звернутися до суду з цього питання.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Поняття учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначено ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Поняття осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи визначено ст. 11 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач помилково вважає, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи визначених ст. 11 вказаного вище Закону.

У посвідченнях ОСОБА_1 (а.с. 10, 24) вказано: "Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 р.р." категорія 3.

За вказаних обставин, для визначення статусу позивача необхідно застосовувати положення ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідності до якої: особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - на 5 років.

Відмовляючи у призначенні пенсії позивачу, відповідач помилково застосовує положення ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та вказує, що пенсія зі зниженням пенсійного віку на 2 роки призначається потерпілим від Чорнобильської катастрофи, зокрема, особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчудження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом 5 якого передбачено, що, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.

Відповідно до абзацу 4 пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Наявність перелічених даною нормою документів перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто, відсутність необхідного для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.

Таким чином, під час видачі позивачу у червні 1993 року посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для надання позивачеві статусу саме учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тобто, статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів і віднесений до категорії 3, встановлений державою в особі компетентного органу, рішення якого є чинним на день звернення позивачем із заявою про призначення пенсії.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі і зменшення пенсійного віку відповідно до ст. 55 вказаного Закону, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 вказаного Закону є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку, тому відмова Глухівського ОУПФУ Сумської області в призначенні пенсії позивачу є протиправною, а рішення Глухівського ОУПФУ Сумської області № 6 від 13.02.2018 підлягає скасуванню, відповідно порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення про призначення позивачеві пенсії за віком з дня звернення із заявою про призначення такої пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем було сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн. за квитанцією б/н від 04.12.2018 (а.с.4).

Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського ОУПФУ Сумській області в сумі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 6 від 13.02.2018 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41300, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41300, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41300, РНОКПП НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 05.02.2019.

Суддя В.М. Соколов