
Справа № 420/647/19
УХВАЛА
06 лютого 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до інспектора р б. 1 відділу поліції Суворовського району міста Одеса ГУ НП України в Одеській області Кравцова М.О., відділу поліції Суворовського району міста Одеси ГУ НП України в Одеській області про визнання дій неправомірними та скасування протоколу, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до інспектора р б. 1 відділу поліції Суворовського району міста Одеса ГУ НП України в Одеській області Кравцова М.О., відділу поліції Суворовського району міста Одеси ГУ НП України в Одеській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та скасування протоколу БД № 065718 від 18 жовтня 2018 року, складеного інспектором р б. 1 в Одеській області лейтенантом поліції Кравцовим М.О.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, в даному адміністративному позові позивач звертається з позовними вимогами про визнання неправомірними дій та скасування протоколу про адміністративне правопорушення БД № 065718 від 18 жовтня 2018 року, відповідно до ст. 124 КУпАП.
Таким чином, даний адміністративний позов є позовом до суб'єкта владних повноважень про оскарження дій та рішення прийнятого у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 124 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1, 2 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Отже, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам та не підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, прийняття до провадження та відкриття провадження по справі адміністративним судом, якому вона предметно не підсудна та подальше винесення рішення за результатом розгляду такої справи є безумовною підставою для скасування такого рішення судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою підсудністю.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає «Право на справедливий суд», одним із аспектів якого є право розгляду справи «компетентним судом», «судом встановленим законом» на що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішення.
Так, зокрема в рішенні по справі «Сокуренко і Стригун проти України» суд повторив, що як було раніше визначено, фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії», що згадувалось раніше, Комісія висловила думку, що термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)».
Таким чином, предметом даного позову є оскарження дій та рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, тому справа за даним позовом не підсудна Одеському окружному адміністративному суду, а підлягає розгляду місцевим загальним судом, як адміністративним, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1.
За таких підстав, вивчивши матеріали справи, з метою запобігання порушенню прав та охоронюваних законом інтересів учасників справи, з урахуванням приписів ч. 6 ст. 7, ст. 29 КАС України, суд дійшов до висновку, що справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора р б. 1 відділу поліції Суворовського району міста Одеса ГУ НП України в Одеській області Кравцова М.О., відділу поліції Суворовського району міста Одеси ГУ НП України в Одеській області про визнання дій неправомірними та скасування протоколу, слід передати за підсудністю за місцем проживання позивача до Іллічівського міського суду Одеської області.
Керуючись ч. 6 ст. 7, ст.ст. 20, 25, 29, 30, 171, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора р б. 1 відділу поліції Суворовського району міста Одеса ГУ НП України в Одеській області Кравцова М.О., відділу поліції Суворовського району міста Одеси ГУ НП України в Одеській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та скасування протоколу БД № 065718 від 18 жовтня 2018 року, складеного інспектором р б. 1 в Одеській області лейтенантом поліції Кравцовим М.О., для розгляду за підсудністю до Іллічівського міського суду Одеської області.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук